Konferencja Well•Parenting

Jak zadbać o dobrostan w Twojej rodzinie?

Otwarty dostęp

Dobrostan (ang. well-being) stał się ostatnio modnym słowem w środowisku biznesowym. Międzynarodowe korporacje dwoją się i troją, aby wspierać pracowników w osiąganiu szczęścia i poczucia spełnienia. To świetnie! Ale co z naszym dobrostanem po pracy, kiedy wracamy już do domu?

Szczęście rodzinne jest niezwykle ważne dla Polaków, co potwierdziły badania przeprowadzone przez CBOS w 2019 roku. 80% ankietowanych wskazywało je jako wartość zajmującą najwyższą pozycję w hierarchii. W praktyce niestety dość trudno jest nam osiągnąć ten pożądany stan. Polska, obok USA, znajduje się w czołówce państw z najwyższym odsetkiem raportowanego wypalenia rodzicielskiego.

Dlaczego tak się dzieje? Dla wielu z nas rodzina stała się kolejnym projektem, który chcemy wykonać perfekcyjnie. Dbamy o zdrowe odżywianie i porządek w domu. Organizujemy dzieciom zajęcia pozalekcyjne. Skrupulatnie planujemy wolny czas. Mamy jak najlepsze intencje. Często jednak skutek bywa odwrotny od zamierzonego - zmęczeni, sfrustrowani, oddalamy się od siebie nawzajem i przestajemy czerpać radość ze zwyczajnego bycia razem. Co zrobić, aby przywrócić dobrostan w naszych domach?

Z pomocą może przyjść znany w psychologii pozytywnej model PERMA, opracowany przez Martina Seligmana. Opisuje on 5 filarów, które składają się na tak zwane “dobre życie”. PERMA to akronim od pochodzący od następujących słów:

Positive Emotions - Pozytywne emocje

Wszyscy potrzebujemy doświadczać takich uczuć jak radość, zadowolenie, duma czy wdzięczność. Chcemy czuć się kochani i doceniani. Warto podjąć starania, aby w naszym rodzinnym domu takie emocje pojawiały się jak najczęściej. Okazywanie sobie czułości, prawienie szczerych komplementów, docenianie starań partnera czy dziecka to drobne gesty, które praktykowane na co dzień mogą nie tylko sprawić, że będziemy czuli się szczęśliwsi, ale także pozytywnie wpłyną na łączące nas relacje.

Nie zapominajmy o zabawie. W natłoku obowiązków często trudno jest nam się zatrzymać i po prostu cieszyć ze wspólnie spędzanego czasu. Nie musisz planować skomplikowanych aktywności. Zwyczajne wygłupy z dzieckiem, rodzinny seans komediowy czy gra w kalambury mogą dostarczyć Wam mnóstwa radości i śmiechu.

Engagement - Zaangażowanie

Seligman opisuje ten filar jako stan podobny do “Flow” (z ang. “Przepływ”). Oznacza on pełne zatracenie się w wykonywanej czynności. Dzieje się tak wówczas, kiedy wykonujemy zadanie, w którym możemy wykorzystywać nasze mocne strony oraz które cechuje odpowiedni poziom trudności - nie jest dla nas zbyt łatwe, ale też nie stanowi wyzwania nie do pokonania.

Mocne strony - Twoje oraz członków Twojej rodziny - możesz odkryć wykonując darmowy, dostępny w języku polskim test VIA Strengths. Tutaj znajdziesz wersję dla dzieci (od 9 roku życia), a tu - wersję dla dorosłych.

Relationships - Relacje

Relacje są niezwykle ważnym aspektem naszego poczucia dobrostanu. Nie wystarczy, abyśmy po prostu mieszkali ze sobą. Pielęgnowanie więzi wymaga poświęcenia naszym relacjom pełnej uwagi. To ważne, aby nie tylko planować czas spędzany wspólnie z dzieckiem, ale także poświęcać czas na chwile we dwoje. Jeśli macie taką możliwość, zaplanujcie w Waszych kalendarzach regularne randki. Uwaga! W tym czasie pod żadnym pozorem nie planujcie wykonywania obowiązków - nawet jeśli mielibyście robić to wspólnie. Zamiast zakupów spożywczych czy sprzątania samochodu, wybierzcie wyjście do kina albo spacer i rozmowę.

Meaning - Poczucie sensu

Każdy z nas potrzebuje czuć się częścią czegoś większego od nas samych. Poczucie sensu, które nadaje głębię naszemu szczęściu, możemy znaleźć w działaniach niosących dobro innym ludziom czy środowisku. Pomyślcie o aktywnościach, które możecie wykonywać całą rodziną, a które będą także niosły wartość dla innych, a w Was samych wzmacniały poczucie sensu. To także doskonała metoda na uczenie dzieci o tym, jak ważne są empatia, współczucie i niesienie pomocy. Możecie wspólnie ugotować obiad dla starszej sąsiadki, odwiedzić lokalne schronisko dla zwierząt lub zorganizować osiedlową zbiórkę na rzecz potrzebujących. Przy okazji obserwujcie, w jakich działaniach aktywują się Wasze siły charakteru!

Achievement - Osiągnięcia

Osiągnięcia są ostatnim elementem modelu PERMA. To poczucie kompetentności, wynikające z realizacji postawionych celów, doskonalenia się w swoich działaniach czy kończenia rozpoczętych zadań. Upewniajcie się, że w Waszej rodzinie każde z Was otrzymuje przestrzeń do realizacji w tym obszarze. Ponadto, stawiajcie sobie wspólne cele i dzielcie się zadaniami adekwatnie do Waszych mocnych stron. Co ważne, celebrujcie razem odniesione sukcesy - wspólne świętowanie napełni Was pozytywnymi emocjami, pozwoli wspólnie spędzić czas i wzmocni Wasze relacje.

Jak mogliście zauważyć, wszystkie 5 elementów wyróżnionych jako kluczowe do osiągania dobrostanu, przenika się i łączy ze sobą. Warto jednak pamiętać o poszczególnych filarach, aby Wasza rodzina stała się mocną budowlą, w której znajdziecie poczucie prawdziwego szczęścia!

Jeśli jesteś zaciekawiony i chcesz poznać więcej metod wspierających podnoszenie dobrostanu w rodzinie, zapraszamy Cię do udziału w wydarzeniu Well Parenting - bezpłatnej konferencji online.

Już 31 maja dziesięciu ekspertów - psychologów, terapeutów i edukatorów - podzieli się swoją wiedzą i praktycznymi narzędziami, dzięki którym będziesz mógł aktywnie budować rodzinne szczęście w Twoim domu.

Zarejestruj się już dziś! Tutaj znajdziesz więcej informacji o wydarzeniu.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI