Kiedy pójść z dzieckiem do psychiatry?

Otwarty dostęp

Dorośli często bagatelizują problemy emocjonalne swoich dzieci, ponieważ wydaje im się, że nie są one tak istotne, jak problemy osób dorosłych. Tymczasem dzieci i młodzież również mogą chorować na depresję, zaburzenia lękowe lub schizofrenię. Dodatkowo młody człowiek dużo silniej przeżywa swoje emocje i ma też większą trudność, aby nad nimi zapanować. Kiedy warto udać się z dzieckiem do psychiatry?

Kim jest i czym się zajmuje psychiatra dziecięcy?

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, kim jest i czym zajmuje się psychiatra dziecięcy. Gdy rodzice nie potrafią porozumieć się ze swoim dzieckiem lub obserwują niepokojące objawy, najczęściej umawiają się na wizytę do psychologa dziecięcego, psychiatry dziecięcego lub psychoterapeuty. Psychiatra dziecięcy z Warszawy zajmuje się rozpoznawaniem oraz leczeniem schorzeń psychicznych u dzieci i młodzieży. Ten zawód może wykonywać osoba, która ukończyła studia medyczne na kierunku psychiatria, zdała końcowy egzamin lekarski i odbyła staż zawodowy.

Psychiatra dziecięcy diagnozuje małych pacjentów, opracowuje plany terapeutyczne i wystawia recepty. Jest to niezwykle ważne w przypadku dzieci, które wymagają leczenia farmakologicznego. Psycholog dziecięcy z Warszawy nie może przepisywać leków, dlatego w takim wypadku niezbędna będzie konsultacja psychiatryczna.

Jakie objawy u dziecka powinny Cię zaniepokoić?

Wizyta u psychiatry dziecięcego dla wielu rodziców jest ostatecznością. Gdy dziecko zaczyna przejawiać niepokojące zachowania, opiekunowie najpierw próbują sami sobie z nimi poradzić. Najczęściej do wizyty u psychiatry dziecięcego skłania rodziców agresja, samookaleczanie i myśli samobójcze. Jednak istnieje też szereg innych objawów, które powinny wzbudzić czujność opiekunów. Są to na przykład:

  • wycofanie z życia społecznego,
  • problemy z koncentracją, pamięcią i uwagą,
  • apatia,
  • brak apetytu,
  • nadpobudliwość psychoruchowa,
  • silny lęk,
  • niewyrażanie emocji,
  • drażliwość i wybuchowość,
  • gwałtowna utrata masy ciała,
  • bóle brzucha i bóle głowy na tle nerwowym,
  • wahania nastrojów,
  • natrętne myśli, słyszenie głosów lub widzenie rzeczy, których inni ludzie nie widzą.

Zamiany w zachowaniu dziecka mogą wynikać z wielu różnych przyczyn. Niekiedy problemem są relacje rodzinne lub relacje z rówieśnikami, ale może też okazać się, że dziecko cierpi na poważne zaburzenia psychiczne. Psychiatra dziecięcy z Warszawy pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i zaproponuje skuteczne metody leczenia. Dlatego to ważne, aby nie czekać i od razu zgłosić się po pomoc.

Psychiatria dziecięca w Polsce — jak umówić się do specjalisty?

W Polsce brakuje psychiatrów dziecięcych, co powoduje, że na wizytę u tego specjalisty czeka się co najmniej kilka miesięcy. Jest to zdecydowanie za długo, szczególnie jeśli problem dotyka dzieci, które są wyjątkowo wrażliwe, a ich stan psychiczny szybko może się pogorszyć. Alternatywą jest zapisanie dziecka na wizytę prywatną. W Centrum-Psych pracują wykwalifikowani lekarze psychiatrzy, którzy mają duże doświadczenie w pracy z pacjentami w różnym wieku. Jest to miejsce, w którym Twoje dziecko uzyska profesjonalną pomoc psychiatryczną bez zbędnej zwłoki. Dzięki wsparciu specjalistów rodzina pokona kryzys i wyjdzie na prostą.

Wizyty u psychiatry dziecięcego absolutnie nie należy się obawiać. Rozmowy z małymi pacjentami są przeprowadzane w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Spotkanie ze specjalistą może zmienić Wasze życie na lepsze. Jednak to ważne, aby na czas uzyskać profesjonalną pomoc dla swojego dziecka.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI