Dołącz do czytelników
Brak wyników

W pokoiku Słonika Balonika

14 października 2021

NR 4 (Listopad 2021)

Inspirującej lektury!
Słonik Balonik poleca książki ze swojej biblioteczki

0 49

Empatia to twoja supermoc

Cori Bussolari
Przekład i opracowanie ćwiczeń: Magda Witkowska
Ilustracje: Zach Grześkowiak
Wydawnictwo Poltext

POLECAMY

Był taki czas, że dorośli podsuwali ci różne książki do wspólnego czytania. Teraz, kiedy czytasz samodzielnie, role mogą się odwrócić. To ty możesz zaproponować książkę, którą przeczytasz razem z mamą, tatą, panią w szkole.
Dowiesz się z niej, czym jest empatia, czy każdy ją ma i dlaczego nazywana jest supermocą. Oprócz tej wiedzy możesz podszkolić znajomość języka angielskiego, bo wszystkie zdania zapisane są w języku zarówno polskim, jak i angielskim. Mam też propozycję dla ciebie. Spróbuj zanieść ten poradnik do szkoły i wspólnie z całą klasą obejrzeć scenki z życia Emmanuela i Emmy. Bohaterowie książki wiedzą, jak ważne jest zatroszczenie się o innych. 
Ty też o tym wiesz, prawda? Porozmawiajcie o tym, czym są życzliwość, troska, myślenie o drugich, czyli odkryjcie swoje supermoce. Może za ich sprawą w twojej klasie łatwiej będzie znaleźć przychylność, wyrozumiałość i dobrą atmosferę, które czasami czekają w ukryciu, „zakurzone” brakiem czasu, nieuważnością i pośpiechem.
 


Jak być sobą?

Cath Howe
Przekład: Ewa Kleszcz
Wydawnictwo Wilga

Masz swoje imię i nazwisko. Lubisz wiele rzeczy, czasami coś cię denerwuje, martwi. Wykonujesz wiele ciekawych czynności, może pływasz lepiej niż inni albo tańczysz w jakimś zespole, a może twoją pasją jest teatr i czujesz się stworzona(-y) do gry na scenie? Czy kiedy robisz coś dla przyjemności albo z poczucia obowiązku, to ciągle jesteś sobą, czy czujesz czasami, że nie. 
No właśnie, co to znaczy być sobą? Dlaczego świat jest skonstruowany tak, a nie inaczej? Jeśli lubisz czytać opowiadania o ludziach, którzy nie mają łatwego życia, to sięgnij po historię 12-letniego Lucasa. Dowiesz się z niej, co znaczy być bogatym, nieśmiałym i samotnym, ale też odkryjesz siłę przyjaźni i mocy, jaką niesie w sobie każdy człowiek.
 


Czy ryby piją wodę?

Dorota Sumińska
Wydawnictwo Literackie

Lubisz słodycze? Czy wiesz, że psy je uwielbiają, za to koty nie znoszą? Dlaczego tak się dzieje? Zadajesz sobie czasem pytania: Jak owady widzą świat albo co to jest glista? A może się zastanawiasz, dlaczego niektóre zapachy lubimy, a innych nie? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na wiele pytań dotyczących otaczającego cię świata ludzi i zwierząt, to koniecznie sięgnij do książki Czy ryby piją wodę?. Napisała ją niezwykła osoba, która całym swoim sercem kocha zwierzęta, wie o nich prawie wszystko i potrafi o tym opowiadać w fascynujący sposób. A ponieważ ludzie i zwierzęta powinni żyć w przyjaźni, warto znać ciekawostki i fakty dotyczące zarówno jednych, jak i drugich.
 

Przypisy