Jakie kosmetyki nadają się dla dziewczynki w wieku 10-12 lat?

Polecane artykuły

„Mamo, chciałabym zacząć się malować i mieć swój własny krem do twarzy” – bywa, że niektóre z nas lekko panikują, gdy usłyszą te słowa od nastoletniej córki. Niepotrzebnie, ponieważ to zupełnie naturalny proces. Cieszmy się, że dzieci traktują nas jak dobrych doradców i wykorzystajmy tę sytuację, by dać im wartościowe rady pielęgnacyjne i polecić możliwie najlepsze kosmetyki dla dziewczynki.

Być może to zbytnie uogólnienie, ale dziś dziewczynki dojrzewają nieco szybciej. Niewątpliwy wpływ mają na to rozwój internetu, moda promowana w mediach społecznościowych i powszechna skłonność do szybko przemijających trendów. Widok nastolatki w pełnym makijażu przestaje dziwić. Czy powinno tak być? To już kwestia sporna. Jako rodzice mamy dwa wyjścia: zabronić (ale to może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych) albo pozwolić (przy pewnych ograniczeniach i podpowiedziach z naszej strony).

Naszym zdaniem lepiej mieć tę kwestię pod kontrolą, ponieważ nieodpowiednio dobrane produkty (zarówno do pielęgnacji, jak i make-upu) mogą powodować różnego rodzaju niechciane reakcje alergiczne. Na co zwrócić uwagę, wybierając najlepsze kosmetyki dla dziewczynki? O podpowiedź poprosiliśmy specjalistów z drogerii MAKEUP.

Kosmetyki dla dziewczynki 10 lat: akcja – pielęgnacja

To, że dzieci interesują się tematami urody, nie powinno specjalnie dziwić. Już małe dziewczynki, obserwując swojej mamy szykujące się do pracy, podkradają im szminki lub puder. Próbują też malować sobie paznokcie albo intensywnie wklepują w twarz znaleziony w łazience krem. Chcą robić to, co dorośli. Z nastolatkami jest dokładnie tak samo. Najważniejsze to przekazać im, że istotniejsze od malowania się jest rzetelne dbanie o stan skóry. Warto podać za przykład piękne Francuzki czy wiecznie młode Azjatki, które stosują makijaż wyłącznie w minimalnym wydaniu, o ile w ogóle.

Dlatego najlepsze kosmetyki dla dziewczynki to tak naprawdę te najprostsze: szampon do włosów (ewentualnie jakaś odżywka lub mgiełka ułatwiająca rozczesywanie), żel pod prysznic/płyn do kąpieli, ochronny balsam do ust albo bezbarwny błyszczyk, a do tego lekki krem nawilżający z filtrem przeciwsłonecznym. Taki zestaw w zupełności wystarczy. Można go również uzupełnić o delikatną wodę zapachową do ciała, jeśli Twojej córce marzą się własne perfumy.

Ważne: zawsze patrz na skład danego produktu. Im krótszy i bardziej naturalny, tym lepszy. Preferowane komponenty to m.in.:

  • naturalne masła, oleje i woski – masło shea i kakaowe; olej jojoba, ze słodkich migdałów, arganowy, z pestek moreli/winogron/malin itp.; wosk pszczeli;
  • ekstrakty roślinne – z aloesu, rumianku, nagietka itp.

Warto też zwrócić uwagę na to, czy: formuła jest ekologiczna/organiczna, hipoalergiczna (dziecięca cera jest bardzo wrażliwa), przeszła badania kliniczne i była testowana na zwierzętach. Najlepsze kosmetyki dla dziewczynki spełniają wszystkie powyższe kryteria. Szukaj wśród takich marek, jak: Resibo, Mokosh, Sylveco, Cztery Szpaki, Ministerstwo Dobrego Mydła itp.

Kosmetyki dla dziewczynki 12 lat: makijaż pod lupą

Wraz z wiekiem córka z pewnością poprosi Cię również o rozszerzenie asortymentu swojej kosmetyczki o produkty do make-upu. W pierwszej kolejności niech to będą dobry tusz do rzęs, a zamiast podkładu – nieobciążający krem BB (np. marki Pupa: https://makeup.pl/brand/23897/). Pamiętajmy, że cera nastolatki ulega dosyć gwałtownym zmianom hormonalnym. Mocno prawdopodobne, że pojawi się trądzik, a twarz będzie błyszczeć od nadprodukcji sebum. Ciężki fluid tylko zatkałby pory i pogorszył problem. Przydadzą się także naturalny puder mineralny i/lub bibułki matujące.

Dobrze też uświadomić dziecko, że makijaż wymusza… demakijaż. A to kolejna nadprogramowa czynność w harmonogramie dnia i kolejne preparaty do użycia. Najlepsze kosmetyki dla dziewczynki w tej grupie to delikatna pianka oczyszczająca i bezzapachowy płyn micelarny.

Często wybierane kosmetyki dla dziewczynki 11 lat to także lakiery do paznokci. Pamiętajmy jednak, żeby wybierać preparaty bez kontrowersyjnych substancji, które są potencjalnie szkodliwe: formaldehydu, toluenu, ftalanów, acetonu, DBP, kamfory itp. Podobnie jest z farbą do włosów. Która z nas nie chciała mieć kolorowych pasemek, gdy była nastolatką? Zamiast trwałego kremu koloryzującego sięgnijcie po szamponetkę lub pastelowe pianki, które się spłukują. Koniecznie bez amoniaku.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI