Dołącz do czytelników
Brak wyników

Strefa rodzica

17 września 2021

8 wskazówek jak przygotować dziecko na rodzeństwo

0 51

Narodziny dziecka są ważnym wydarzeniem w rodzinie – bez względu na to czy jest to pierwsze dziecko, czy szóste. Oczekiwanie na malucha to wyjątkowy czas, podczas którego przygotowujemy się na zmiany.

Sytuacja wygląda inaczej, gdy na noworodka czeka również jego brat lub siostra. Naszym zadaniem jest wtedy przygotować starszaka na poważne modyfikacje. Tylko w taki sposób, by jego pojawienie się wzbudziło możliwie pozytywne uczucia?

POLECAMY

Przede wszystkim warto zadać sobie pytanie: kiedy poinformować swoje dziecko o ciąży? Najlepiej nie za szybko. Smutna prawda jest taka, że według różnych statystyk 1/6, a nawet 1/3 ciąż kończy się poronieniem i to najczęściej w I trymestrze. Jeśli tak się stanie, poza własną żałobą będziemy musieli radzić sobie z trudnymi emocjami naszego dziecka. Najlepiej więc poczekać do momentu aż brzuszek stanie się bardziej widoczny.

Nie roztaczajcie fałszywych wizji

„Nareszcie będziesz miał z kim układać klocki!” - zdarza się, iż rodzice obiecują dziecku, że będzie mogło bawić się z noworodkiem. Pamiętajmy jednak, że maluszek z naszym szkolniakiem jeszcze długo się nie pobawi. Dzieli ich kilka lat różnicy, ich relacje, szczególnie przez pierwsze lata, będą raczej opiekuńcze, niż koleżeńskie.

Gdy więc maluch pojawi się na świecie, starszak może przeżyć szok i być zawiedziony, że obietnice, w które wierzył, nie zostały spełnione, a na dodatek musi się dzielić z kimś mamą. Dlatego od początku warto mówić prawdę.

Uszanujcie trudne emocje dziecka

Możliwe, że dziecko przyjmie nowinę o rodzeństwie z ogromną radością i chętnie włączy się w przygotowania do pojawienia się nowego członka rodziny. Może jednak stać się całkowicie inaczej - na przykład pociecha stwierdzi, że teraz jest jej dobrze i nie ma ochoty dzielić się z nikim rodzicami. Są to całkowicie normalne odczucia, trzeba jednak pamiętać, że większe natężenie negatywnych emocji może powodować zaburzenia snu albo rozdrażnienie.  

Rozmawiajcie z dzieckiem o tym, co czuje. Spróbujcie razem nazywać jego uczucia, zastanówcie się nad ich przyczyną. Wasz potomek z pewnością będzie potrzebował was teraz trochę bardziej, warto więc pamiętać, by poświęcić mu nieco więcej czasu. Szczególnie że gdy urodzi się maluch, z wygospodarowaniem momentu na chwilę we dwoje będzie trudniej.

Starajcie się nie narzucać dziecku tego, co powinno czuć. Nie pytajcie „cieszysz się, prawda?” Pociecha może mieć trudności ze szczerą odpowiedzią na pytanie i próbować „na siłę” zadowolić rodziców albo mieć wyrzuty sumienia, że się nie cieszy.
 


Pomyślcie o bajkach terapeutycznych

Prócz pozycji mówiących rodzicom o tym, jak przygotować dziecko na rodzeństwo, można zainwestować w bajki terapeutyczne dla dzieci. Są one pisane w taki sposób, by pomagały oswoić lęki oraz odnaleźć się w nowej i trudnej sytuacji.

Ponieważ takie bajki przeżywają ostatnio boom, warto przed przeczytaniem przejrzeć je pod kątem właściwości treści. Bywa że autor, chcąc pokazać szczęśliwe zakończenie, zbyt mocno podkreśla wcześniejsze nieprawidłowe relacje między rodzeństwem, przez co dziecko potem je powiela.

Ciekawym pomysłem jest napisanie takiej książeczki z dzieckiem! Jako bohatera umieśćcie Waszą pociechę, opisując dokładnie uczucia towarzyszące oczekiwaniu na potomstwo. Jest to znakomita okazja, by zapoznać się z emocjami dziecka.

Rozmawiajcie o tym, jak będzie wyglądała opieka nad noworodkiem

W królestwie kremów, pampersów i śpioszków nawet dorosłemu jest się trudno rozeznać! A co dopiero dziecku, które może być nieco wystraszone pojawieniem się w domu dużej ilości dziwnych przedmiotów.

Receptą na to, jak przygotować dziecko na rodzeństwo i zmiany, które zachodzą w domu, jest nic innego, jak informowanie, w jaki sposób przebiega opieka nad narodzonym maluchem. Wykorzystajcie naturalne zaciekawienie swojej pociechy! Opowiedzcie o tym, że noworodek najczęściej nie przesypia całej nocy, że nie potrafi jeść z łyżeczki i trzeba go karmić piersią albo butelką, że na początku będzie głównie leżał, ale z czasem nauczy się jak się obracać na brzuch, siadać, a następnie chodzić. Może starszak już teraz poczuje swoją niszę, w której będzie chciał pomagać i na przykład zarezerwuje sobie pierwsze karmienie łyżeczką?

Uprzedźcie dziecko, że jego brat lub siostra na początku może dużo płakać. Pomoże to oswoić emocje, które pojawią się w takim momencie.

Oswajajcie dziecko z niemowlętami

Jeśli waszym znajomym akurat niedawno urodził się maluszek, spytajcie się czy możecie ich odwiedzić ze swoim starszakiem. Przedtem omówcie z dzieckiem ważne zasady, takie jak: dokładne mycie rąk przed dotknięciem niemowlaka, niedotykanie swoją twarzą, bycie delikatnym.

Oczywiście pamiętajcie, by nie odwiedzać znajomych w okresie „chorobowym”, szczególnie gdy jesteście przeziębieni! Przy okazji warto pomyśleć, jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa w takim okresie i uczulić je na to, by z ewentualnym katarem nie zbliżało się do noworodka.

Przygotujcie dziecko na okres pobytu matki w szpitalu

Przed porodem warto ustalić plan działania. Chodzi tu między innymi o dni spędzone w szpitalu. Jeśli planujecie poród rodzinny, poproście wcześniej kogoś zaufanego, by był dostępny i zaopiekował się starszakiem. Następnie powiedz dziecku, co będzie się działo oraz kto się nim zajmie.

Nie zapomnij nadmienić, że to potrwa najdłużej kilka dni, po czym mama z maleństwem wrócą. Jeśli szpital, w którym będzie odbywać się poród, jest blisko, można go pokazać dziecku, by wiedziało potem, gdzie znajduje się mama.

A może planujecie poród domowy? Jeśli tak, tym bardziej warto wcześniej zdecydować czy dziecko w tym czasie zostanie w domu i przygotować je na nietypową sytuację.

Oczywiście musimy mieć na uwadze fakt, że przy tak dynamicznych okolicznościach wiele się może zdarzyć, jednak omówienie scenariusza wzmocni w starszaku poczucie bezpieczeństwa. Nawet jak sytuacja nieco się zmieni.

Zaangażujcie dziecko w przygotowanie miejsca dla rodzeństwa

Kącik dla niemowlaka czy cały pokój? Bez względu na to czy będziecie remontować wnętrza, czy po prostu dokupicie łóżeczko i przewijak, warto zaangażować starszaka w przygotowania. Jak przygotować dziecko na rodzeństwo? Możecie zapytać się, jaki kolor farby na ścianę chciałby dla brata lub siostry. Przedtem ograniczcie wybór do akceptowalnych barw.

A może Waszą pociechę interesuje majsterkowanie? Składanie łóżeczka z rodzicem to doskonała okazja, by mogło się wykazać! Inną czynnością, przy której dziecko ma kompetencje, by pomóc, jest wybór ubranek i pranie ich.

Pamiętajcie by chwalić dziecko za zaangażowanie się i wysiłek. Nawet jeśli sprawia to, że tak naprawdę macie więcej pracy. Jeśli jednak starszak niekoniecznie ma ochotę w tym uczestniczyć, nie zmuszajcie.

Pokażcie dziecku pamiątki z okresu jego niemowlęctwa

A nawet wcześniej! Może trzymacie wśród pamiątek zdjęcie USG swojego dziecka? To świetna okazja, by pokazać mu je i powiedzieć, że też był taki mały, a Wy z niecierpliwością oczekiwaliście jego przyjścia na świat. Możecie opowiedzieć mu anegdoty z tego okresu i zdradzić okoliczności, które towarzyszyły pierwszym dniom albo ciąży.

Obejrzyjcie razem zdjęcia z okresu niemowlęctwa, pozachwycajcie się tym, jak starszak zmieniał się z miesiąca na miesiąc. Dziecko nie będzie miało potem odczucia, że rodzeństwem zachwycacie się bardziej.

Pojawienie się kolejnego maluszka to nie tylko radość, ale i mnóstwo emocji ogarniających każdego członka rodziny. Od Was jednak zależy to, jak w tej sytuacji odnajdzie się Wasze dziecko.

Przypisy