Psycholog pisze

To lubię!

Jak odkryć swoją pasję?

Pasja to upodobanie, zamiłowanie do robienia czegoś, co przynosi nam radość i poczucie spełnienia. Robić coś z pasją, oznacza robić to energicznie, z dużym zaangażowaniem.

Dziś każdy chce mieć jakąś pasję. Warto pamiętać, że pasją mogą być drobne, codzienne czynności, jak gotowanie czy uprawianie ogródka.

POLECAMY

Pasja w życiu jest źródłem satysfakcji, „ładuje nasze akumulatory” i motywuje do działania. Może również pomóc w odnalezieniu swojego celu i sensu w życiu. 

Mimo że kosztuje często sporo wysiłku (także twórczego), dodaje nam energii do działania, a jej nie odbiera. Każdy z nas pamięta pewnie takie chwile, gdy robiąc coś, był zmęczony, ale równocześnie bardzo szczęśliwy. 

Poza tym posiadanie pasji pozwala na nawiązanie kontaktu z innymi ludźmi, którzy lubią to samo, co my. Może prowadzić do nowych przyjaźni i budowania relacji z innymi pasjonatami. 

Wreszcie, pasje mogą pomóc w przyszłości w rozwoju kariery zawodowej lub w znalezieniu swojego powołania. Rozwijając swoją pasję, można zdobyć nowe umiejętności. A jeśli praca jest równocześnie pasją, to zwykle osiągamy spore sukcesy w tym, co robimy.

Kilka sposobów na odkrycie swoich pasji:

  • Poznaj swoje zainteresowania i talenty – zacznij od robienia rzeczy, które bardzo lubisz. 
  • Badaj swoje emocje – zastanów się, co sprawia, że czujesz się szczęśliwy. 
  • Prześledź swoje marzenia – które pasje pomogą ci w ich realizacji?
  • Ucz się nowych rzeczy – poznasz siebie lepiej. 
  • Rozmawiaj z ludźmi – zadawaj pytania, słuchaj i ucz się od innych.


Odkrywając swoje pasje, trzeba być też cierpliwym i nie dać się zniechęcić porażkami. Czasem pojawia się chwilowa rezygnacja. I to też jest normalne. Ważne, żeby słuchać siebie, ale też nie poddawać się zbyt łatwo. W życiu odkrywamy nowe pasje, a stare czasem porzucamy, ale one też nas z pewnością wiele nauczyły i być może kiedyś jeszcze do nich wrócimy.

Bądźcie pasjonatami, żyjcie pełnią życia!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI