Dział: Strefa rodzica

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych dla niego sytuacjach i o przemocy?

Rodzice czasem bagatelizują doświadczenia i trudności swoich dzieci. Nauczyciele, pedagodzy czasem nie zastanawiają się, skąd biorą się agresywne zachowania dzieci. Dlaczego? Może sami doświadczali podobnych sytuacji i musieli radzić sobie sami. Może nie wiedzą, jak zareagować. Może uważają, że dzieci często przesadzają i powinny same załatwiać sprawy z rówieśnikami. Może brak im wiedzy lub doświadczenia, aby pomyśleć, co może kryć się za „niegrzecznymi” zachowaniami dziecka.

Czytaj więcej

Motywacja dziecka – jak skutecznie ją wspierać i rozwijać?

 

Motywacja dziecka to ważny element, który ma wpływ na naukę, zabawę i rozwój. To między innymi dzięki motywacji dzieci są w stanie pokonywać napotkane przeszkody, rozwijać swoje zainteresowania oraz osiągać zamierzone cele. W tym artykule przyjrzymy się różnym sposobom motywowania dzieci, omówimy znaczenie pozytywnej motywacji oraz podpowiemy, jak radzić sobie ze spadkami motywacji u dziecka.

Czytaj więcej

Badania z Czerwonym Noskiem - jak przygotować dziecko do koniecznych badań?

Badanie krwi jest jednym z podstawowych badań, jakie lekarz zleca dziecku w sytuacji jakichkolwiek wątpliwości. Służy profilaktyce zdrowotnej w celu wykluczenia ewentualnych niedoborów pierwiastków czy stanów zapalnych. Pobranie krwi, choć trwa krótko, u dzieci często budzi lęk i strach. Podobnie inne podstawowe badania, jak USG czy EKG. Badania te, choć bezbolesne, mogą wzbudzać w dziecku niepokój i obawy. Z tego artykułu dowiesz się, co możesz zrobić, by dziecko poczuło się bezpiecznie w czasie wizyty u lekarza. Jak przygotować pociechę do pobrania krwi oraz badań USG czy EKG? Jak sprawić, by wizyta w szpitalu czy pobranie krwi nie kojarzyły się negatywnie? W tym artykule klowni medyczni Czerwonych Nosków dzielą się swoim 12-letnim doświadczeniem pracy z dziećmi. Znajdziecie tu klika praktycznych porad oraz informacji, w jaki sposób wykorzystać zabawę i humor, by zmniejszyć strach i napięcie spowodowane badaniami. 

Czytaj więcej

Jak pomóc dziecku w nauce?

W dzisiejszych czasach, kiedy wymagania wobec młodych uczniów rosną, wielu rodziców zastanawia się, jak skutecznie wspierać swoje dzieci w procesie nauki. Chcemy, aby nasze pociechy rozwijały się harmonijnie, czerpały radość z poznawania świata i osiągały sukcesy edukacyjne. Jednak jak pomóc dziecku w nauce, nie narzucając jednocześnie własnych oczekiwań i nie wprowadzając presji? Jak być wsparciem, a nie dodatkowym źródłem stresu? W tym artykule podpowiemy, jak krok po kroku towarzyszyć dziecku w jego edukacyjnej podróży, dbając o jego dobrostan i rozbudzając ciekawość świata. 

Czytaj więcej

Dziecko u dentysty: kiedy pierwsza wizyta i jak ją przejść bez stresu?

Wizyta u dentysty jest ważnym elementem dbania o zdrowie każdego człowieka, również najmłodszych. Pierwsze spotkanie z dentystą może budzić mieszane uczucia zarówno u dzieci, jak i rodziców. Dla maluchów jest to nowe, nieznane doświadczenie, które może wywołać niepokój lub strach. Rodzice z kolei często martwią się reakcją swojego dziecka oraz tym, jak przebiegnie cała wizyta. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie i stworzenie atmosfery bezpieczeństwa i zaufania.  

W tym artykule podpowiemy, kiedy najlepiej zorganizować pierwszą wizytę u dentysty i jak sprawić, aby przebiegła ona bez stresu dla dziecka i rodzica.  

Czytaj więcej

Co to znaczy być rodzicem dzisiaj?

Rady, uwagi i komentarze, zewnętrzne głosy i ciche lub głośne oceny. Nieustannie wzrastające standardy i coraz nowsze definicje rodzicielstwa. Presja, której rodzicom tak trudno dziś sprostać, wiąże się z ryzykiem utraty autorytetu, zatrzymania się pomiędzy wyrażaniem akceptacji a ukierunkowaniem na zmianę.

Czytaj więcej

Bezpieczeństwo w Internecie dla dzieci – jak z nimi rozmawiać?

W dzisiejszej rzeczywistości dzieci coraz wcześniej zaczynają swoją przygodę z wirtualnym światem. Internet, będący miejscem niezliczonych możliwości rozwojowych, jednocześnie kryje w sobie wiele pułapek i zagrożeń. Dla rodziców, którzy pragną chronić swoje dzieci przed potencjalnymi niebezpieczeństwami, kluczowe staje się zrozumienie psychologicznych aspektów korzystania z sieci. Jak prowadzić świadome, empatyczne rozmowy na temat bezpieczeństwa w Intrenecie? Jak kształtować w młodych umysłach zdolność krytycznej oceny treści i interakcji w sieci? Jak rozmawiać o zagrożeniach i zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu z dziećmi? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które pomogą wesprzeć dzieci w świadomym korzystaniu z zasobów Internetu. 

Czytaj więcej

Zajęcia pozalekcyjne – jak rozwijać talent i nie przeciążyć dziecka?

Zajęcia pozalekcyjne to już norma w codziennym harmonogramie najmłodszych. Kładą na nie nacisk nauczyciele, pedagodzy, znajomi i rodzina, a sami opiekunowie, pragnąc wesprzeć rozwój pociechy, poszukują dodatkowych możliwości spędzania czasu poza lekcjami. Kiedy jednak powiedzieć dość? Które zajęcia faktycznie przyczynią się do rozwoju dziecka, a które do jego przeciążenia? 

 

Czytaj więcej

Bawmy się! Dlaczego swobodna zabawa jest tak ważna w rozwoju dziecka?

 „Dziecko nie bawi się dlatego, że jest dzieckiem, ale bawi się dlatego, by stać się dorosłym”. (A. Brzezińska)

Czytaj więcej