Dział: Strefa rodzica

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak nauczyć dziecko empatii?

Empatia uznawana jest za jedną z głównych umiejętności, która definiuje nasze człowieczeństwo. Ale na czym dokładnie polega empatia? Czy chodzi jedynie o okazywanie współczucia? Absolutnie nie! Ponieważ nie jest cechą wrodzoną, należy się jej nauczyć i to najlepiej jak najwcześniej. W niniejszym artykule skupimy się na tym, jak nauczyć dziecko empatii i jak dzięki niej może stać się wartościowym dorosłym. 

 

Czytaj więcej

Alergie pokarmowe u dzieci a żywienie w przedszkolu

Niekiedy rodzice obawiają się, czy alergia pokarmowa dziecka nie stanie na przeszkodzie do przyjęcia go do przedszkola. Inni zastanawiają się, czy ich wymagania żywieniowe na pewno będą respektowane przez personel placówki. Takie wątpliwości nie są jednostkowe, a  alergie pokarmowe u dzieci nie są rzadkością. Czy jest się czym martwić? Jak wyglądają żywieniowo-przedszkolne realia i co jest niezbędne, by mały alergik miał zapewnioną odpowiednią opiekę pokarmową? 

 

Czytaj więcej

Jak pomóc dziecku znaleźć pasję?

“Nie siedź tak i zajmij się czymś” lub “Zamiast się nudzić, idź i pobaw się na dworze” – takie zachęty niekiedy mogą padać z ust dorosłych, gdy dziecko nie do końca wie, jak spożytkować swój wolny czas. Niestety nie rozwiązują one sytuacji. Wychowywanie dzieci wiąże się nie tylko z przekazywaniem wiedzy i zasad moralnych, ale wskazywaniem im możliwości rozwoju. Ale jak pomóc dziecku znaleźć pasję lub hobby, które przyniosą mu radość i satysfakcję? 

 

Czytaj więcej

Czarna Wołga, Baba Jaga, drzewo w brzuchu. Czy straszenie dzieci jest dobrym środkiem wychowawczym?

Jak będziesz niegrzeczny, to przyjdzie Baba Jaga i Cię zabierze! Takie ostrzeżenia kierowane do dzieci od zawsze miały zmobilizować je do poprawnego zachowania. Nie jest to nowe zjawisko w naszej kulturze, gdyż wychowawcze straszenie dzieci miało swój zalążek w czasach prasłowiańskich i przetrwało do naszych czasów. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy, że takie podejście przynosi więcej szkód niż pozytywnych rezultatów.

Czytaj więcej

Internetowi idole i ich wpływ na dziecko

Jako dzieci mieliśmy zapewne swoich idoli – Buzz Astral, George Michael, Ryan Gosling i wielu innych ówczesnych gwiazd czy kreskówkowych osobliwości, towarzyszyło nam w postaci plakatów na ścianach pokoju. Mimo że geneza fandomu przetrwała do dziś, zmieniły się postacie i gwiazdy, które podziwiają kolejne pokolenia. Obecnie idolami są youtuberzy, influencerzy, celebryci i tiktokerzy. Jak to wpływa na dzieci i co pragną naśladować, obserwując swoich idolów?

 

Czytaj więcej

Czego może nauczyć dziecko posiadanie zwierzaka?

Każdy pragnie mieć lojalnego przyjaciela, który zawsze go wysłucha i będzie gotowy do wspólnej zabawy. Właśnie z tego powodu dzieci niejednokrotnie proszą usilnie swoich rodziców o zakup wymarzonego pupila. Mimo że włochaty domownik może dorosłym kojarzyć się jedynie z obowiązkiem, warto zastanowić się, czego może nauczyć dziecko posiadanie zwierzaka i jak jego obecność wpłynie na rozwój emocjonalny pociechy.

Czytaj więcej

Co robić, gdy dziecko nie chce myć zębów?

Dziecko nie chce myć zębów, a Ty masz już dość sytuacji, w której za każdym razem musisz je przekonywać? Na pocieszenie powiemy, że nie jesteś odosobnionym przypadkiem. Dzieci mogą niechętnie zabierać się do higieny jamy ustnej z różnych powodów, ale będąc nieustępliwym i wypróbowując różne metody motywacji prędzej czy później można osiągnąć wymarzony skutek. 

Czytaj więcej

Co robić, gdy dziecko cały dzień ogląda bajki?

Każde dziecko lubi bajki, jednak gdy ciągle przesiaduje przed telewizorem i ogląda swoich ulubionych bohaterów bez przerwy, może wzbudzić szczególny niepokój rodzica. Co zatem zrobić, gdy dziecko cały dzień ogląda bajki? 

 

Czytaj więcej

Jak pomóc dziecku odnaleźć się w grupie?

Akceptacja rówieśnicza jest nieodłącznym czynnikiem wpływającym na nasz rozwój emocjonalny i może przyczyniać się do kształtowania osobowości. Niestety nie zawsze łatwo ją uzyskać, a w szczególności w grupie niezwykle zróżnicowanych jednostek. Jak pomóc dziecku odnaleźć się w grupie, by mogło nie tylko cieszyć się towarzystwem nowych przyjaciół czy rówieśników, ale i kształtować prawidłowe wzorce społeczne? 

 

Czytaj więcej

Jak nauczyć dziecko sprzątać?

Sprzątanie nie należy do najbardziej ulubionych obowiązków dorosłego życia, chyba że przejawiamy znaczną dozę profesjonalizmu. Jako dorośli często tego unikamy, jednak wiemy, że prędzej czy później musimy mierzyć się z większą ilością bałaganu czy kurzu. A jak nauczyć dziecko sprzątać, aby w przyszłości czerpało z tego satysfakcję, a nie uważało za przymus czy zło konieczne?

Czytaj więcej

Czego uczyć 7 latka?

“Jest jeszcze za mały”, albo “Na wszystko przyjdzie czas” – frazy te niejednokrotnie słyszą rodzice, zastanawiając się, czy ich pociecha jest już na tyle duża, aby nauczyć się nowej umiejętności. Mimo że same w sobie zawierają prawdę, postawione w nieodpowiednim momencie będą stanowić barierę rozwoju. Pamiętaj ponadto, że im szybciej zaczniesz uczyć czegoś dziecko, tym szybciej opanuje ono umiejętności, które przydadzą mu się w przyszłości. Zatem czego uczyć 7-latka?

 

Czytaj więcej

Kiedy dziecko może zostać samo w domu?

Gdy ma 10 lat, albo gdy rodzic wychodzi tylko na chwilę, lub Jeśli jest już odpowiedzialne – odpowiedzi na pytanie: kiedy dziecko może zostać samo w domu, są niezwykle zróżnicowane. Podejście do tej kwestii regulują nam obyczaje, środowisko, kultura oraz prawo świeckie. Jak zatem ustosunkować się do zostawiania pociechy samej w domu? 

 

Czytaj więcej