Co robić, gdy dziecko nie chce myć zębów?

Strefa rodzica

Dziecko nie chce myć zębów, a Ty masz już dość sytuacji, w której za każdym razem musisz je przekonywać? Na pocieszenie powiemy, że nie jesteś odosobnionym przypadkiem. Dzieci mogą niechętnie zabierać się do higieny jamy ustnej z różnych powodów, ale będąc nieustępliwym i wypróbowując różne metody motywacji prędzej czy później można osiągnąć wymarzony skutek. 

Co zrobić, jak dziecko nie chce myć zębów?

Mimo że dla dorosłych mycie zębów nie stanowi problemów, dla dzieci może być czymś więcej niż zwykłym lenistwem. Przyczyn niechęci może być wiele np. strach przed dźwiękiem elektrycznej szczoteczki lub bólem szczotkowania, który towarzyszy nadwrażliwym dziąsłom, a niekiedy może być manifestacją sprzeciwu i dziecięcego buntu. Znalezienie dokładnej przyczyny “szczoteczkowego uprzedzenia” może pomóc w szybkim rozwiązaniu problemu. Ale bez względu na podłoże, zawsze staraj się kreatywnie zachęcać dziecko do mycia zębów, ucząc je poprawnej higieny osobistej. 

“Moje dziecko nie chce myć zębów” 

Co zrobić, gdy dziecko nie chce myć zębów? Nie podnoś tonu, nie wydawaj poleceń rozkazujących typu: Natychmiast masz iść umyć zęby i unikaj zawstydzania w stylu: ale masz brudne, brzydkie, żółte zęby. To dlatego, że ich nie chcesz myć. Takie twierdzenia czy słowa może i przyniosą rezultat, ale tylko powierzchownie. Nie sztuką jest zmusić do czegoś dziecko, ale sukcesem jest sprawienie, aby poprzez logiczną argumentację i zachęty samo zapragnęło wykonać daną czynność. W przypadku problematycznego mycia zębów mamy duże pole do popisu. Co może okazać się przydatne motywacyjnie?

 1. Rozmowa i „niepodważalne argumenty”. Dzieci nie bez przyczyny często zadają pytanie dlaczego? To wiedza i informacja jest dla nich motywacją do podejmowania określonych kroków i działań, a także zrozumienie logiczności danej sytuacji. Wyjaśnij zatem dziecku, za co odpowiedzialne są zęby, dlaczego należy o nie dbać i w jaki sposób. Pomocne w tym będą filmiki edukacyjne i bajki, które przy atrakcyjnej fabule mogą wpłynąć na wyobraźnię i rozumienie dziecka. Bajkowe przedstawienie bakterii, które chętnie zamieszkają w dziecięcych zębach, mogą na dobre zachęcić Twoją pociechę do niedopuszczenia do takiej sytuacji poprzez regularne ich mycie. 
 2. Wspólne tiki tiki. Wspólne mycie zębów i zabawy przed lustrem z udziałem szczoteczki, pasty i kubeczka z wodą mogą zdziałać cuda! Śpiewanie piosenek czy mówienie wierszyków może stworzyć miłą atmosferę, która sprzyja myciu zębów, a oprócz tego, gdy maluch zobaczy, że dla Ciebie mycie zębów jest również atrakcyjne, tym bardziej będzie chciał uczestniczyć we wspólnym szczotkowaniu. 
 3. Rutyna. Regularność jest bardzo ważna. Pomaga wyćwiczyć stałe nawyki i sprzyja szczoteczkowej dyscyplinie. 
 4. Atrakcyjna powłoka i smak. Jeśli dziecko nie lubi myć zębów, zabierz je na zakupy i pozwól samemu wybrać wzór szczoteczki oraz smak pasty. Ukochany superbohater czy pasta przypominająca smak gumy balonowej mogą być “wsparciem” dla nielubianej czynności. Dokonując samodzielnego wyboru, dziecko może czuć większą motywację, aby ich użyć, a smaczny posmak pasty podniesie walory codziennej higieny. 
 5. Chwal. Pochwal swoje dziecko za każde umycie zębów bez marudzenia. Pociecha będzie wiedziała, że doceniasz jej zmagania, a widząc dumę w twoich oczach i aprobatę, nie zaprzestanie swoich działań. 
 6. Przezwyciężanie trudności. Czasami może być tak, że pomimo postępów dziecko danego dnia, znów wykazuje niechęć do mycia zębów. Co wtedy? Zrób zawody albo konkurs! Kto pierwszy umyje zęby, wygrywa główną nagrodę! (wybór nagrody jest dowolny, wedle Twojego uznania). Oczywiście tego wariantu nie stosuj za każdym razem, bo dziecko przyzwyczai się do systemu nagród i stracą one dla niego na wartości. 
 7. Nowinki dentystyczne. Wykorzystuj nowe produkty, które pojawiają się na rynku. Obecnie mamy coraz większy wybór specjalnych płynów dla dzieci. Można go wykorzystać w ramach zabawy “Kto pierwszy dobrze wyczyści zęby”, ale pomoże on dziecku skoncentrować się na prawidłowym czyszczeniu jamy ustnej. 
 8. Czas. Dzieciom wiele przykrych obowiązków znacząco się dłuży. Łatwiej jest je im wykonać, gdy widzą upływający czas. Zabierz więc stoper lub timer z wami do łazienki. Ustaw ma 2 minuty i zachęcając dziecko, by szczotkowało zęby, patrząc na upływający czas. 
 9. Wyprawa do dentysty. Dla największych uparciuchów warto zorganizować wycieczkę do dentysty. Oczywiście nie w celu przestraszenia dziecka co je czeka, jak nie będzie myło zębów (borowanie, plombowanie itd.), ale by mogło zobaczyć, jak wygląda gabinet stomatologiczny i posłuchać specjalisty. Czasami lekarz może być większym autorytetem dla dziecka, który może patrzeć przez pryzmat: ”mama jest mamą, więc zna się na rzeczach, które robią mamy, a lekarz jest lekarzem. Zna się lepiej na zębach niż mama”.  (Oczywiście mamę można analogicznie zastąpić tatą lub innym opiekunem dziecka. W artykule wybraliśmy jedną formę w celu ułatwienia przekazu i stosowania przykładów). 

Dziecko nie lubi myć zębów

Powyższe propozycje możesz regularnie modyfikować do potrzeb i wieku dziecka, ale pamiętaj, żeby być również cierpliwym. Niekiedy wprowadzenie nowych atrakcji sprawia zmianę nastawienia do mycia zębów z dnia na dzień, a w innym przypadku potrzeba więcej czasu. Tak czy inaczej, nie poddawaj się, a Twoje starania na pewno zostaną uwieńczone sukcesem!

Bibliografia: 

 1. Czego boją się dzieci? 6 czynników, które mogą wywołać lęk w wieku wczesnoszkolnym, Wydawnictwo Forum Media.
 2. Nadchodzi bunt pięciolatka! | Wydawnictwo Forum Media.
 3. Zajęcia edukacyjne na temat dbania o zdrowie zębów dla dzieci w wieku przedszkolnym, Magdalena Woynarowska-Sołdan Angelika Kobylińska Dorota Olczak-Kowalczyk.
 4. Zalecenia w zakresie higieny jamy ustnej dla dzieci i młodzieży w kolejnych grupach wiekowych, Joanna Szczepańska, Aleksandra Hilt, Małgorzata Daszkowska, Grażyna Marczuk-Kolada.

 

 

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI