Dlaczego jesteśmy szczęśliwi?

Jak to się dzieje, że jesteśmy zadowoleni? Skąd mózg wie, że czujemy się szczęśliwi? Od dawna badacze z całego świata próbują odpowiedzieć na te pytania.

Ściśle fajne!

Naukowcy odkryli, że za nasze dobre samopoczucie odpowiada tajemniczy układ dokrewny zwany też wydzielniczym. Znaleźli substancje, które ten układ wydziela. Nazwali je hormonami szczęścia bo gdy ich poziom w mózgu wzrasta czujemy się lepiej i mamy więcej energii.

W organizmie mamy kilka ważnych układów. Jeśli chcemy rozwiązać zagadkę się co dzieje się w mózgu i dlaczego jesteśmy szczęśliwi musimy poznać bliżej dwa układy. To układ nerwowy oraz układ dokrewny. Te dwa systemy działają razem. Stale wymieniają się informacjami dzięki czemu mózg może się rozwijać.

PODWZGÓRZE, czyli centrum dowodzenia..

Mózg zbudowany jest wielu elementów. Za centrum dowodzenia uważa się podwzgórze. Podwzgórze to mała struktura znajdująca się w samym środku mózgu. W naszej głowie jest generałem dowódcą. To tam, jak w tajnej bazie zbierane są informację i wydawane rozkazy. Podwzgórze rozkazuje m.in przysadce, która znajduje się tuż pod nim. Przesyła jej informację z listą potrzebnych rzeczy i już.. przysadka wie co robić. A uwierzcie, ma pełne ręce roboty :)

SZCZĘŚLIWE HORMONY, czyli o autkach w głowach..

Podwzgórze i przysadka to części tajemniczego układu wydzielniczego. Głównym zadaniem tego układu jest wydzielanie substancji. Te substancje to hormony i neuroprzekaźniki o ściśle tajnych właściwościach. Powstają w różnych częściach naszego ciała, ale głównym miejscem ich wytwarzania jest podwzgórze. To ono zleca produkcję hormonów i neuroprzekaźników. Te związki są jak małe autka w naszej głowie. Każde z pełnym bagażnikiem informacji do przekazania. Jeśli podwzgórze chce przesłać informację do innej części mózgu wysyła specjalne autko czyli hormon albo neuroprzekaźnik, który przekazuje wiadomość. Pewnie jesteście ciekawi jakie auta jeżdżą w naszych głowach. Oto one!

SEROTONINA - najczęściej nazywana hormonem szczęścia. Odpowiada za emocje czyli za to jak i co czujemy. Dzięki niej zapamiętujemy różne rzeczy i umiemy się lepiej skoncentrować. Wpływa też na pracę naszego brzucha. To ona pozwala nam się zrelaksować.

DOPAMINA – nazywany też hormonem nagrody ma za zadanie kontrolować nasze uczucia i emocje. Gdy dopamina pojawia się w mózgu czujemy się zadowoleni, mamy dużo chęci do działania i jesteśmy zmotywowani do działania.

OKSYTOCYNA – tzw. hormon miłości, odpowiada za uczucie zakochania. To dzięki niej czujemy “motyle w brzuchu”, pomaga nam budować relacje z innymi ludźmi i zaprzyjaźniać się.

ENDORFINY - to inaczej molekuły emocji. Odpowiadają za odczuwanie euforii, czyli stanu gdy jesteśmy bardzo zadowoleni i czujemy się dobrze. Obniżają też czucie bólu.

Autostrada w mózgu?

Mózg to bardzo skomplikowana struktura. Jest zbudowany z miliona komórek nerwowych czyli neuronów które tworzą ponad 100 bilionów połączeń. To bardzo dużo! Taka autostrada w mózgu jest super ważna. Dzięki niej hormony i neuroprzekaźniki, niczym małe autka mogą się przemieszczać i dojechać w odpowiednie miejsce. Gdy samochód dotrze do celu, komórki nerwowe odbierają „towar” z informacją jak się czujemy.

Spróbuj wyobrazić sobie, że właśnie zwyciężyłeś(-aś) w zawodach. Podwzgórze dostaje tę informację i zleca produkcję dopaminy. Następnie wysyła ją w drogę. „Autka” z dopaminą wyruszają w trasę wzdłuż komórek nerwowych z informacją o wygranej. Gdy autko dojedzie do celu - mózg dostaje wiadomość, że jesteś zadowoleni, a ty czujesz się wspaniale i szczerzysz się w uśmiechu. Niesamowite, prawda?

Na koniec.. ściśle fajna ciekawostka!

Czy wiesz, że są sposoby na to, aby tych autek w naszej głowie jeździło więcej i szybciej docierały na miejsce? Oto kilka sposobów jak podnieść poziom hormonów szczęścia w magiczny czas świąt i nie tylko.

Dobre, zdrowe jedzonko to źródło serotoniny i dopaminy. Znajdziesz je na świątecznym stole. Wysoki poziom serotoniny zawierają ryby, a dopamina znajduje się głównie w świeżych owocach i warzywach. Poziom serotoniny i dopaminy podnosi również regularny ruch.

Jeśli chcesz więcej oksytocyny, spędź czas z bliskimi. Najlepiej sprawdzą się rodzinne przytulańce. Dobrym pomysłem będzie też rozmowa, wspólne przygotowania do świąt oraz zabawa.

Na zwiększenie endorfinowych autek polecamy zabawy ruchowe oraz ulubione aktywności fizyczne. Ruch to zdrowie, a neurony kochają ruch. Autka mają wtedy pełne baki paliwa i mogą bardzo szybko rozwozić informacje w mózgu.
 

Ściśle ważna równowaga! 

Niektóre hormony np. serotonina oprócz uczucia zadowolenia wywołuje również uczucie zmęczenia , dlatego gdy jej za dużo częściej robimy się senni i zmęczeni. Dlatego musisz uważać, ze świątecznymi przysmakami! Mama może mieć rację: co za dużo.. to nie zdrowo :)

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI