Pomaganie pomaga też pomagającemu

Jakie to ciekawe!

Kiedy myślimy i mówimy o angażowaniu się w pomoc innym, zwykle podkreślamy, jak pomoc ta jest ważna dla tego, kto potrzebuje pomocy. Czy jednak zastanawialiście się kiedyś nad tym, co pomaganie daje temu, kto angażuję się w pomoc? Okazuje się, że jest bardzo wiele korzyści z pomagania także dla osoby udzielającej pomocy, oto niektóre z nich:

  1. Satysfakcja i poczucie spełnienia – pomaganie innym może być źródłem satysfakcji, daje poczucie zadowolenia i radość z tego, że możemy poprawić czyjąś sytuację oraz zmieniać świat na lepsze.
  2. Rozwój empatii – udzielanie pomocy innym może pomóc rozwijać umiejętność empatii i lepsze rozumienie potrzeb innych.
  3. Zwiększenie samooceny i poczucia własnej wartości – pomagając innym, możemy wzmacniać swoją samoocenę i pozytywne myślenie o sobie.
  4. Budowanie relacji międzyludzkich – niesienie pomocy innym może pomóc budować dobre relacje z tymi, którym pomagamy, oraz tymi, z którymi wspólnie udzielamy komuś pomocy, uczymy się lepiej komunikować, współpracować.
  5. Pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne – różne badania wskazują, że pomaganie innym może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne, zmniejsza stres oraz poprawia nasz ogólny stan emocjonalny.
     

Warto zatem angażować się w pomoc potrzebującym. Ważne jest, aby być aktywnym obserwatorem tego, co dzieje się wokół nas, wykazywać empatię i starać się pomagać innym w miarę naszych możliwości. Warto też pamiętać, aby nie narzucać swojego sposobu pomocy, lecz zapytać, jak można pomóc, i odpowiednio zareagować na potrzeby drugiej osoby. 
Czasem nie angażujemy się w pomoc, bo zwyczajnie nie wiemy, jak jej udzielić w danej sytuacji. Warto wtedy pytać innych, samemu zwrócić się o pomoc w pomaganiu. Ważne jest, aby pamiętać, że pomagając, trzeba też zadbać o własne bezpieczeństwo i swoje zdrowie psychiczne oraz fizyczne, aby móc długo i skutecznie pomagać innym. Pomaganie ma moc!

POLECAMY

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI