Zaburzenia snu i niepokój u dzieci – jak możemy pomóc?

Artykuł partnerski

Witamy w cyklu artykułów "Spokojne Dzieciństwo okiem…". W kolejnych miesiącach będziemy przedstawiać spojrzenie ekspertów, w tym farmaceutów, pediatrów i psychologów, na różne czynniki mające wpływ na harmonijny rozwój dzieci. Poruszymy tematy związane ze stresem u dzieci, zaburzeniami snu, a także inne aspekty, wpływające na spokojne dzieciństwo najmłodszych pociech.

Cykl artykułów rozpoczynamy od spojrzenia na Spokojne Dzieciństwo okiem farmaceuty.

Zapraszamy do lektury!
 

Spokojne dzieciństwo okiem farmaceuty
 

Nie tylko dorośli borykają się z różnymi objawami stresu. Dolegliwości związane ze stresem dotykają również naszych najmłodszych, a symptomy tego napięcia można dostrzec u dzieci w różnym wieku. Reakcje na stres są różnorodne i zależą od sposobu, w jaki dziecko radzi sobie z trudnościami, jego stopnia wrażliwości, charakteru, osobowości i umiejętności radzenia sobie w nowych sytuacjach.
 

Jakie problemy emocjonalne u dzieci często skłaniają rodziców do odwiedzenia apteki?
 

Jednym z często występujących problemów u dzieci są zaburzenia snu. Kiedy dziecko nie potrafi poradzić sobie z trudną sytuacją, a jego zdolność do wyrażania emocji jest jeszcze ograniczona, podświadomość może zacząć reagować, objawiając się różnymi problemami ze snem. Maluch może mieć trudności z zasypianiem, budzić się w nocy, szukać pocieszenia u rodziców, doświadczać koszmarów sennych, lub nawet rozwijać lęk przed ciemnością, co sprawia, że nie chce spać sam w pokoju. Innym wyzwaniem jest niechęć do przedszkola lub szkoły. Dzieci mogą przejawiać opór wobec uczęszczania do przedszkola, płakać przy rozstaniu z rodzicem, tracić apetyt i być nastrojowe.

Natomiast uczniowie szkół mogą odczuwać niepokój z powodu trudności w nauce lub braku umiejętności nawiązywania relacji z rówieśnikami, co prowadzi do problemów towarzyskich i uczuciowych. Nieuchwycenie i nierozwiązanie problemu w porę, może z czasem prowadzić do nasilenia lęków i innych zachowań wymagających interwencji specjalisty, dlatego pomoc dla dziecka jest istotna jak najszybciej.
 

Jakie produkty mogą skutecznie pomóc dzieciom w zaburzeniach snu i redukcji niepokoju?
 

Dzieci w wieku do 12 lat to "trudny pacjent" dla farmaceuty, ze względu przede wszystkim na kwestie bezpieczeństwa. Dlatego poszukujemy leków o wysokim profilu bezpieczeństwa, ale też skutecznych. W przypadku produktów dostępnych bez recepty, opcje są ograniczone głównie do leków pochodzenia naturalnego.

Zazwyczaj sięgamy po zioła, takie jak melisa, lipa czy rumianek, które są bezpieczne dla dzieci. Olejek lawendowy może być również skuteczną alternatywą w formie aromaterapii, aby pomóc dziecku zrelaksować się i zasnąć spokojnie. Niemniej jednak, wiele ziół uspokajających i nasennych nie jest zalecanych dla dzieci poniżej 12 roku życia.

W przypadku dzieci często sięga się po homeopatię. Leki homeopatyczne charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa i mogą być rekomendowane nawet najmłodszym pacjentom. Są one dobierane indywidualnie, co pozwala na znalezienie skutecznego leku odpowiadającego aktualnym potrzebom dziecka.
 

Jak długo można stosować naturalne produkty uspokajające dla dzieci?
 

Zioła i homeopatia mogą być stosowane zasadniczo bez ograniczeń czasowych, gdy istnieje konkretna potrzeba, np. epizodyczne zaburzenia emocjonalne lub problemy ze snem u dziecka.

Jeśli jednak, pomimo podawania tych produktów, obserwujemy, że dziecko nadal nie radzi sobie ze stresem, a dolegliwości nawracają lub się pogłębiają, zdecydowanie lepiej skonsultować się z lekarzem pediatrą lub homeopatą. Pediatra pomoże zdiagnozować problem oraz doradzi wybór odpowiedniej terapii, homeopata natomiast poprowadzi malucha indywidualnie, dobierając właściwe leki do konkretnego sposobu reagowania dziecka.

Podsumowując, istotne jest zrozumienie, że dzieci również mogą doświadczać objawów stresu, które mogą mieć negatywny wpływ na ich harmonijny rozwój. Zapewnienie dziecku szybkiego i odpowiedniego wsparcia to ważny krok w dbaniu o ich dobrostan emocjonalny, dlatego warto być tam dla nich, oferując ciepło i zrozumienie, co pozwoli im rozwijać się w spokoju i bezpieczeństwie.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI