Dział: Ściśle fajne!

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Dlaczego jesteśmy szczęśliwi?

Naukowcy odkryli, że za nasze dobre samopoczucie odpowiada tajemniczy układ dokrewny zwany też wydzielniczym. Znaleźli substancje, które ten układ wydziela. Nazwali je hormonami szczęścia bo gdy ich poziom w mózgu wzrasta czujemy się lepiej i mamy więcej energii.

Czytaj więcej

Ile razy świętujemy Nowy Rok?

Wyobraź sobie, że przechadzasz się po nieznanym ci mieście gdzieś w Azji. Mijasz palmy, złote buddyjskie świątynie i stoiska z egzotycznymi owocami. Na środku placu zauważasz wielkie cyfry układające się w liczbę 2566. A teraz wyobraź sobie, że jest to aktualne oznaczenie roku! Czy do tego potrzebujesz wehikułu czasu? Nie! Wystarczy, że wsiądziesz do samolotu i polecisz do Tajlandii, gdzie obowiązuje buddyjski kalendarz. Jeśli natomiast znajdziesz się w którymś z krajów muzułmańskich, może okazać się, że jesteś w roku 1443! Obowiązujący rok zależy od wydarzenia, jakie zostało uznane przez daną społeczność za początek nowej ery.

Czytaj więcej

Geny

Zastanawialiście się kiedyś, co wpływa na to, jak wyglądamy? Dlaczego jedni z nas mają jasne włosy niczym złociste kłosy zboża, a inni ciemne jak czekolada? Dlaczego jedni z nas są towarzyscy i gadatliwi, a inni raczej nieśmiali, lubiący ciszę i spokój? Skąd się biorą nasze uzdolnienia, na przykład muzyczne, plastyczne czy predyspozycje* do nauki języków obcych?  Za te i wiele innych cech odpowiadają geny, które są nam przekazywane z pokolenia na pokolenie przez rodziców.

Czytaj więcej

Rekordy w świecie zwierząt

Świat zwierząt jest niesamowicie ciekawy i różnorodny. Każde zwierzę ma swoje mocne i słabe strony. Wiele jest rekordzistami w swoich dziedzinach. Poznajcie je!

Czytaj więcej

Dlaczego ruch jest ważny?

Zapewne dobrze znane jest wam powiedzenie „Ruch to zdrowie”. Zastanawialiście się, dzięki czemu możemy zmienić położenie swojego ciała, na przykład podnieść rękę lub nogę? Ruch naszego organizmu odbywa się dzięki kościom, stawom oraz pracy nieustannie kurczących się i rozkurczających mięśni. Pozytywny wpływ aktywności fizycznej na ludzkie zdrowie zauważył już w czasach starożytnych wybitny grecki lekarz, Hipokrates, nazywany ojcem medycyny. Dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna dla naszego organizmu?

Czytaj więcej