Premiera kart sensorycznych

Otwarty dostęp

Integracja sensoryczna to bardzo ważny proces w życiu młodego człowieka. To czas, w którym dziecko odbiera mnóstwo bodźców, uczy się je interpretować i na nie reagować, a dzięki temu poznaje świat. Nieprawidłowe odbieranie i analizowanie bodźców zmysłowych prowadzi do zaburzeń integracji sensorycznych. Jak pomóc dziecku z zaburzeniami prawidłowo odbierać otoczenie? Poznaj karty sensoryczne!

Zaburzenia integracji sensorycznej

Jeśli Twoje dziecko ma zaburzenia sensoryczne, może mieć trudności w przetwarzaniu informacji dotykowych, słuchowych, wzrokowych, smakowych lub zapachowych. Bodźce mogą być pomijane, co oznacza, że dziecko jest na nie niewrażliwe lub odbierane za mocno, nawet bolesne, co wskazuje na nadwrażliwość. Zaburzenia integracji sensorycznej pozostawione bez terapii mogą w późniejszym życiu skutkować poważnymi trudnościami w funkcjonowaniu.

Czym grożą nieleczone zaburzenia integracji sensorycznej?

Pominięcie tak ważnego problemu jak zaburzenia integracji sensorycznej mogą się rozwinąć i przynieść w przyszłości wiele gorszych problemów:

 • Trudności z podstawowymi czynnościami dla danego wieku, np. siadanie, łapanie piłki, ubieranie się,
 • Niewyraźna mowa,
 • Brak koordynacji ruchowej, np. trudności z utrzymaniem równowagi,
 • Niezdarność
 • Nadpobudliwość lub kompletna niechęć do aktywności,
 • Zachowania autodestrukcyjne, takie jak uderzanie głową o ścianę, wyrywanie włosów,
 • Niechęć do bliskości,
 • Niechęć do czynności higienicznych, np. kąpieli, mycia zębów
 • Brak odczuwania zimna lub bólu,
 • Trudności z przyswajaniem wiedzy,
 • Szybkie rozpraszanie się,
 • Trudności w kontaktach interpersonalnych.

Konsekwencje mogą być ogromne, dlatego warto nawet najmniejsze objawy skonsultować z terapeutą, a jeśli to konieczne przystąpić do terapii i ćwiczeń w domu z wykorzystaniem kart sensorycznych.

Czym są karty sensoryczne?

Prezentowane karty sensoryczne zawierają 31 zabaw i ćwiczeń rozwijających integrację sensoryczną dziecka w wieku 5-9 lat. To atrakcyjna dla dziecka forma rozwoju oraz terapii poprzez zabawę. Karty sensoryczne zawierają dokładne instrukcje z opisem zabawy sensorycznej, wskazówki dotyczące przygotowania do wykonania danego zadania oraz niezbędne narzędzia.

Ponadto karty sensoryczne są wykonane z papieru spełniającego najwyższe normy ochrony środowiska, a forma graficzna i jakość druku sprawia, ze są one również bardzo atrakcyjne wizualnie. Do kart otrzymujesz pudełko do ich przechowywania.

Karty sensoryczne w terapii zaburzeń sensorycznych

Zaproponowane w kartach zabawy sensoryczne pomogą w poprawie trudności związanych z odbieraniem bodźców oraz w rozwijaniu umiejętności emocjonalnych i społecznych, koncentracji, pamięci wzrokowej, motoryki małej i orientacji przestrzennej.

Dzięki ćwiczeniom sensorycznym Twoje dziecko będzie lepiej odbierać i przetwarzać informacje, uczyć się skupiać na zadaniach, rozwijać umiejętności poznawcze i emocjonalne, a także nawiązywać relacje z rówieśnikami i dorosłymi.

Zabawy sensoryczne pomogą w eliminowaniu lub minimalizowaniu zaburzeń, opierając się na mocnych stronach dziecka. Dzięki temu Twoje dziecko nabędzie umiejętności potrzebnych do nauki oraz poczucie własnej wartości.

Jak ćwiczyć z dzieckiem za pomocą kart sensorycznych?

Drodzy rodzice, podczas ćwiczeń bardzo ważna jest Wasza rola jako „towarzysza zabaw”, który pomaga przygotować i prowadzić ćwiczenia z dzieckiem.

Na kartach sensorycznych znajdziesz wiele pomysłów oraz instrukcję, jak wykonać dane ćwiczenie. Wspólnie spędzony czas tylko pogłębi Waszą relację i przy okazji pomoże Twojemu dziecku w bezpieczny sposób oswajać się z bodźcami i poznawać świat w prawidłowy sposób.

Twoje dziecko nie cierpi na zaburzenia związane z integracją sensoryczną? Nic straconego! Karty sensoryczne możesz wykorzystać również jako pomysły na nowe zabawy i urozmaicenie czasu, który spędzacie razem.

Ważne! Gdy tylko zobaczysz, że Twoje dziecko czuje nadmierny dyskomfort związany z bodźcami przerwij zabawę lub zmniejsz intensywność przekazywania danego bodźca. Zabawy i jednoczesna terapia za pomocą kart sensorycznych ma być przyjemnością dla Ciebie i dziecka, warto więc zadbać, aby pociecha się nie zniechęciła.

Karty sensoryczne znajdziesz tutaj: www.literka.pl/karty-sensoryczne

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI