Konkurs Świat Przyjazdy Dziecku - rozmowa z Magdaleną Stachowiak-Alexandrowicz

Konkursy

Rozmowa z Magdaleną Stachowiak-Alexandrowicz, członkiem zarządu oraz managerem działu promocji i marketingu Komitetu Ochrony Praw Dziecka o działalności Komitetu Ochrony Praw Dziecka oraz jednym z jego najważniejszych projektów, jakim jest konkurs Świat Przyjazny Dziecku.

Czym zajmuje się Komitet Ochrony Praw Dziecka? 

To jedna z najstarszych organizacji w Polsce działających na rzecz praw dzieci i młodzieży od ponad 40 lat. Prowadzimy działalność interwencyjną, kontrolną i profilaktyczną oraz edukacyjno- szkoleniową, a także upowszechniamy znajomość praw dziecka. 

Skąd w takim razie pomysł na konkurs Świat Przyjazny Dziecku i jakie są główne cele konkursu?  

Konkurs przede wszystkim ma na celu promowanie i wyróżnienie szczególnie ciekawych, cennych, wartościowych produktów, zabawek, książek, gier dla dzieci, ale również miejsc przyjaznych dzieciom oraz inicjatyw m. in. edukacyjnych. Co roku zgłasza się wiele wspaniałych firm, wydawnictw i instytucji, które oferują dzieciom produkty wspierające ich rozwój i kompetencje w wielu obszarach. 

Czy w tym roku pojawiały się jakieś wyjątkowe nagrody? 

Tak, kapituła zdecydowała się przyznać szczególne wyróżnienia za design, za walory estetyczne i piękne graficznie oprawy książek czy zabawek. 

Czym kapituła stara się kierować w swoich wyborach? 

Kapituła kieruje się tym, czy dany produkt jest ciekawy, pożyteczny, czy może . pomóc opiekunowi np. w nawiązaniu i budowaniu relacji z dzieckiem. Szczególnie cenne mogą tu być książki, które są świetnym pretekstem do wielu rozmów z rodzicami, a ich tematyka często jest niezwykle ciekawa: książki historyczne, przyrodnicze, naukowe, ale też takie o radzeniu sobie w trudnych sytuacjach dla nastolatków, o ekologii, o magii, o technice i nowinkach. Pojawiły się także książki dotyczące problematyki uchodźczej i epidemii. Słowem, zgłoszenia książek, gier, zabawek, inicjatyw oddają w pełni to, co się dzieje na świecie i w Polsce. Ten rynek niezwykle szybko reaguje na sprawy,  którymi żyjemy. I oczywiście, zawsze pojawiają się pozycje klasyczne: w książkach, grach, zabawach. Dziękujemy za tak piękne i ambitne zgłoszenia do XXI edycji. Było w czym wybierać i… spierać się. Każdy produkt ma prawo do używania logo KOPD i logo Konkursu- jest to znak jakości dla rodziców, opiekunów. 

W tym roku było aż ponad 400 zgłoszeń, w tym 210 nagród głównych. To ogromna liczba.  

Tak, jest ich wiele, ale bardzo się cieszymy, bo z roku na rok trafia na rynek coraz więcej fantastycznych i jakościowych zabawek, książek, gier. W pierwszych edycjach tych zgłoszeń było zdecydowanie mniej. Ostatnie lata jednak obfitują w naprawdę świetne zgłoszenia. Jesteśmy zachwyceni. 

Kapituła ma trudny orzech do zgryzienia, ale konkurs kończy się finałową galą. Jak wygląda to wspólne świętowanie? 

Gala to wyjątkowe wydarzenia dla naszej organizacji. Uroczystość, która jest możliwością na bliższe poznanie naszych laureatów i zaprezentowania ich produktów. Często to okazja do wymiany doświadczeń i nowych pomysłów. Wielokrotnie nasi laureaci inspirują nas do wspólnych działań i nowatorskich pomysłów. 

Udział w konkursie jest płatny, dlaczego? 

Zgłoszenia na konkurs są płatne, ponieważ dla takiej organizacji jak nasza, organizacji pożytku publicznego jest to duże wsparcie, dzięki któremu możemy świadczyć dalszą pomoc dla naszych podopiecznych. Warto podkreślić, że dzięki zaprzyjaźnionym firmom i instytucjom - nie opłacamy żadnych kosztów związanych z organizacją projektu czy też corocznej Gali. Dziękujemy naszym Przyjaciołom. 

Zatem jak wygląda wasza pomoc i jakie są działania statutowe komitetu? 

Bezpłatna pomoc psychologiczna, konsultacje prawne. Prowadzimy także mediacje, warsztaty, grupy psychoedukacyjne, od początku wojny na Ukrainie pomagamy też rodzinom uchodźczym. Organizujemy eventy: koncerty, gale, wydarzenia. Prowadzimy wykłady, kampanie społeczne i oczywiście nasz konkurs Świat Przyjazny Dziecku. 

Jeśli chodzi o pomoc psychologiczną czy prawną, gdzie można szukać pomocy? 

Siedziba komitetu mieści się w Warszawie przy ulicy Oleandrów 6. Tutaj pracują nasi specjaliści psycholodzy, mediatorzy, prawnicy.  Staramy się pomagać w miarę naszych możliwości, ale potrzeby są duże. Trzeba także podkreślić, że mamy oddziały terenowe, na obszarze całej Polski. 

Czego aktualnie rodzice, opiekunowie potrzebują najbardziej? 

Zgłaszają się z wieloma problemami i trudnościami, m. in. dotyczącymi trudności w relacjach rodzinnych, trudności dzieci i młodzieży w relacjach rówieśniczych. Wiele problemów, z którymi obecnie mierzy się świat dotykają także najmłodszych, depresje, myśli samobójcze. Pomagamy także rodzicom w sytuacjach okołorozwodowych, które są niezwykle trudne dla całej rodziny, a w szczególności dla dzieci. Należy pamiętać o tym, że warto sięgać po pomoc i wsparcie w sytuacjach, kiedy sobie z czymś nie radzimy. 

Tak, pamiętajmy o tym, że warto szukać pomocy. Komitet Ochrony Praw Dziecka również zapewnia pomoc.  

Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej www.kopd.pl oraz strony konkursu https://swiatprzyjaznydziecku.pl/., a także naszych mediów społecznościowych.  

Prezentacja najlepszych z najlepszych: Laureaci 21 Konkursu – Świat Przyjazny Dziecku

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI