Dołącz do czytelników
Brak wyników

W pokoiku Słonika Balonika

29 czerwca 2022

NR 11 (Sierpień 2022)

Słonik Balonik poleca książki ze swojej biblioteczki

0 112

Sznurówka, ptak i ja

tekst: Ellen Karlsson
ilustracje: Eva Lindström
tłumaczenie: Katarzyna Skalska
Wydawnictwo Zakamarki
 

 


Czy masz w sobie ptaka, który stuka ci dziobem w serce? Selma ma. I często z nim „rozmawia”. I czasami te rozmowy są bardzo niemiłe. Selma spędza cudowne wakacje u dziadków. Jesienią pójdzie do drugiej klasy. To krótkie zdanie kryje jednak w sobie wiele smutku. Bo Selma będzie uczennicą w innej klasie, choć w tej samej szkole. W poprzedniej klasie nikt jej nie lubił i ona nie znalazła tam nikogo, komu mogłaby się zwierzać ze swoich tajemnic. Ale to wszystko wydarzy się po wakacjach, a teraz jest lato i Selma ma „wakacyjne stopy”, słucha przed snem opowieści o duchach, które opowiada jej kochana babcia, i gra z dziadkiem w karty. Tylko co chwilę natrętny ptak, ten z jej serca, dziobie ją słowami: że jest dziwna, że powinna się wstydzić, bo nie umie pływać, że nie może znaleźć sobie przyjaciółki… Wszystko się zmienia, gdy pojawia się Sznurówka, która potrafi zjeść pięć bułek, mieszka z Kapitanem i świetnie wspina się na drzewa. Dziewczyny zakładają Klub Przyrodniczy, dzielą swoje smutki i radości, spędzają wspólnie czas. 
Przeczytaj koniecznie świetną opowieść o wakacyjnych przygodach, łapaniu smoka do słoika, recyklingu i łzach, które zdają się nie kończyć. A jeśli będziesz ciekawa(-y), co wydarzyło się w życiu Selmy po wakacjach i czy udało jej się odnaleźć swoje miejsce w nowej klasie, to zachęcam do przeczytania drugiej części przygód w książce Ryba o imieniu Fabian. Zaręczam, że będziesz zaskoczona(-y) opowieścią o niespodziewanych wydarzeniach i ważnych sprawach, które zdarzają się nie tylko w książkach.

Wielka księga zagadek i łamigłówek

ilustracje: Nikola Kucharska 
Wydawnictwo GREG
 


Już patrząc na okładkę, wiemy, że w środku czekają na nas magiczne przygody! I to takie, przy których można spędzić wiele godzin! Na ponad 200 stronach znajdują się arcyciekawe zadania do wykonania – labirynty, obrazkowe sudoku, kolorowanki i wiele innych. W każdym rozdziale poznajemy inny, wspaniały świat. Czekają na nas słodkie zwierzaczki, przerażające potwory, dziwaczne ufoludki, ogromne dinozaury, groźni piraci, piękne księżniczki i zwinne syreny. A każda z postaci ma dla nas ważne zadanie do wykonania. Fantastycznie zilustrowana przez Nikolę Kucharską księga łamigłówek spodoba się zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom. Jeśli masz 6 lat i więcej – ta książka jest właśnie dla ciebie!

Encyklopedia dla dzieci 

Wydawnictwo GREG
 


Gdy przyniosłam tę książkę do domu, mój 6-letni synek od razu zaczął ją z ciekawością przeglądać. Co chwilę słyszałam tylko: „Woow, mamo, a wiesz, że Turcja ma flagę z księżycem?”, „Mamo, a hipopotam waży 3 tony!”, „A wiesz, że na języku mamy 8 tysięcy kubków smakowych?!”. Najbardziej zaciekawiły go części o kosmosie, ludzkim ciele, geografii i zwierzętach. Ale w encyklopedii jest dużo więcej interesujących tematów: historia Polski, ekonomia, ekologia czy pogoda. Wszystkie wyjaśnione w kilku prostych słowach, a także w formie rymowanek. Encyklopedia ma dużo kolorów i ilustracji. Partie tekstu są krótkie i przystosowane do samodzielnego czytania. 

Przypisy