Dlaczego starsi ludzie czasem zapominają?

Czytam i rozumiem

To, jak funkcjonują ludzie, zmienia się wraz z wiekiem, choć nie u wszystkich osób dzieje się to w taki sam sposób. Dzieci rosną, rozwijają i uczą się nowych rzeczy bardzo szybko. Dorosłym uczenie się sprawia czasami większą trudność, a osobom starszym zdarza się z kolei tracić umiejętności, które zdobyły wcześniej. Za tego typu trudności, których czasem doświadczają seniorzy, odpowiada demencja.

Czym jest demencja?

To takie połączenie różnych chorób mózgu, które sprawia, że starszy człowiek może mieć trudności w swoim funkcjonowaniu, a czasami nawet wymagać opieki innych ludzi. 

Trudności z pamięcią krótkotrwałą

POLECAMY

Oznaczają, że starszej osobie trudno zapamiętywać nowe rzeczy, na przykład imię osoby, którą właśnie spotkała, albo to, czy jadła już dzisiaj obiad. Świetnie za to pamięta to, co działo się na przykład w jej dzieciństwie i w czasach młodości.

Niezrozumiałe zachowania

Czasami osoba starsza może mieć problem z radzeniem sobie z emocjami. Bywa wtedy agresywna bądź bardzo uparta. Może też częściej krzyczeć. Zdarza się też tak, że widzi rzeczy, których my nie widzimy, bądź opowiada dziwne historie.

Niesamodzielność

Senior, który cierpi od dłuższego czasu na demencję, może być niesamodzielny. Może – tak jak małe dziecko – mieć trudności z jedzeniem, ubraniem się, a nawet korzystaniem z toalety.
 

Dlaczego starsze osoby mają kłopoty z pamięcią?

Dzieje się tak, ponieważ choroba zmienia mózg seniora i sprawia, że nie działa poprawnie. To trochę tak jak wtedy, gdy zawiesza się komputer. Wygląda zupełnie normalnie, ale nie wszystko w nim działa poprawnie. Niestety w przypadku mózgu człowieka bardzo trudno o naprawę, choć istnieją lekarstwa, które trochę poprawiają życie osób dotkniętych demencją. 

 

Jak wspierać naszych dziadków?

Przede wszystkim bądźmy cierpliwi. Pamiętajmy też, że babcia, dziadek czy wujek swoim zachowaniem, nawet jeśli jest ono trudne, nie chcą zrobić nam na złość. Często jest ono raczej sygnałem, że czują się źle i potrzebują naszej pomocy, wsparcia oraz miłości. Nigdy nie zapominajmy też o tym, że dla osób starszych, tak jak dla nas wszystkich, bardzo ważne jest poczucie bycia ważnym, potrzebnym i szanowanym.


Pamiętajmy! Nawet seniorzy, którzy doświadczają trudności, mają nam dużo do zaoferowania. Czasem jest to świetna wspólna zabawa, innym razem pyszne ciasto bądź ciekawa historia. Bywa też tak, że jest to zwyczajny, ciepły uśmiech. I to bycie razem może być naprawdę fajne. Jeśli nie wierzycie, spytajcie moje dzieci, które z niecierpliwością czekają na każdą wizytę wujka Jurka!

Bycie razem może być fajne!
 

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI