Leczenie zębów pod narkozą u dzieci

Otwarty dostęp

Pomimo iż w dzisiejszych czasach gabinety stomatologiczne dysponują komfortowym wyposażeniem i nowoczesnym leczeniem dla wielu dzieci wizyta u stomatologa wiąże się z olbrzymim stresem, a nawet lękiem graniczącym z dentofobią. Jest to najczęściej związane z kojarzącym się bólem, który miał miejsce w osobistych wcześniejszych doświadczeniach dziecka. Ewentualnie ze strachem wywołanym zasłyszanymi opiniami o bolesnym leczeniu stomatologicznym. Jednakże dzisiejsza stomatologia dziecięca dysponuje nowoczesnymi technikami leczenia. Z zastosowaniem niedokuczliwego znieczulenia miejscowego lub narkozy, które pozwalają na całkowicie bezbolesne zabiegi. Niemniej jednak wielu rodziców zastanawia się, czy aby na pewno leczenie zębów pod narkozą u dzieci jest bezpieczne? I jak przebiega proces leczenia?

Czym jest narkoza?  

Narkoza określana jest również mianem znieczulenia ogólnego. Jest to proces medyczny polegający na podaniu pacjentowi specjalnych leków zaliczanych do grupy anestetyków.
Są to środki, które czasowo hamują przewodnictwo nerwowe i zmniejszają aktywność siatkowo-korową mózgu. Dzięki czemu ból i świadomość pacjenta zostają zniesione. Dodatkowo pacjent ulega czasowej niepamięci.  

Wskazania do leczenia zębów pod narkozą u dzieci 

Leczenie zębów w narkozie u dzieci stosuje się w celu ograniczenia stresu małego pacjenta związanego z wizytą u stomatologa, między innymi w przypadkach, gdy strach i stres uniemożliwiają leczenie z tytułu histerii. Znieczulenie ogólne wykorzystywane jest także w sytuacjach wymagających skomplikowanych zabiegów, spowodowanych rozległą i zaawansowaną próchnicą, trudną ekstrakcją lub koniecznością usunięcia kilku zębów w trakcie jednego zabiegu.

Bezpieczeństwo leczenia zębów pod narkozą u dzieci 

Każde znieczulenie, a zwłaszcza narkoza, niosą ze sobą ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, takich jak senność, ból lub zawroty głowy, a nawet nudności i wymioty. Jednakże są to z reguły efekty krótkotrwałe, które mijają w ciągu kilku godzin po zabiegu.

 Elementarne jest odpowiednie przygotowanie małego pacjenta do leczenia, w tym przeprowadzenie badań wykluczających ryzyko wystąpienia:  

  • Reakcji alergicznych na podawane leki.  
  • Problemów z oddychaniem.  
  • Komplikacji kardiologicznych.  

Dentysta dziecięcy, podejmujący się leczenia, ściśle współpracuje z doświadczonym zespołem anestezjologów, którzy nadzorują cały proces, począwszy od przeprowadzenia wywiadu, wdrożenia odpowiedniego postępowania anestezjologicznego i czuwania nad czynnościami życiowymi w trakcie zabiegu, i skończywszy na wybudzeniu małego pacjenta i czujnej obserwacji po wybudzeniu.

Znieczulenie pod narkozą- przebieg procesu 

Przed zabiegiem leczenia zębów pod narkozą lekarz stomatolog przeprowadza z anestezjologiem konsultację, w której trakcie ustalany jest dokładny zakres leczenia. Po konsylium lekarz anestezjolog przeprowadza z rodzicami małego pacjenta drobiazgowy wywiad lekarski i szczegółowo bada dokumentację medyczną dziecka celem wykluczenia potencjalnych przeciwwskazań do zastosowania narkozy i dobrania najlepszego rodzaju znieczulenia.

Przed rozpoczęciem samego zabiegu leki usypiające podaje się małemu pacjentowi przez maseczkę aż do momentu zaśnięcia. I dopiero po zapadnięciu w sen anestetyki wprowadza się drogą dożylną przez założony na nodze lub ręce wenflon. Ewentualnie poprzez rurkę dotchawiczą, którą intubuje się w drogi oddechowe dziecka dopiero po zapadnięciu przez dziecko w sen. Przez cały okres trwania zabiegu mały pacjent jest monitorowany przez anestezjologa, wybudzany po zakończeniu procesu leczenia i pilnie obserwowany do momentu ustabilizowania wszystkich funkcji.

Przeciwwskazania do stosowania narkozy u dzieci  

Podstawowym warunkiem do zastosowania narkozy jest dobry stan zdrowia dziecka. Jakakolwiek infekcja jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia leczenia w narkozie. Do innych przeciwwskazań możemy zaliczyć:

  • alergię na anestetyki,
  • choroby układu mięśniowo-sercowego.
  • zaburzenia funkcji mózgu, serca, wątroby i nerek.
  • duże odwodnienie organizmu.
  • problemy dotyczące krzepliwości krwi.  

Najważniejsze zalety leczenia zębów pod narkozą u dzieci  

Pomimo niewielkiego ryzyka wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych leczenie zębów pod narkozą u dzieci umożliwia wyleczenie wielu zębów, zębopochodnych ognisk zapalnych i ropni w trakcie jednej wizyty i to bez stresu wywołanego lękiem przed bólem. Narkoza pozwala również na przeprowadzenie ekstrakcji kilku zębów naraz, dzięki czemu pacjent unika częstych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Ponadto terapia zębów w narkozie pomaga ograniczyć ryzyko pojawienia się ogólnych powikłań zdrowotnych wynikających z głęboko rozwiniętej i rozległej próchnicy. I co najistotniejsze leczenie zębów w narkozie uniemożliwia nabawienia się w przyszłości dentofobii prowadzącej do ostrych zaniedbań stanu uzębienia. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI