Wszystkie emocje są ważne! Jak o nich rozmawiać?

Otwarty dostęp

„Szkoła wsparcia” Wydawnictwa MAC Edukacja to projekt szczególny, bo jego celem jest pomoc dzieciom, które nie radzą sobie ze swoimi emocjami. Dziś projekt ma wyjątkowe znaczenie.

- Szkoła wsparcia powstała, aby mówić o trudnych emocjach. Nie spodziewaliśmy się, że nasza pomoc będzie potrzebna w tak szczególnych okolicznościach – mówi Jacek Cukrowicz, menadżer edukacji wczesnoszkolnej z Wydawnictwa MAC Edukacja.  – Bez zwłoki poprosiliśmy naszych ekspertów o porady dotyczące trudnych rozmów o wojnie – podkreśla pomysłodawca Szkoły wsparcia.

POLECAMY

Do naszych dzieci docierają coraz bardziej dramatyczne doniesienia, dlatego Wydawnictwo MAC Edukacja zdecydowało się przygotować specjalny materiał poświęcony temu, w jaki sposób rozmawiać o sytuacji na Ukrainie. Psycholożki Joanna Nosal i Martyna Zapała przygotowały webinar „Jak i czy rozmawiać z dzieckiem o wojnie”, w którym zastanawiają się, czy warto wspólnie z dzieckiem pochylić się nad tematem zbrojnej agresji i jakich słów używać, aby opisać rzeczywistość.

- Skupiamy się na emocjach dzieci, ale także rodziców i nauczycieli – mówi Joanna Nosal – Wskazujemy, w jaki sposób zadbać o samopoczucie najmłodszych, jednak nie zapominamy również o tym, że dorośli również często nie radzą sobie z tą sytuacją. – podkreśla psycholog Szkoły wsparcia.

Martyna Zapała tłumaczy, że nie należy unikać tematu wojny, ponieważ brak informacji, ucinanie rozmów o tym, co dzieje się u naszych wschodnich sąsiadów jeszcze bardziej potęguje lęk. -Wszystkie emocje są ważne, dlatego nie możemy o nich nie mówić – dodaje psycholożka.

Trzeci moduł Szkoły wsparcia mówi właśnie o emocjach, więc doskonale wpisuje się w naszą rzeczywistość. Złość, smutek, ból i lęk to uczucia, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Jednak wiele osób, w tym również dzieci ma problem z panowaniem nad tymi emocjami. Biorą one górę nad racjonalnym zachowaniem i nie pozwalają młodemu człowiekowi funkcjonować w normalny sposób.

- Specjaliści przygotowali webinaria, artykuły eksperckie, a także scenariusze i karty pracy, dzięki którym najmłodsi uczniowie będą mogli oswoić uczucia – mówi Jacek Cukrowicz. – To dobry materiał do omówienia w szkole, ale także w domu.

Wszystkie materiały Szkoły wsparci dostępne są na stronie www.mac.pl/szkolawsparcia. Tam też znajdują się publikacje z dwóch poprzednich modułów. 
 

Przypisy