Ekologia dla dzieci w pigułce – jak uświadamiać i edukować?

Strefa rodzica

W ostatnich latach ekologia stała się bardzo modna. Chcemy jeść „eko”, ubierać się „eko” i żyć „eko”. Jednak ekologia jest również tą nauką, do której pasję warto zaszczepiać naszym najmłodszym pociechom.

Czym jest ekologia i jak wytłumaczyć ją dzieciom?

Ekologia to niezwykle istotna dziedzina nauki. Przybliża nie tylko kwestie związane z przyrodą, ale również - a może nawet przede wszystkim - pozwala nam dowiedzieć się, w jaki sposób należy dbać o naturę i chronić ją. Ekologia umożliwia nam także zrozumienie, w jaki sposób różne organizmy oddziałują na siebie wzajemnie i czym skutkują takie oddziaływania. Nauka ta pokazuje nam również, w jaki sposób my sami możemy wpływać na środowisko - tak, aby niszczyć je w możliwie najmniejszym stopniu, a nawet, by poprawiać jego stan.

Twoje dziecko też może być „eko”. Zobacz, jakie to proste

Znasz już teorię, dlatego nadeszła najwyższa pora na to, aby przekuć słowo w czyn. Jak zapewne wiesz, dzieci zazwyczaj niechętnie zaglądają do książek. Opasłe tomiszcza kojarzą się naszym pociechom z przymusem edukacji i zbliżającymi się klasówkami oraz odpowiedziami ustnymi. Jeżeli naprawdę chcesz zachęcić latorośl do edukacji ekologicznej, pokaż jej na własnym przykładzie, w jaki sposób najlepiej jest być eco-friendly na co dzień, a przekonasz się, jak prosta i przyjemna, a przy tym nieskomplikowana i niewymagająca wielu wyrzeczeń jest ekologia dla dzieci.

Jednym z najlepszych pomysłów na prostą, a naprawdę znaczącą zmianę stylu życia na bardziej ekologiczny, jest poruszanie się możliwie w największym stopniu pieszo, zamiast różnego rodzaju środkami lokomocji. Jak zapewne doskonale wiesz, samochody produkują niebagatelny ślad węglowy, czyli gazy cieplarniane, które przyczyniają się do pogłębiania ryzyka globalnego ocieplenia. Na co dzień nie dostrzegamy tego problemu, jednak z biegiem lat faktycznie mogą czekać nas ogromne zmiany, które pozostawią piętno nie tylko na naszym pokoleniu, ale także na pokoleniu naszych dzieci, jak również na przyszłych generacjach.

Eko-dziecko chodzi, nie jeździ

Główną, dającą odczuć się w największym stopniu konsekwencją śladu węglowego jest zwiększenie cen różnych usług i produktów – czujemy to zwłaszcza my, dorośli, którzy finansujemy wszelkie inicjatywy naszych dzieciaków. Najogólniej chodzi o to, że im bardziej przemysł wykorzystuje naturalne zasoby Ziemi, tym rzadsze i bardziej unikalne się one stają. Znamy to doskonale z własnego życia: drożeje benzyna, samochody wciąż osiągają wysokie ceny nawet na rynku wtórnym, a bilety na komunikację miejską wcale nie pozwalają nam przejechać dłuższego odcinka za tę kwotę, którą płaciliśmy jeszcze kilka lat temu.

W związku z powyższym, kiedy następnym razem wyprawisz latorośl na dodatkowe zajęcia ze śpiewu, pływania czy ulubionego przedmiotu, zaproponuj jej wspólny spacer. Jeżeli odległość od Waszego miejsca zamieszkania do szkoły czy lokalnego ośrodka kultury nie pozwala bezproblemowo dotrzeć na miejsce na własnych nogach, zaproś dziecko na przejażdżkę rowerową. W przypadku, kiedy i ta opcja wiązałaby się z koniecznością pokonania zbyt dużej odległości - postaw na komunikację miejską. Transport miejski musi docierać do wyznaczonych przystanków, więc nie ma to znaczenia, czy jednym autobusem pojedzie 10, czy 30 osób. Dla środowiska natomiast stanowi to ogromną różnicę. Wysiądźcie dwa przystanki przed miejscem docelowym i zróbcie krótki spacer - wyjdzie na zdrowie!

Zamiast laptopa i smartfona - spacer po lesie

Rodzicu! Czy wiesz, że sprzęty elektroniczne, z których korzystamy na co dzień, również zwiększają ślad węglowy? Ponownie, podobnie jak w przypadku samochodów, wiąże się to z procesem ich produkcji. Dlatego to, co dziecko może zrobić już na wstępie dla ochrony środowiska, to skrócenie czasu korzystania z urządzeń elektronicznych, a jeśli już z nich korzysta – najlepiej, by robiło to na możliwie minimalnych ustawieniach. Zmniejszenie jasności ekranu czy rezygnacja z uruchamiania jednocześnie piętnastu programów odciąży procesor i układy elektroniczne, a co za tym idzie – zużycie sprzętu i… prądu.

Ale jeszcze lepszą opcją będzie wyłączenie komputera i telefonu i udanie się na wycieczkę do pobliskiego lasu. To ekologia dla dzieci w pigułce, którą warto sprawdzić na własne oczy. Przyroda ma do zaoferowania znacznie więcej, niż gry komputerowe!

Świetnym pomysłem na zabawę jest wspólne stworzenie zielnika. Ciekawy zielnik to piękna pamiątka, a jego zrobienie może być zadaniem dla całej rodziny. Przy okazji tworzenia, możesz opowiadać dziecku o roślinach i o tym, jak ważne jest dbanie o przyrodę wokół nas. W pierwszym wydaniu Małych Charakterów (czerwiec 2021) podajemy przepis na udany Zielnik Rodzinny.

Używane ubrania to nie wstyd

Coraz więcej mówi się w mediach o zrównoważonej produkcji odzieży. Z problemem braku jej zrównoważenia wiąże się nie tylko użycie gorszej jakości surowców i tworzyw, ale również zanieczyszczenie środowiska, na które ogromny wpływ ma odzież z głównego nurtu produkcji, dostępna w najpopularniejszych sieciówkach. Na szczęście w miastach można znaleźć wiele second hand’ów, które oferują używaną odzież, często w świetnym stanie – to zarówno oszczędność dla naszego portfela, jak i powtórne wykorzystanie materiałów. Jeśli masz znajomych rodziców, możecie wymieniać się ubraniami, a młodsze dziecko może „odziedziczyć” nieco za małej już odzieży od starszego kolegi.

Wspierajmy lokalnych producentów żywności

Jeżeli Twoje dziecko lubi owoce, zachęcaj je do spożywania tych lokalnych, które nie muszą pokonywać tysięcy kilometrów w wielkich kontenerowcach, a rosną w polskich sadach zlokalizowanych w dużo mniejszej odległości. Im krótsza droga, jaką muszą pokonać płody rolne, zanim zostaną dostarczone do konsumenta, tym mniejsza emisja gazów cieplarnianych związanych z transportem. Poza tym, im szybciej ulubione jabłka czy gruszki trafią na nasze talerze, tym krócej narażone są na styczność ze szkodliwymi chemicznymi środkami ochrony roślin, które mogą zalegać na ich skórce.

Jak widzisz, nauczenie dziecka ekologicznego podejścia do codzienności nie wymaga wielu poświęceń. Ekologia dla dzieci jest przystępna, prosta i może stać się naprawdę niezłą zabawą, którą polubią nie tylko najmłodsi.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI