Autor: Natalia Konicz-Hamada

        

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Dzień bez Śmiecenia

Czy wiecie, że 11 maja obchodzimy Dzień bez Śmiecenia? Co ciekawe, na jego pomysł nie wpadli żadni dorośli, ale dzieci z kilkunastu krajów Europy, które uczestniczyły w spotkaniu Europejskiego Eko-Parlamentu Młodzieży w 2006 roku. Wśród nich byli też polscy uczniowie szkół średnich.

Czytaj więcej

Jak zwierzaki dzielą się opieką nad młodymi?

Opieka nad potomstwem? Dla człowieka to sprawa oczywista, a dla zwierząt? Przyjrzymy się, jak różne gatunki ze świata fauny podchodzą do tego tematu.

Czytaj więcej

Czy zwierzęta zachowują się jak ludzie?

Zwróciliście kiedyś uwagę, ile zwrotów ze zwierzętami w roli głównej jest obecnych w naszym języku? Uparty jak osioł, mądry jak sowa, silny jak lew. Świat natury jest dla człowieka niezwykle inspirujący, a ludzie obserwując zwierzęta czasem porównują do nich ludzkie zachowania. Tylko skąd takie, a nie inne skojarzenia z danym zwierzęciem? Sprawdźmy to na przykładzie!

Czytaj więcej

Prehistoryczne graffiti

Czy słyszeliście kiedyś o sztuce jaskiniowej? To malowidła, które nasi przodkowie tworzyli na ścianach jaskiń. Najstarsze liczą nawet 45 tysięcy lat.

Czytaj więcej

Skąd wzięła się zima?

Zima trwa w najlepsze, a to może oznaczać tylko jedno – Persefona właśnie spędza czas ze swoim mężem Hadesem w podziemnym królestwie umarłych, a jej mama Demeter, bogini przyrody i urodzaju, ze smutku i tęsknoty zakazała drzewom rodzić owoce i sprawiła, że świat zamarł… W każdym razie w to wierzyli starożytni Grecy.

Czytaj więcej

Czy zwierzęta mają charakter?

Zwierzęta są związane z człowiekiem od bardzo dawna. Pierwsze zostały udomowione około 15 tysięcy lat temu, a jednak zaledwie 40 lat temu naukowcy zaczęli przyglądać się uważniej ich emocjom i badać je. Dziś wiemy, że zwierzęta czują, komunikują się, zapamiętują, myślą. A… czy mają własne charaktery?

Czytaj więcej

Co jest najważniejsze w życiu?

Co naprawdę liczy się w życiu? I jak to zrobić, żeby mieć czas na wszystko? Żeby nie zabrakło nam energii na rzeczy najważniejsze, mniej ważne i te najmniej istotne, które jednak sprawiają nam przyjemność? Sprawdźmy to za pomocą eksperymentu!

Czytaj więcej

Życie w stadzie

Czy spotkaliście się kiedyś z takimi słowami, jak: wataha, kierdel, tabun, ławica czy rój? Wyobraźcie sobie, że wszystkie znaczą… to samo. To po prostu określenia stad różnych zwierząt: wilków, kozic, dzikich koni, ryb i pszczół. A czym jest takie stado? Najprościej mówiąc, jest to grupa zwierząt danego gatunku żyjących razem.

Czytaj więcej

Jak zadbać o zwierzaka na wakacjach?

Nareszcie! Tak! W końcu nadszedł długo wyczekiwany moment wyjazdu z całą rodziną na wakacje! Już tylko szybko się spakować, wrzucić do plecaka kąpielówki, ulubioną książkę, wygodne tenisówki i… O rety! A co zrobimy z naszym zwierzakiem?

Czytaj więcej

W pogoni za marzeniem

Marzenie człowieka o lataniu jest bardzo, bardzo stare. Historia ludzkości obfituje w dzieła sztuki przedstawiające ludzi ze skrzydłami, plany skomplikowanych maszyn latających i wreszcie liczne odważne próby wzniesienia się ku niebu.

Czytaj więcej