Dołącz do czytelników
Brak wyników

To lubię!

22 grudnia 2021

NR 6 (Luty 2022)

O psie, który miał nosa

0 112

Czy wiesz, że nos psa ma ponad 100 milionów komórek węchowych więcej niż nos człowieka? Węch to podstawowy z psich zmysłów.


Poznaj Frajdę. Frajda jest nowym członkiem rodziny Igi. Jest białym owczarkiem szwajcarskim, ma pięć miesięcy i chodzi do psiego przedszkola. Uwielbia węszyć. Dzięki temu poznaje świat i inne psiaki. 
Na zajęciach w psim przedszkolu ćwiczy różne komendy i uczy się, jak być dobrym towarzyszem dla swojej ludzkiej rodziny. Po nauce przychodzi czas zabawy. Na koniec dnia opiekunowie rozrzucają pyszne przysmaki w trawie, a psiaki węszą, aby je znaleźć. 
Kiedy wybiła siódma w sobotni poranek, Frajda otworzyła oczy, przeciągnęła ­się leniwie i przypomniała sobie, że jest to dzień spotkania z innymi psiakami. Chciała popędzić do Igi, pomerdać ogonem i radośnie polizać ją po policzku, ale… nagle uświadomiła sobie, że nic nie czuje! Wszelkie zapachy znikły, pochowały się gdzieś przed jej czarnym, mokrym nosem. Próbowała wytropić groszki karmy pozostawione po wczorajszej kolacji. Nie udało się. Szukała ulubionej zabawki i znowu nos nie zadziałał. Przerażona Frajda nie wiedziała, co zrobić.
Na spotkaniu z innymi psami Frajda w dalszym ciągu nie odzyskiwała swojego węchu i czuła się nieswojo. Była zagubiona. Nie wiedziała, jak się bawić, nie mogła szukać smakołyków. Co gorsza, jej czuły dotąd nos nie rozpoznawał z daleka nawet Igi! Inne psiaki zauważyły, że coś jest nie tak. Ich zwykle wesoła koleżanka nagle posmutniała. Na zaproszenia do zabawy reagowała płaczem.
– Hej, obrażalska! Pobaw się z nami! – krzyknął któryś z psiaków.
– Nie mogę... nie mam już węchu – cichutko odpo...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy