Dlaczego nieprawdziwe informacje mogą krzywdzić?

Kuferek z emocjami Otwarty dostęp

Ktoś coś powiedział, ktoś coś usłyszał i ktoś powtarza dalej... 
Tak powstaje i rozchodzi się plotka, czyli niesprawdzona, często nieprawdziwa, kłamliwa pogłoska, wiadomość przekazywana z ust do ust, najczęściej szkodząca opinii osoby, której dotyczy. 
W trakcie rozchodzenia się plotki w danej grupie przekazywana informacja najczęściej mutuje, czyli zmienia się, rozrasta o domysły i dopowiedzenia kolejnych osób. Mówimy, że „słowo wyleci wróblem, a wróci wołem”. Plotki mogą prowadzić zatem do wielu nieporozumień.
Plotkowanie dotyczy osób nieobecnych, więc nie wiedzą one nawet, co się o nich mówi, nie mogą sprostować przekazywanych informacji, jeśli te nie są zgodne z prawdą. Dobrze zatem przyjąć zasadę, że jeśli chcemy coś powiedzieć o nieobecnych, to warto się najpierw zastanowić, czy to samo i w ten sam sposób powiedzielibyśmy także w obecności tej osoby.
Plotka wpływa na życie innych ludzi. Plotkowanie może prowadzić do groźnych sytuacji, możemy wyrządzić krzywdę osobie, o której mówimy złe, nieprawdziwe rzeczy. Nasze słowa mają moc, mają znaczenie. Mogą przynosić dobro, ale też mogą krzywdzić, ranić inne osoby. Jesteśmy odpowiedzialni za słowa, które wypowiadamy. Warto zatem dobrze przemyśleć to, co chcemy o kimś powiedzieć, bo słów wypowiedzianych nie da się już cofnąć.
Jeśli ktoś nam przekazuje plotki, możemy być tymi, którzy przerwą ten plotkowy łańcuszek i nie będą podawać dalej informacji, które nie są sprawdzone, pewne, prawdziwe. Pomocne może być w takiej sytuacji wyobrażenie sobie, jak sami byśmy się czuli, gdyby plotkowano o nas.

POLECAMY

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI