Dołącz do czytelników
Brak wyników

„Małe Charaktery”

Psychologiczny magazyn dla dzieci w wieku 6–10 lat

 

„Małe Charaktery” to pierwsze i jedyne na rynku czasopismo psychologiczne dla dzieci w wieku 6–10 lat, wydawane przez redakcję miesięcznika „Charaktery”.

Naszą misją jest wspieranie dzieci w kształtowaniu kompetencji psychospołecznych, komunikacyjnych, poznawczych, kreatywnych i logicznego myślenia, budowanie w nich poczucia własnej wartości i sprawstwa oraz wzmacnianie ich umiejętności rozumienia, wyrażania i regulowania emocji.

Edukujemy dzieci w aspekcie psychologicznym przez teksty literackie, zagadki, ćwiczenia i propozycje aktywności.

Dajemy rodzicom konkretne narzędzia potrzebne w wychowywaniu mądrych i szczęśliwych dzieci oraz w tworzeniu z nimi głębokich, opartych na zaufaniu więzi.

Nadzór merytoryczny:

Dołącz do prenumeratorów bo warto:

 
1
Czas spędzony na wspólnej lekturze czasopisma i inspirowanych nią rozmowach i zabawach umożliwi Ci zaspokojenie istotnych potrzeb Twojego dziecka: uważnej obecności rodzica, akceptacji przeżywanych przez dziecko emocji i pozytywnego wzmocnienia w rozwoju.
2
Nauczymy Twoje dziecko, jak budować bliskie i trwałe relacje z innymi, wykorzystując ciekawe, emocjonujące opowieści w rozwijaniu jego sfery uczuć i umiejętności radzenia sobie z nimi oraz kompetencji komunikacyjnych.
3
Wzmocnimy w Twoim dziecku wiarę we własne siły i poczucie sprawstwa, zachęcając je za pomocą angażujących zadań do samodzielności w poszukiwaniu rozwiązań problemów.
4
Wesprzemy Cię w kształtowaniu u dziecka charakteru i odporności psychicznej na stres i negatywny wpływ mediów elektronicznych, dając mu konkretne wskazówki, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.
5
Umożliwimy Twojemu dziecku poszerzanie kompetencji edukacyjnych, rozbudzając jego naturalną ciekawość podczas nauki przez doświadczanie i zabawy rozwijające kreatywność.
6
Rozwiniemy w Twoim dziecku wrażliwość na słowo i obraz dzięki tekstom tworzonym przez uznanych autorów literatury dziecięcej i ilustrowanym ze szczególną dbałością o estetykę i różnorodność stylów.
7
Przygotowywana przez specjalistów zawartość „Małych Charakterów” jest w pełni dostosowana do umiejętności i możliwości percepcyjnych dzieci, by skutecznie wspierać ich zdrowy rozwój we wszystkich obszarach: emocjonalnym, poznawczym, społecznym, kulturalnym i moralnym.
 
Małe Charaktery

Współpracują z nami:

 
KAROLINA APPELT
 
Redaktor merytoryczna czasopisma „Małe Charaktery”
Psycholog z misją wspierania rodziców w wychowywaniu kompetentnych psychospołecznie dzieci. Jako mama czwórki nastolatków... więcej wszystko, co wie na temat wychowania i rozwoju, sprawdziła w praktyce. Doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii, pracuje na Wydziale Psychologii i Kognitywistyki UAM w Poznaniu. Kieruje Podyplomowymi Studiami Przygotowania Pedagogicznego dla Psychologów. Psychologia rozwoju, edukacji i wychowania to tematyka, którą szczególnie się interesuje i której poświęciła wiele publikacji. Lubi się uczyć, a zdobytą wiedzą i doświadczeniem chętnie się dzieli – w ramach działalności społecznej wspiera rodziców i nauczycieli w wychowywaniu najmłodszych i trosce o prawidłowy rozwój dzieci.
AGNIESZKA PAWŁOWSKA
 
Psycholożka, trenerka mindfulness i compassion
Od ponad 10 lat praktykuje uważność i jest jedną z pierwszych certyfikowanych nauczycielek Mindfulness w Polsce. Posiada certyfikaty... więcej nauczyciela Compassion i MBB, a także Coacha ICC i Mindfulness Life Coacha. Realizuje się, wspierając innych w drodze do świadomego  życia, w zgodzie z własnymi wartościami. Tworzy kursy, prowadzi konsultacje i spotkania online, a także wykłada na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. Na co dzień pracuje z osobami dorosłymi. Kontakt: www.agnieszka-pawlowska.com
LILIANA FABISIŃSKA
 
Popularna i nagradzana autorka książek dla dzieci i młodzieży
Jest autorką m.in. tłumaczonych na wiele języków, nagradzanych Grzybów i Amora z ulicy Rozkosznej, serii Klinika pod Boliłapką, Bezsennik... więcej, a ostatnio książki Halo. Historia komunikowania się. Dziennikarka, tłumaczka, scenarzystka i pedagożka. Absolwentka podyplomowych studiów z zakresu psychologii zmiany postaw i zachowań na Uniwersytecie Warszawskim i kryminologii na uniwersytecie w Pretorii (RPA). Przez wiele lat pisała o psychologii, zdrowiu i rozwoju dziecka m.in. do czasopism „Samo Zdrowie” i „Mam dziecko” oraz na portal Medonet. Pisze też powieści dla dorosłych oraz nagradzane sztuki teatralne. Mama zbuntowanej nastolatki, właścicielka gadającej papugi i rozkapryszonej kundelki. W każdej wolnej czyta, ogląda filmy, pisze listy, pływa, ćwiczy tai-chi i podróżuje.
TINA OZIEWICZ
 
Nagradzana pisarka dla dzieci i młodzieży, literaturoznawczyni i tłumaczka
Debiutowała zbiorem opowiadań O wiadukcie kolejowym, który chciał zostać mostem nad rzeką i inne bajki (2007). Jej druga książka... więcej, Powidoki (2010), otrzymała nominację do nagrody literackiej w XI Konkursie Literackim PTWK. Pamiątka z Paryża (2013) była nominowana do nagrody literackiej w konkursie Książka Roku 2013 polskiej sekcji IBBY i została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie. Dzicy lokatorzy (2014) otrzymała nominację literacką w konkursie Książka Roku 2014 polskiej sekcji IBBY i wyróżnienie Jury 22. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Awaria elektrowni (2019) otrzymała wyróżnienie literackie w konkursie Książka Roku 2019 polskiej sekcji IBBY i została wpisana na listę White Ravens 2020 Międzynarodowej Biblioteki Młodzieżowej w Monachium. Jej ostatnia książka, Co robią uczucia? (2020), otrzymała wyróżnienie literackie w konkursie Książka Roku 2020 polskiej sekcji IBBY, zajęła 1. miejsce w plebiscycie blogerów Lokomotywa w kategorii „Od A do Z” i znalazła się wśród 6 książek roku 2020 wg Agaty Passent (Xięgarnia.pl). Absolwentka filozofii i filologii angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Buddystka, wegetarianka, WWO.
GRZEGORZ KASDEPKE
 
Jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy dla dzieci, wielokrotnie nagradzany
Były wieloletni redaktor naczelny magazynu „Świerszczyk“. Opublikował ponad 50 książek, z których większość cieszyła się statusem... więcej bestselleru (m.in. Mam prawo, Kuba i Buba, Tylko bez całowania, A ja nie chcę być księżniczką, Mity dla dzieci, Potworak i inne kosmiczne opowieści). Za książkę Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, za Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela uhonorowano go nagrodą finansistów BETA. Był też dwukrotnie laureatem nagrody Edukacja XXI (za książki Co to znaczy… oraz Bon czy ton). Fundacja ABC „Cała Polska Czyta Dzieciom" uznała jego kryminał Detektyw Pozytywka za jedną z dziesięciu najlepszych książek dla dzieci ostatniej dekady. Ponadto zarówno Detektyw Pozytywka, jak i W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko zostały wpisane na światową listę White Ravens. Książka Horror, czyli skąd się biorą dzieci znalazła się na Liście Skarbów Muzeum Książek Dziecięcych. W 2015 r. wręczono mu Nagrodę Kallimacha – za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS uhonorowało go nagrodą za całokształt twórczości. W 2017 r. przyznano mu tytuł „Ambasadora Polszczyzny”, a w 2019 r. został Kawalerem Orderu Uśmiechu!
AGNIESZKA FRĄCZEK
 
Wielokrotnie nagradzana autorka wierszy i książek dla dzieci
W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy... więcej kapka, Literatura 2008) i homofonach (Jedna literka, a zmiana wielka, Literatura 2011), o frazeologizmach (Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom, Literatura 2009) i przysłowiach (Gdy przy słowie jest przysłowie, Literatura 2012), o archaizmach i neologizmach (Dziadki i dziatki, Literatura 2020). W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi (Byk jak byk, czyli nie całkiem poważnie o całkiem poważnych błędach językowych, Literatura 2010 i Złap byka za rogi, Literatura 2014). Stworzyła także serię książek logopedycznych (Dranie w tranie, Muł mądrala i innych wierszy co niemiara, Kelner Kornel i inne wiersze niesforne, Literatura 2009 oraz Struś na cisie i inne fisie, Literatura 2010). Jest laureatką wielu nagród, w 2019 r. została uhonorowana tytułem Ambasadora Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej. Doktor habilitowany językoznawstwa, germanistka i leksykograf. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Z pasją bada zabytkowe, 300-letnie słowniki polskie i niemieckie, nie stroni także od leksykografii współczesnej: jest redaktorem naukowym Wielkiego słownika niemiecko-polskiego, polsko-niemieckiego PWN (wyróżnionego przez magazyn Literacki Książki tytułem Książki Roku 2010) i współautorką Polsko-niemieckiego słownika etykiety językowej.
PAWEŁ BERĘSEWICZ
 
Nagradzany autor wielu powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci i młodzieży
Napisał m.in. serię książek o rodzinie Ciumków, a także powieści Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek, Czy wojna jest dla dziewczyn?, Skandal w... więcej stolicy nudy oraz zbiory opowiadań: Zawodowcy i Poczet psujów polskich. Jest również autorem przekładów takich książek jak Ania z Zielonego Wzgórza, Przygody Tomka Sawyera i Tajemniczy ogród. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień literackich, spośród których najważniejsze to Nagroda Literacka m. st. Warszawy, Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego , nagrody w II i III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren oraz wielokrotne nominacje w Konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY.
AGNIESZKA STAROK
 
Autorka wielu książeczek dla dzieci, absolwentka filologii polskiej UMCS
Była dziennikarka. Jest autorką ponad dwudziestu książek dla dzieci (m.in. seria Dobra Książeczka, seria Malarze Dzieciom, Kot Kocisław... więcej i jego ludzie). W 2016 r. założyła wydawnictwo Tekturka. Prywatnie mama dwóch synów, zakochana w twórczości Gustava Klimta, Vincenta van Gogha, Edvarda Muncha i Alfonsa Muchy.
MAŁGORZATA SWĘDROWSKA
 
Pedagożka i edukatorka, przyjaciółka dzieci i książek, aktywnie upowszechniająca czytelnictwo
Jest autorką koncepcji czytania wrażeniowego, czyli odkrywania tekstu literackiego w kilku... więcej wymiarach. Buduje mosty między światem literackim a młodymi czytelnikami. W 2016 r. otrzymała nominację Polskiej Sekcji IBBY do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie Książka Roku 2016. W 2018 r. przyznano jej nagrodę Pegazika za propagowanie czytania wśród dzieci i dorosłych. Jej książka Moja mama, mój tata dwa razy znalazła się na liście 100 najpiękniejszych książek obrazkowych świata Jesień 2019 i Wiosna 2021 (ranking stowarzyszenia dPictus).Gdyby nie obserwacja i rozmowy z dziećmi, nie napisałaby ani jednej książki dla dzieci, ani żadnej publikacji dla dorosłych. Miłośniczka górskich wypraw, żona, mama dwóch córek i dwóch synów.
MONIKA JUST
 
Doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki twórczości; wykładowca; pedagog dziecięcy, edukator, trener twórczego myślenia i rozwijania zdolności poznawczych
Certyfikowany moderator Design Thinking... więcej; trener myślenia wizualnego. Licencjonowany superwizor treningu twórczości Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności. Realizatorka szkoleń z zakresu rozwijania kompetencji społecznych, treningów kreatywności i innowacyjności, twórczego rozwiązywania problemów i metod aktywizujących myślenie – zwinnych i interaktywnych. Trener ODN SENSOS, Fundacji Kolorowo; ekspert prowadząca Fundacji Międzynarodowego Instytutu Rozwoju. Partner merytoryczny i ekspert platformy edukacyjnej EduAkcja, , Teatru PINOKIO w Łodzi autor Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych oraz ekspert medialny w zakresie pedagogiki wieku dziecięcego
NIKOLA KUCHARSKA
 
Nagradzana ilustratorka i autorka książek, komiksów i gier planszowych dla dzieci i młodzieży
Ma na koncie ponad dwadzieścia pięć zilustrowanych książek. Współpracuje z... więcej wieloma wydawcami m.in. w Polsce, Francji, Chinach, Rosji, Korei, Niemczech czy Hiszpanii. Jej Podróż dookoła świata. Północ–południe. Wschód–zachód nominowano w konkursie PTWK. Najpiękniejsza Książka Roku 2016, a Zwierzęta, które zniknęły. Atlas zwierząt wymarłych (teksty: Katarzyna Gładysz, Joanna Wajs i Paweł Łaczek) otrzymały nagrodę główną w konkursie Mądra Książka Roku 2018, wyróżnienie w XVII edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku, nominację w konkursie Przecinek i Kropka Najlepsza Książka Roku 2018 oraz nagrodę główną w kategorii dziecięco-młodzieżowej w austriackim konkursie na naukową książkę roku  Wissenschaftsbuch des Jahres 2021. W 2020 r. jej autorska książka Zaginiona Wyspa została nominowana w konkursie PTWK. Najpiękniejsza Książka Roku 2019. Ukończyła projektowanie graficzne na katowickiej ASP.
DOROTA SUMIŃSKA
 
Autorka książek dla dorosłych i dzieci. Przekazuje wiedzę przyrodniczą za pośrednictwem radia i telewizji
Z wykształcenia lekarka weterynarii, z zamiłowania pilna obserwatorka życia na Ziemi. Marzy... więcej, by ludzie zamiast zabijać, nauczyli się kochać każde życie. Mama, babcia, wegetarianka, podróżniczka i profesjonalna służąca dwudziestki psów i kotów zabranych z niedoli.
KAROL WÓJCICKI
 
Pasjonat i fotograf nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny
Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage’a n FB – „Z głową w gwiazdach”... więcej. Przemierza cały świat w pogoni za zaćmieniami Słońca, a dwa miesiące w roku spędza za kołem podbiegunowym, polując na zorze polarne. Jednocześnie uwielbia leżeć na tarasie swojego domu, wypatrując sypiących z nieba meteorów. Z zarażania innych swoją astronomiczną pasją uczynił sposób na życie. Zorganizował jedne z największych na świecie wspólnych obserwacji nocnego nieba (na 12 tys. osób) oraz wiele innych imprez popularnonaukowych. Częsty gość programów telewizyjnych i radiowych. Współpracownik Gazety Wyborczej. Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. Nauczyciel astronomii w szkole podstawowej Eureka. W latach 2008-2016 związany z Centrum Nauki Kopernik. Obecnie odkrywa przed innymi sekrety Arktyki podczas wypraw w celu obserwacji zorzy polarnej. Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez MNiSzW oraz PAP.
ALINA JAKUBOWSKA
 
