Niewidoczne nakładki ortodontyczne vs aparat tradycyjny

Otwarty dostęp

Czy wyrównywanie zgryzu i prostowanie zębów musi się wiązać z nieprzyjemnym metalowym stelażem, który trudno doczyścić i z daleka rzuca się w oczy? Ortodonci coraz częściej polecają zdejmowane nakładki. Czy ich skuteczność i bezpieczeństwo są jednak porównywalne z aparatem stałym? Dowiedz się więcej o dostępnych rozwiązaniach, które otwierają drzwi do pięknego uśmiechu.

Kiedy i dlaczego aparat na zęby to konieczność?

Wady zgryzu i krzywe uzębienie to, niestety, bardzo popularny problem wśród dzieci i młodzieży. Na szczęście, wiele się o nim mówi i dzisiejsi rodzice mają świadomość, że należy go rozwiązać w jak najmłodszym wieku. Im później zareagujemy oraz wdrożymy odpowiednie leczenie, tym dłużej ono trwa i trudniej jest uzyskać pożądany efekt. Krzywe, zachodzące na siebie zęby to z kolei nie tylko defekt natury estetycznej, ale również częstsze ubytki w trudno dostępnych miejscach i choroby dziąseł. Krzywy zgryz zaś może stanowić przyczynę poważniejszych dolegliwości, bólu głowy oraz zaburzeń laryngologicznych.

Jakie leczenie najczęściej proponują ortodonci?

W zależności od skali problemu specjaliści oferują najczęściej ruchomy aparat ortodontyczny lub klasyczny aparat stały. Pierwszy z nich stosuje się przy mniejszych wadach, a jego ogromną zaletą jest fakt, że można go zdejmować do jedzenia, wygodnie czyścić i niekiedy wystarczy zakładać go jedynie na noc. Taki aparat radzi sobie z prawidłowym umiejscowieniem zęba w łuku lub zmniejszeniem przerw między zębami.

Aparat stały to ten do zadań specjalnych. Aby przyniósł oczekiwane efekty, trzeba go nosić nieprzerwanie (okres leczenia trwa od roku do kilku lat), oczywiście pamiętając o regularnych wizytach kontrolnych u ortodonty. Tradycyjny aparat na zęby składa się z zamków, pierścieni mocowanych do zębów oraz łączącego je metalowego drutu. Specjalista może też zalecić dodatkowe elementy w postaci łuku pod podniebieniem, łączącego przeciwległe trzonowce, sprężynek, wyciągów itp.

Nakładki ortodontyczne Invisalign

To rozwiązanie, z którego nie można jeszcze skorzystać w każdym gabinecie ortodontycznym, lecz zdecydowanie warto mu się bliżej przyjrzeć.

Nakładki Invisalign są przezroczyste i potrafią poradzić sobie z rozmaitymi problemami zgryzu. Sprawdzają się w przypadku nadmiernych szpar między zębami, stłoczeń, przodozgryzu, zgryzu krzyżowego, zgryzu otwartego, nagryzu pionowego i co istotne, również w sytuacji, gdy szczęka wciąż się rozwija, rośnie, a wymiana zębów z mlecznych na stałe jeszcze się nie zakończyła.

Przezroczyste nakładki powstają z bezpiecznego tworzywa sztucznego i choć radzą sobie nawet z bardzo trudnymi przypadkami, są rodzajem aparatu zdejmowanego. Należy je wyjmować z ust na czas posiłku i do mycia.

Invisalign to również dużo łatwiejsze dopasowanie i montaż aparatu. Nie wymaga wykonywania odcisków szczęki, ponieważ dzięki zaawansowanej technologii ortodonta sporządza obraz 3D w sposób cyfrowy, znacznie bardziej akceptowalny przez najmłodszych pacjentów. Z myślą o nich przygotowano też specjalne kolorowe naklejki, którymi można urozmaicić nakładki.

Tradycyjny aparat ortodontyczny czy zdejmowane nakładki?

Aby tradycyjny aparat ortodontyczny przyniósł oczekiwane efekty, trzeba go nosić nieprzerwanie (okres leczenia trwa od roku do kilku lat), oczywiście pamiętając o regularnych wizytach kontrolnych u ortodonty. Początkowo może się wydawać, że aparat stały to tańsze rozwiązanie niż nakładki, ale trzeba pamiętać, że wizyty muszą odbywać się co 4-5 tygodni, a koszt takiej wizyty to średnio 200 zł. Jeśli leczenie będzie trwało kilka lat, to do kosztu samego aparatu należy doliczyć jeszcze średnio 2000 zł za rok leczenia. W przypadku Invisalign mamy określoną z góry kwotę za całość leczenia, a wizyty kontrolne odbywają się rzadziej niż w przypadku aparatu stałego. 

Aparat stały to także rezygnacja z pewnych nawyków - dorośli mają czasami z tym kłopot, a co dopiero tłumaczeniu dziecku o braku możliwości zjedzenia jego ulubionego dania! Z Invisalign prostowanie zębów i wyrównywanie zgryzu nie wiąże się z rezygnacją z pewnego rodzaju pokarmów, utrudnioną higieną oraz dyskomfortem podczas przebywania wśród rówieśników.

Rodzice coraz częściej pytają specjalistów o system Invisalign, lecz nie każdy ortodonta dziecięcy jest odpowiednio przeszkolony. Jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku piękny uśmiech, ograniczając przykre doświadczenia wynikające z noszenia klasycznego aparatu, znajdź gabinet, który ma w swojej ofercie leczenie aparatem Invisalign i umów pierwszą wizytę, by dowiedzieć się jeszcze więcej.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI