Słonik Balonik poleca książki ze swojej biblioteczki

W pokoiku Słonika Balonika

Stało się coś złego

autor: Dawn Huebner 
ilustracje: Kara McHale, tłumaczenie: Paulina Broma
wiek: 9–12 lat
ToTamto imprint Wydawnictwa Czarna Owca
 

POLECAMY


Masz uszy do słuchania, więc codziennie dowiadujesz się, co dzieje się blisko i daleko ciebie. Słyszysz głosy ludzi, dźwięki przedmiotów, odgłosy przyrody, do twoich uszu dochodzą rozmaite informacje ze świata. Czasami wcale tego nie chcesz, a słyszysz, że na świecie wydarzyło się coś złego. Jeśli często nachodzą cię myśli, dlaczego tak się dzieje, jeśli zaczynasz czuć się nieswojo, może nawet boisz się o siebie, swoich najbliższych czy o nasz świat, przeczytaj wraz ze swoim bliskim dorosłym książkę Stało się coś złego. To nie jest książka do czytania przed snem. Nie będziesz się przy niej śmiać. Będziesz czytać ją fragmentami, by wiele słów sobie przemyśleć i porozmawiać o tym z twym bliskim dorosłym. To bardzo ważna książka, bo jej autorka, wybitna psycholożka, pomoże ci znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego wydarza się coś złego. Bo gdy to się zrozumie, można będzie pojąć, co się stało. Z książki dowiesz się, że na wiele sytuacji mamy wpływ i wtedy możemy działać, już samo opowiedzenie komuś o tym, co złego się stało i jak ty się z tym czujesz, jest niezwykle ważne! Trzeba też pamiętać, że są i takie wydarzenia, na które wpływu nie mamy. W tej książce, w ostatnim rozdziale przeczytasz też coś bardzo istotnego: że możemy razem ulepszać ten świat i wysyłać pozytywne sygnały, by go uzdrowić. 

Wielka księga zagadek i łamigłówek

autor: Nikola Kucharska
wiek: 6–9 lat
Wydawnictwo GREG
 


Zanim otworzysz Wielką księgę zagadek i łamigłówek, popatrz na okładkę, na której znajdziesz rozmaite zadania. Jakie? To zależy od twojej pomysłowości: możesz policzyć wszystkie złote rybki, zastanowić się, na co patrzą syrena i ośmiornica, co myśli piratka, o czym rozmawiają postaci na smoku i miotle. Ta niesamowita książka składa się z ponad dwustu zabaw, w których odkryjesz siebie jako detektywa ćwiczącego spostrzegawczość albo znajdującego drogę w labiryncie, zamienisz się w malarza i grafika, stworzysz nowe gatunki zwierząt, przejdziesz trening nazywania emocji, odkryjesz radość rozwiązywania krzyżówek, sudoku czy wykreślanek. Każde zadanie ma swój stopień trudności – to ty wybierasz, czy zaczynasz od zadań łatwych, trudnych czy supertrudnych. Łamigłówki są pogrupowane w dziewięciu rozdziałach. To ty decydujesz, czy chcesz się przenieść do świata zwierząt czy piratów, a może detektywów, kosmitów, dinozaurów, księżniczek albo smoków.
Jeśli właśnie uczysz się czytać, wykorzystaj zaproponowane w książce zadania jako trening przed czytaniem. Najpierw rozwiąż kilka zadań, a potem przejdź do czytania swoich ulubionych tekstów.

Atlas mitologii świata

praca zbiorowa pod redakcją Agnieszki Antosiewicz 
ilustracje: Mikołaj Kamler, Joanna Mosińska, Elżbieta Moyski, Beata Żurawska, Jadwiga Żelazny, Ola Maciejewska, 
Ola Krzanowska 
wiek: 7+
Wydawnictwo GREG
 


Czy lubisz słuchać opowieści z dawnych czasów? A jakie są najstarsze historie na świecie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w mitach, czyli prastarych opowiadaniach o bogach i bohaterach, o powstaniu i sensie świata. Zbiór takich mitów to właśnie mitologia. Wyobraź sobie, że w różnych częściach świata w różny sposób wyobrażano sobie to, jak powstał świat – dlatego pojawiły się między innymi mitologia grecka i egipska, chińska i japońska, aztecka i nordycka. Na terenie współczesnej Polski w pradawnych czasach panowały wierzenia słowiańskie. I o tych wszystkich wierzeniach i wyobrażeniach możesz przeczytać w Atlasie mitologii świata. Znajdziesz tam niesamowite historie związane z powstaniem Ziemi. Czy wyłoniła się z Chaosu, czy w jej powstaniu maczał palce bóg Światowid, a może to sprawka Re-pana ładu we Wszechświecie? Dlaczego jabłko stało się owocem niezgody i co znajdowało się w puszce Pandory? I dlaczego ważne jest, by znać historie pradawnych wierzeń? Jest nas na świecie około 8 miliardów, różnimy się pod wieloma względami, ale też mamy ze sobą wiele wspólnego. Gdy odkryjemy wspólne korzenie, będzie w nas tym więcej poczucia wspólnoty. A to ważne, by łączyć się, a nie dzielić… Podczas czytania koniecznie zwróć uwagę na ilustracje, bo do każdego z siedmiu rozdziałów namalował je inny ilustrator lub ilustratorka.

Rodzina Obrabków i urodzinowy skok

autor: Anders Sparring 
ilustracje: Per Gustavsson 
tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk  
wiek: 6+
Wydawnictwo Zakamarki
 


Ture jest grzecznym chłopcem, a jego mama martwi się: „Oj, jak ty sobie poradzisz w życiu!”. Ture jest zupełnie inny niż pozostali członkowie jego rodziny. Ture będzie miał niedługo urodziny i marzy o niezwykłym prezencie: chce dostać olbrzymiego lizaka! 
Jeśli lubisz zaskakujące książki, to sięgnij po przygody mamy Celi, która potrafi wcisnąć się przez każde drzwi, taty Zbirosława, zdrobniale Zbira, który nie rusza się z domu bez swego łomu, odważnej i sprytnej siostry Kryminelki, na którą wszyscy mówią Elka, no i Turego, który lubi robić jedynie to, co wolno. W tej zabawnej książce przeczytasz o dorosłych, którzy płaczą, o wścibskim sąsiedzie Paulu Icjancie i dowiesz się, że nie zawsze jest tak, jak się na pierwszy rzut oka wydaje.
Gdyby twoi rodzice mieli obawy czy wątpliwości, że ta książka nauczy cię naśladować rodzinę Obrabków, to uspokój ich i powiedz, że czytanie książek nie jest szkodliwe, gdy ma się koło siebie kogoś, z kim można pośmiać się, porozmawiać o tym, co się czyta i od kogo można czasem dostać największego lizaka na świecie.

Jaszczurunia

Autor: Marta Guśniowska
Ilustracje: Jola Richter-Magnuszewska
Wydawnictwo Wilga
 


Lubisz marzyć? A może nie wierzysz, że marzenia się spełniają? Jeśli chcesz znaleźć się w świecie, w którym marzenia odgrywają wielką rolę, koniecznie przeczytaj piękną i zaskakującą opowieść o Krokodylu, jego rodzicach Kaczkach i wędrówce w poszukiwaniu prawdy o swojej rodzinie. Dowiesz się wtedy, dlaczego niektóre zwierzęta przychodzą do Domu Jajka. Poznasz tajną organizację podziemną Siedmiu Ślepych Ninja. Znajdziesz się w Lepszym Świecie, który skrywa wiele tajemnic. Ale nade wszystko zastanowisz się nad ważnymi sprawami, np. dlaczego „im ktoś jest nam bliższy, tym bardziej się na niego gniewamy”, albo jak to możliwe, że mała myszka w dniu swoich urodzin nie myśli o prezencie dla siebie, tylko dla innych i co to znaczy, że „nieważne skąd się jest, ważne kim się jest”. Mam nadzieję, że czytanie książki z niezwykłymi ilustracjami przyniesie ci radość i odpowie na wiele pytań, które w życiu stawiamy. A kim jest Jaszczurunia? Przekonaj się, czytając książkę!

Przypisy