Nauczyciel z kilkudziesięcioletnim stażem pracy w przedszkolu i szkole na różnych etapach edukacyjnych
Jest autorką kilkuset publikacji związanych z potrzebami dzieci w wieku przedszkolnym... więcej oraz pomocą uczniom o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych i wychowawczych na I etapie kształcenia i ekspertem MEN ds. awansu zawodowego nauczycieli,. Kocha przyrodę, sztukę oraz swój zawód. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku, a następnie studia podyplomowe w zakresie: pedagogiki wczesnoszkolnej, terapii pedagogicznej, sztuki oraz zarządzania oświatą.
JOANNA ŚWIERCZ
 
Autorka publikacji książkowych dotyczących m.in. stosowania metod aktywizujących na lekcjach matematyki oraz artykułów w prasie branżowej
Nauczycielka matematyki w Szkole... więcej Podstawowej nr 31 im. UNICEF w Opolu, konsultantka ds. nauczycieli matematyki Miejskiego Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu, członkini Prezydium Zarządu Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, członkini grupy Superbelfrzy RP. Prowadzi blog www.matmainaczej.pl i fanpage o tej samej nazwie.
Poznaj nasze

stałe działy

 

TO LUBIĘ!

 
Opowiadania, wiersze, porady i propozycje aktywności, skupione wokół przewodniego tematu magazynu, przygotowywane przez nagradzanych autorów literatury dziecięcej oraz doświadczonych psychologów dziecięcych.

KUFEREK Z EMOCJAMI

 
Bajki i inne teksty terapeutyczne, konkretne techniki i narzędzia wspierające dobrostan i rozwój psychiczny dziecka przez pokazanie na konkretnej sytuacji, jak rozpoznać daną emocję i się nią „zaopiekować”.

BOHATER Z CHARAKTEREM

 
Sylwetki dzieci o niezwykłych osiągnięciach i zainteresowaniach, inspirujące małych czytelników do poszukiwania w sobie young power i rozwijania własnych pasji.

CZYTAM I ROZUMIEM

 
Teksty, zadania, łamigłówki kształtujące kompetencje językowe, zdolność czytania ze zrozumieniem, pamięć, spostrzegawczość, myślenie przyczynowo-skutkowe i grafomotorykę.

JAKIE TO CIEKAWE!

 
Wiedza o najbliższym otoczeniu i dalekim świecie, pomysły na spędzanie czasu w sposób rozwijający wyobraźnię i umiejętności plastyczne, aktywne kształtowanie kompetencji poznawczych i twórczego myślenia.

ŚCIŚLE FAJNE

 
Propozycje aktywności w duchu nauczania przez doświadczenie, pobudzające kreatywność, rozwijające umiejętności matematyczne, inżynieryjne i logiczne myślenie.

UŚMIESZKI

 
Zabawne i nieoczywiste sytuacje rysunkowe, zagadki, żarciki, psotki i chichotki, czyli zaskakujące ilustracje i teksty z przymrużeniem oka, pobudzające wyobraźnię i otwartość na nowe doświadczenia.

ANEGDOTKA KOTKA ŁASKOTKA

 
Prawdziwe lub zmyślone, krótkie historyjki humorystyczne z elementem dydaktycznym, pobudzające wyobraźnię, których niespodziewane zakończenia zaskoczy i dziecko, i rodzica.

W POKOIKU SŁONIKA BALONIKA

 
Propozycje wartościowych i inspirujących lektur, które zachwycą małego czytelnika warstwą literacką i wizualną, rozbudzając w nim wrażliwość czytelniczą i wzbogacając słownictwo.
Małe Charaktery

Patronat:

 
  • charaktery
  • ABCXXI
  • CPCD
  • FDDS
  • Czas dzieci
  • klanza
  • Sto Pociech