Gdzie mieszka stres?

Czytam i rozumiem

Stres to inaczej napięcie, które odczuwasz, kiedy spotykasz się z czymś trudnym, na przykład w danej chwili jakaś sytuacja wydaje ci się groźna albo stajesz przed wyzwaniem. Możesz wtedy się złościć, smucić, bać, ale też mocno ekscytować. Czasami stres pojawia się wtedy, gdy bardzo na coś czekasz. Stres sprawia, że twoje ciało jest przygotowane do poradzenia sobie z tymi wyzwaniami.

Kiedy pojawia się stres?

Czasem czujesz stres w sytuacji, w której nie widzisz rozwiązania. Może być tak dlatego, że nie wiesz, jak postąpić, albo jeszcze się tego nie nauczyłeś. Stres pojawia się też, kiedy wiesz, że coś ma się dopiero wydarzyć, ale już się tego obawiasz (na przykład sprawdzian w szkole), lub nie możesz się tego doczekać (na przykład wymarzona wyprawa).

Czasami nawet nie zauważasz, że różne rzeczy cię stresują – dzieje się tak wtedy, kiedy są one bardzo małe, jak hałas, głód, drobne niepowodzenia, dużo zajęć, zmęczenie. Po całym dniu może się z nich nazbierać całkiem spory bagaż stresu, który niesiesz na swoich plecach. 
 

POLECAMY


Kiedy stres przeszkadza?

Kiedy nazbieraliśmy w ciągu dnia sporo stresu, wtedy energia, którą twoje ciało przygotowuje do radzenia sobie z zagrożeniem, zostaje w środku i zamienia się w napięcie. Napięcie to sposób, w jaki stres gromadzi się w twoim ciele. 

Możesz je zauważyć, bo często pokazuje się jako:

  • zaciskanie pięści,
  • spięcie ramion i szyi,
  • uczucie motyli w brzuchu,
  • nagła chęć do biegania, skakania, krzyczenia czy walczenia,
  • zaciskanie się buzi...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI