Teatr Baj zaprasza dzieci i rodziców na spektakl „Dziewczynka ze skrzypcami”

Materiał PR

Od 12 października, na warszawskiej scenie Teatru Baj przez tydzień będzie można oglądać spektakl produkcji polsko-norweskiej pt. "Dziewczynka ze skrzypcami" na podstawie książki pt. "Spelejenta" Jona Fossego, tegorocznego Noblisty w dziedzinie literatury.

Spektakl "Dziewczynka ze skrzypcami" to niezwykła podróż w poszukiwaniu niewysłowionego, prowadzona przez reżyserkę Ewę Piotrowską, oraz trzyosobowy zespół aktorski Teatru Baj, trzymając w emocjach od pierwszych scen spektaklu.

Dziewczynka, która lubiła grać na skrzypcach, wyrusza na poszukiwania swojego taty. Droga, którą przemierza, prowadzi przez morze, skały, lasy. Natura jest jej przeszkodą, ścieżką i lustrem jednocześnie. Jej emocje odbijają się w szumie fal, blasku zorzy polarnej i fruną z wiatrem. Muzyka, której bezgranicznie zaufała, wyznacza jej ścieżkę do uwięzionego przez rozpacz i mrok taty.

W tym onirycznym, nastrojowym, niezwykle bogatym wizualnie i muzycznie przedstawieniu najważniejsza jest podróż. Podróż przez nieopisane piękno natury oraz przez kalejdoskop emocji i wrażeń – także tych trudniejszych i ciemniejszych, z którymi przychodzi nam się zmagać. Podążamy za Dziewczynką ze skrzypcami, która jest naszym przewodnikiem i otwiera przed nami swój leksykon wrażliwości.

W spektaklu "Dziewczynka ze skrzypcami" postawiono szczególny nacisk na warstwę muzyczną, scenografię i multimedia, które doskonale odzwierciedlają skandynawski klimat i estetykę.

O autorze i reżyserii:

Reżyserka spektaklu, Ewa Piotrowska sięga po tekst najważniejszego dzisiaj norweskiego dramatopisarza – Jona Fossego. Dramatopisarza, który słynie głównie ze swojej twórczości dla dorosłych, odnosząc sukcesy na europejskich scenach. Polska inscenizacja tekstu tego autora jest jedną z pierwszych, skierowanych do młodego widza.

Dziecko u Fossego traktowane jest niezwykle partnersko, z dużym szacunkiem i bez koloryzowania. Skandynawski model twórczości dla najmłodszych opiera się na wierze w dojrzałość oraz mądrość młodego człowieka. Twórcy „Dziewczynki ze skrzypcami” idą tym tropem i przygotowują spektakl, dla widzów, którzy choć metrykalnie często są nazywani dziećmi, pragną już głębszej refleksji i zanurzenia się zarówno w życiowych doświadczeniach, jak i w sztuce. A refleksja w tym przedstawieniu to słowo klucz, które otwiera kolejne tropy i pozwala doświadczyć nowych emocji w teatrze.
 

Spektakl powstał w ramach projektu  "Dziecko – Dorosły – leksykon wrażliwości", współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021, we współpracy z norweskim teatrem Det Norske Teatret.
 

Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów od 10 roku życia, młodzieży i dorosłych

Najbliższe terminy spektaklu:

  • 12.10 o godzinie 10:00 i 13:00
  • 14.10 o godzinie 17:00
  • 15.10 o godzinie 11:00
  • 17.10 o godzinie 10:00
  • 18.10 o godzinie 10:00


Kup bilet:

https://teatrbaj.pl/repertuar/dziewczynka-ze-skrzypcami/

Obejrzyj zwiastun spektaklu:

https://www.youtube.com/watch?v=NwY8oW4b58A

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI