Dział: Otwarty dostęp

  

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Drzewa w akcji! Dostarczają tlen, pożywienie i schronienie

Drzewa to największe i najwytrwalsze rośliny na lądzie. Nie bez powodu kojarzą się z siłą, bezpieczeństwem oraz długowiecznością. Niektóre gatunki drzew mogą żyć nawet ponad 4 tysiące lat! Podczas swojego życia przechodzą zmiany pod wpływem pór roku. Drzewa, podobnie jak ludzie, starzeją się. Po długim czasie z nasion przekształcają się w dojrzałe drzewostany, a następnie w starodrzewy. Umierają tylko pod wpływem niekorzystnych warunków środowiskowych (np. susza, pasożyty czy choroby grzybowe).

Czytaj więcej

Jak motywować, by nie demotywować?

Pytanie zawarte w tytule jest tyle przewrotne, co prawdziwe. Dlaczego? Ponieważ nadmierna i nieumiejętna motywacja zewnętrzna – w przypadku dzieci generowana przez dorosłych – daje efekt odwrotny do pożądanego. Czyli paradoksalnie wpływa na utratę zaangażowania i zainteresowania dziecka nauką, zamiast je wzmacniać. Zwiększenie nacisków i zachęt, czyli zwiększenie presji, zwiększa opór dziecka. Zamknięci w błędnym kole dobrych intencji i odwrotnych skutków stajemy się coraz bardziej bezradni, a dziecko coraz bardziej zniechęcone. Dlaczego tak to działa? I co zrobić, by było inaczej?

Czytaj więcej

Samorozwój jako źródło dobrostanu

„Ja się do tego nie nadaję. To nie dla mnie. Nie umiem. Nie wiem, jak to zrobić. Nie mam czasu”. Jakże często słyszymy te słowa z ust innych ludzi. A może pojawiają się one również w naszych umysłach? Człowiek jako istota stworzona do samorozwoju potrzebuje ciągłego wzrastania. I o ile wzrastanie fizyczne w pewnym wieku się kończy, o tyle rozwój umysłowy i duchowy trwa od narodzin aż do śmierci, a jego jakość ma wpływ na nasze zadowolenie z życia.

Czytaj więcej

Balon Blum – nauka przez zabawę!

Dzieci prędzej czy później zetkną się z nowoczesną technologią. Zadbaj o mądre multimedia, wolne od reklam i niewłaściwych treści. Wybierz portal Balon Blum i opowiedz o nim rodzicom.

Czytaj więcej

Targi Książki już 25 maja w Warszawie!

Miliony mostów – literacki program Ukrainy - Gościa Honorowego Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2023

Czytaj więcej

Premiera kart sensorycznych

Integracja sensoryczna to bardzo ważny proces w życiu młodego człowieka. To czas, w którym dziecko odbiera mnóstwo bodźców, uczy się je interpretować i na nie reagować, a dzięki temu poznaje świat. Nieprawidłowe odbieranie i analizowanie bodźców zmysłowych prowadzi do zaburzeń integracji sensorycznych. Jak pomóc dziecku z zaburzeniami prawidłowo odbierać otoczenie? Poznaj karty sensoryczne!

Czytaj więcej