Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ściśle fajne!

17 maja 2022

NR 10 (Czerwiec 2022)

W pogoni za marzeniem

0 157

Marzenie człowieka o lataniu jest bardzo, bardzo stare. Historia ludzkości obfituje w dzieła sztuki przedstawiające ludzi ze skrzydłami, plany skomplikowanych maszyn latających i wreszcie liczne odważne próby wzniesienia się ku niebu.

Czy wiecie, że wiara w siłę ludzkiego rozumu i talentu, które pozwolą człowiekowi latać, sięga aż 2,5 tysiąca lat wstecz? Została utrwalona w micie, funkcjonującym już w starożytnej Grecji, o zdolnym wynalazcy Dedalu, który skonstruował dla siebie i swojego syna, Ikara, ptasie skrzydła. Historia ich lotu zakończyła się śmiercią Ikara, jednak nie dlatego, że człowiek nie był w stanie latać, ale dlatego że Ikar nie przestrzegał reguł określonych przez ojca. Jakich? Dedal do konstrukcji skrzydeł wykorzystał ptasie pióra, które skleił woskiem. 
 

 

AERONAUTYKA

nauka zajmująca się lotnictwem


Ten delikatny materiał wymagał lotu na umiarkowanej wysokości – w oddaleniu od słońca, które roztopiłoby wosk, i w oddaleniu od morza, od którego pióra nasiąkłyby wilgocią. Podniebny lot okazał się jednak dla Ikara tak fascynujący, że nie powstrzymał się od przybliżenia ku słońcu. Jego skrzydła tego nie wytrzymały, w efekcie czego spadł. Dedal, który nie popełnił tego błędu, wylądował bezpiecznie.

SIŁA NOŚNA

siła podnosząca samolot do góry


Przeskoczmy jednak 2 tysiące lat w przód, do renesansowych Włoch. 
Żył tam sławny artysta i konstruktor, Leonardo da Vinci. Stworzył on liczne szkice i plany machin latających przypominających dzisiejsze helikoptery, z których najsłynniejszą, ornitopter, można dziś nawet kupić w sklepie w postaci modelu do składania.
 


Pierwszy lot odbył się 300 lat później… balonem na ogrzane powietrze. Skonstruowali go w 1783 roku bracia Montgolfier. To właśnie XVIII wiek stał się przełomem w historii lotnictwa i dał początek współczesnej aeronautyce*. 
Jej pionierem był brytyjski inżynier George Cayley, który podjął udaną próbę zrozumienia mechanizmu lotu i dokonał licznych odkryć, takich jak wymóg siły nośnej* czy napędu podczas lotu. Te ustalenia stały się dla ludzi kluczem do przestworzy.
 

Przypisy