Ubezpieczenie na wyjazd za granicę – o czym należy pamiętać?

Otwarty dostęp Artykuł sponsorowany

Ubezpieczenie turystyczne to nasza ochrona w podróży. Jego głównym zadaniem jest pokrycie kosztów leczenia, a także zabezpieczenie przed dodatkowymi wydatkami. Właśnie takie mogą się pojawić, gdy podczas wyprawy ucierpi nasze zdrowie. Sprawdź, o czym należy pamiętać, kupując ubezpieczenie na wyjazd za granicę.


Jak kupić ubezpieczenie turystyczne?
 

Większość osób przed zakupem ubezpieczenia zastanawia się, ile ono w zasadzie kosztuje. Słusznie, ponieważ kwoty mocno się różnią. Wszystko zależy od tego, jaką ofertę wybierzemy. Ile potrzeb, tyle propozycji ubezpieczeń i odpowiadających im cen. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z porównywarki internetowej w celu zestawienia różnych oferty ubezpieczenia turystycznego. Przy zaznaczeniu odpowiednich parametrów rozpisane tam zostanie dokładnie, czego dotyczy polisa. Jeśli wybierasz się np. do Chorwacji, warto odpowiednio się przygotować, nie tylko w kwestii ubezpieczenia. Zwłaszcza że ceny w Chorwacji (zobacz na https://www.ubezpieczeniaonline.pl/) potrafią zaskoczyć.

Ostateczny koszt ubezpieczenia zależy od wielu czynników. Wśród nich należy wymienić:

 • cel podróży (miejsce docelowe – w odpowiedniej rubryce zwykle zaznacza się kontynent i konkretne państwo),
 • ilość osób (które mają zostać objęte ubezpieczeniem),
 • okres trwania podróży,
 • cel wypoczynku (wakacje, biznes, uprawianie sportu, inny cel),
 • sposób spędzania czasu i dodatkowe opcje.

Wiadomo – im więcej rozszerzeń w polisie, tym więcej zapłacimy za ubezpieczenie. Podstawowy pakiet ubezpieczeniowy zwykle zaczyna się już od 3 zł za dzień. Właśnie dlatego warto się ubezpieczyć i spędzić wakacje, nie troszcząc się od ceny za naprawianie skutków niespodziewanych wydarzeń.
 

Co najczęściej obejmuje ubezpieczenie turystyczne?
 

W skład ubezpieczenia podróżnego wchodzi zazwyczaj kilka wariantów. Wśród nich wymienić można koszty leczenia, które są najważniejszą składową takiej polisy. W przypadku narażenia zdrowia czasem trzeba np. odwiedzić klinikę lub szpital. Wówczas, gdy do tego dojdzie, ubezpieczalnia pokryje koszty ewentualnego leczenia lub zabiegów – w zależności od całkowitej sumy ubezpieczenia. Kolejny element polisy turystycznej to NNW, czyli następstwo nieszczęśliwych wypadków. W razie uszczerbku na zdrowiu (np. skręcenia kostki lub złamania ręki), otrzymamy odszkodowanie. W przypadku śmierci ubezpieczonego odszkodowanie otrzyma rodzina. Niestety, ale trzeba brać poprawkę również na taki scenariusz. Do ważnych elementów ubezpieczenia wlicz również OC – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Taki wariant daje ochronę w przypadku wyrządzenia przez Ciebie szkody na osobie trzeciej (lub jej mieniu). O ubezpieczeniu w podróży dowiesz się więcej na tej stronie www.

Następnym ważnym elementem polisy jest ratownictwo. To często kluczowy wariant ubezpieczenia, zwłaszcza gdy wybieramy aktywną formę spędzania urlopu. Chodząc po górach czy surfując w morzu, można zrobić sobie krzywdę. W takiej sytuacji przetransportowanie do szpitala nie jest łatwą sprawą. Czasami jedyną opcją będzie wezwanie śmigłowca ratunkowego, a to nie jest tanie. Jeżeli nie będziesz mieć wykupionego ratownictwa w polisie, będziesz zmuszony pokryć koszty ratownictwa z własnej kieszeni. Warto zwrócić też uwagę na wariant, jakim są koszty transportu poszkodowanego. Mając wykupione takie rozszerzenie, w razie wypadku koszty transportu pokrywa ubezpieczyciel. Odpowiada on za transport z miejsca wypadku do szpitala, jak i przewiezienie do Polski, gdy będzie to konieczne. W sytuacji najbardziej dramatycznej ubezpieczenie obejmuje również transport zwłok do Polski.
 

Co jeszcze można ubezpieczyć i czym są OWU?
 

W przypadku kupna polisy turystycznej warte rozważenia jest również ubezpieczenie bagażu. Jeśli zaginie, zostanie zniszczony lub skradziony, ubezpieczyciel zrekompensuje częściowo jego wartość. Kwota będzie zależeć od sumy ubezpieczenia. Dodatkową opcją do wykupienia jest też ubezpieczenie od opóźnienia lotu. W niektórych przypadkach np. za 5 godzin spóźnienia się samolotu można uzyskać nawet do 250 euro.

Osoby uprawiające sporty zaliczane do grupy podwyższonego ryzyka lub ekstremalne powinny sprawdzić, jakie sporty obejmuje dana polisa i czy jest możliwość dodatkowego rozszerzenia polisy o tzw. aktywny wypoczynek. Możesz ubezpieczyć również swój sprzęt sportowy (np. narty, rower i inne wyposażenie) przed zniszczeniem lub kradzieżą. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują rozszerzenie oferty o klauzulę alkoholową, która zapewnia ochronę np. w sytuacji, gdy ubezpieczonemu przydarzy się coś pod wpływem picia trunków wysokoprocentowych.

Przed zawarciem umowy należy przeczytać OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. To dokument zawierający wszystkie informacje na temat danej polisy ubezpieczeniowej. Koniecznie przeczytaj OWU, zanim wybierzesz konkretny wariant ubezpieczenia. W tym dokumencie wypisane będzie:

 • co jest przedmiotem ubezpieczenia,
 • czego nie obejmuje ubezpieczenie,
 • jakie są ograniczenia ochrony ubezpieczeniowej,
 • gdzie obowiązuje ubezpieczenie,
 • jak i kiedy należy opłacać składki,
 • kiedy rozpoczyna się i kończy ochrona,
 • jak można rozwiązać umowę.

Teraz już wiesz, jakie są podstawy w kwestii wyboru ubezpieczenia oraz dlaczego jest to tak istotne.

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI