Twoje dziecko nie chce spać? Oto, jak pomożesz mu zasnąć

Strefa rodzica

Sen stanowi jeden z tych elementów naszej codzienności, które pozwalają dorosłym zachować fizyczne zdrowie, a także sprawne myślenie i jasność umysłu. To samo oczywiście dotyczy również naszych dzieci – z tą różnicą, że one muszą jeszcze zbudować te dobre nawyki. Niestety, w wyniku oddziaływania różnego rodzaju bodźców dziecko nie zawsze chce zasypiać o odpowiednich porach. Zabawa, oglądanie ulubionych programów w telewizji czy granie w gry komputerowe jest dużo bardziej kuszące, niż spanie – nawet, kiedy zegar wybija coraz późniejsze godziny. Co robić, kiedy dziecko nie chce spać? Zostań z nami, a już za chwilę poznasz kilka sposobów na rozwiązanie tego problemu.

Jak długo powinno spać dziecko w ciągu doby?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie o pomoc w zasypianiu, powinniśmy wiedzieć, jak długo powinno spać nasze dziecko. Otóż liczba godzin snu prawidłowa dla latorośli jest zależna od jej wieku, a co za tym idzie – od etapu rozwoju. Dzieci między 6. a 10. rokiem życia mogą potrzebować nawet od 9 do 12 godzin snu!

Dlaczego tak dużo? – zapytasz. Taką liczbę godzin uzasadnia przede wszystkim fakt, że podczas snu może regenerować się układ immunologiczny dziecka, a dzięki temu budowana jest jego odporność. Dobry sen jest zatem między innymi tarczą, której zadaniem jest chronić Twoją pociechę przed rozwojem chorób.

Sen pozwala ponadto na regenerację mózgu. Cała wiedza przyswojona w ciągu dnia systematyzuje się właśnie podczas snu – a to jest niezbędne dla optymalnej nauki w szkole, rozumienia poleceń nauczycieli, pisania klasówek i kartkówek. Ale spanie ma również walor regulacyjny, jeśli chodzi o emocje. Wyspane dziecko jest spokojne, nie doświadcza częstych wahań nastroju i jest dobrym kompanem dla swoich kolegów, jak i domowników.

A jak sprawić, by dziecko zasypiało szybciej? Spieszymy z odpowiedzią.

Jedzenie ma znaczenie

Spożywanie ciężkich posiłków niedługo przed snem potęguje ryzyko całkowitego braku snu, a przynajmniej problemów z zasypianiem. Tłuste posiłki, zawierające sery, kiełbasy, masło – to nie jest najlepszy pomysł na kolację dla dziecka. Pociecha powinna być najedzona, ale nie przepełniona jedzeniem. Ponadto dobrze by się stało, gdyby nie jadła bezpośrednio przed spaniem. Ale warto pamiętać, że kluczem nie jest jedynie pora spożycia kolacji, a to, w jaki sposób poszczególne posiłki rozkładają się w ciągu dnia.

Jednak ważne jest również to, by dziecko nie spożywało niedługo przed snem określonych produktów. Pamiętaj więc, by nie podawać mu przekąsek i napojów z zawartością kofeiny. Może wyda Ci się to absurdalne – bo przecież dzieci nie piją kawy – ale kofeina znajduje się również między innymi w czekoladzie oraz herbacie. Dlatego też późnym popołudniem ani wieczorem bezwzględnie nie podawaj dziecku takich produktów.

Komfortowa przestrzeń do spania

Pokój Twojego dziecka stanowi jednocześnie miejsce zabawy w ciągu dnia, jak również to, w którym uczy się po szkole i… śpi. Dlatego też już na etapie samego projektowania dziecięcego pokoju warto mieć na względzie, że nie będzie to typowy pokój dzienny, a taki połączony z sypialnią. Wynika z tego konieczność przyjrzenia się tej części domu dwukrotnie, a nawet… pod różnymi kątami.

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest oszczędzanie miejsca w domu. Wystarczy nawet niewielki bałagan, by komfort mieszkania i przebywania w danej przestrzeni uległ zaburzeniu. Dlatego zaangażuj swoje dziecko do codziennego „ogarnięcia” swojego pokoju, zanim uda się na wieczorną toaletę. Pełne sprzątanie pozostaw na określony dzień tygodnia – ale pozbieranie ubrań z podłogi, odstawienie zabawek na swoje miejsce, wyłączenie komputera i spakowanie do plecaka książek na następny dzień edukacji może jak najbardziej mieć miejsce w okolicach każdego wieczora w tygodniu. Poza sprzątnięciem bałaganu warto przewietrzyć pokój dziecka, by mogło zasypiać w towarzystwie czystego, świeżego powietrza.

Jednak, jeśli dziecko nie chce spać z powodu gier komputerowych lub rozmawiania z kolegami przez komunikatory, wówczas oprócz wprowadzenia powyższych porad warto rozważyć, czy dobrym pomysłem będzie przeniesienie komputera z pokoju dziecka do innej wydzielonej przestrzeni. Jeżeli masz na to miejsce w domu, postaraj się o zaaranżowanie specjalnego mini-gabinetu, w którym Twoje dziecko będzie mogło uczyć się i spędzać czas przed komputerem. To wyeliminuje problem przesiadywania przed ekranem w ciągu nocy.

Stałe godziny zasypiania i pobudki

Kładzenie się spać o stałej godzinie sprawi, że pobudka rano nie będzie stanowiła problemu. Skoro wiesz, ile snu potrzebuje Twoje dziecko, znacznie łatwiejsze będzie rozważenie, o której godzinie powinno położyć się do łóżka, aby mogło komfortowo wstać, umyć się, ubrać i spożyć śniadanie, a następnie zdążyć bez pośpiechu na lekcje. Wyeliminuje to również problem niespodziewanych drzemek po przyjściu ze szkoły, które dodatkowo utrudniają zasypianie w czasie, kiedy faktycznie należy iść spać.

Pamiętaj, by godziny snu były stałe nie tylko w dni szkolne, ale również w weekendy. Wielu z nas popełnia ten błąd: sami wstajemy w sobotę i niedzielę później, bo „odsypiamy zaległości” z tygodnia. Dlaczego zatem dziecko, widząc nasze błędy, miałoby postępować inaczej? Ustalcie wspólnie, o której będziecie chodzić spać i wstawać rano, a sytuacja ulegnie poprawie.

Twoja pociecha zapewne z początku nie będzie chciała spróbować zasypiania o ustalonej godzinie. Opowiedz jej ciekawą historię, porozmawiaj o radościach i trudach minionego dnia. Dziecko zostanie wysłuchane, odstresuje się i bez zbędnych negatywnych emocji będzie mogło szybciej zasnąć. Ponadto, jeśli maluch jest podatny na wrażenia wzrokowo-dźwiękowe, spróbuj wprowadzić do jego pokoju gadżety emitujące biały szum oraz wstaw lampkę z miękkim światłem, które uspokoi wzrok i sprawi, że oczy po prostu odpoczną.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI