Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Strefa rodzica

Miano królowej nauk nieprzerwanie dzierży matematyka. Niestety nie każdy jest jej fanem, jednak zdajemy sobie sprawę, że to ona ustanawia porządek świata, a znajomość jej podstaw jest bardzo istotna. Nie inaczej jest z tabliczką mnożenia, która ułatwia naszą codzienność, a w przypadku najmłodszych stanowi klucz do dalszych etapów edukacji. Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia szybko, łatwo i przyjemnie?

Jak szybko nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? 

Nauka tabliczki mnożenia niektórym z nas może kojarzyć się z traumatycznym zapamiętywaniem i odpytywaniem w celu jej utrwalenia. Na szczęście czasy się zmieniły, a pedagodzy i nauczyciele opracowują najlepsze sposoby, by pomóc dziecku oswoić się z podstawami arytmetyki, co zdecydowanie będzie rzutować na jego podejście do przedmiotu. 

Nim jednak przejdziesz do samej nauki dziecka, odrzuć stereotyp, że tabliczki mnożenia trzeba nauczyć się na pamięć. Najpierw należy ją zrozumieć. Wyjaśnij dziecku, na czym polega tabliczka mnożenia, czyli na czym polega sama funkcja mnożenia jednej liczby przez drugą. Objaśnij, dlaczego jest istotna i w jakich sytuacjach mu się przyda. To zdecydowanie przyniesie lepsze efekty, niż siłowe zapamiętywanie, za którym nie podąża zrozumienie.

Dodatkowo wypunktuj najważniejsze zasady panujące przy mnożeniu. Możesz je oprawić w ramkę i przypiąć w widocznym miejscu, by dziecko mogło regularnie na nie spoglądać. Oto niektóre z nich:

Powyższe zasady oznaczmy kolorami na poniższej tabliczce mnożenia:

Jak nauczyć się tabliczki mnożenia w 5 minut?

Czy jest możliwe nauczyć dziecko tabliczki mnożenia w tak krótkim czasie? Jak najbardziej! Podstawą jest jednak zrozumienie zasad mnożenia, o których mówiliśmy wcześniej. Wykorzystana przez dziecko wiedza i rozumienie w praktyce, znacząco ułatwi i przyspieszy naukę. 

Dla zobrazowania poszczególnych progów nauki, oznaczmy je na poniższej tabliczce mnożenia.

Chcesz wiedzieć więcej na temat komunikacji z dzieckiem? Sprawdź artykuł: Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia do 30

W osiągnięciu pierwszego progu, który umownie nazwijmy „mnożeniem do 30”, pomoże nam kilka prostych, podstawowych zasad. Pierwszą z nich już poznaliśmy: „Każda liczba pomnożona przez 1 daje zawsze tę samą liczbę”. 

Druga pomocna wskazówka to zamiana mnożenia na dodawanie. Ta zasada załatwi nam mnożenie jakiejkolwiek liczby przez cyfrę 2. Przykładowo 2 × 5 to 5 + 5. Modyfikacja tej zasady pomoże nam przy mnożeniu przez 3. Dziecko z łatwością zapamięta, że 2 × 3 równa się 6, a stąd dodając po 3, uzyska ciąg 9, 12, 15, 18, 21, 24, 27 i 30. Ten natomiast przekłada się odpowiednio na wyniki mnożenia 3 × 3, 3 × 4, aż do 3 × 10. 

Korzystając tylko z poznanych już zasad, możemy szybko opanować znaczną część tabliczki. Poniżej zaznaczmy ją na zielono, a na fioletowo oznaczmy pozostałe działania konieczne do nauczenia się, by osiągnąć próg „mnożenia do 30”

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia do 50

Kolejny zakres tabliczki mnożenia, do którego warto zachęcić dziecko, to mnożenie do 50.

W tym momencie warto wprowadzić następującą wskazówkę: liczby parzyste pomnożone przez 5 dają zawsze wynik z 0 na końcu, natomiast liczby nieparzyste pomnożone przez 5 dają zawsze wynik z 5 na końcu. Przykładowo: 2 × 5 = 10, 4 × 5 = 20, natomiast 3 × 5 = 15, 7 × 5 = 35. Zobaczmy na tabliczce, jak dużą pomocą jest ta zasada.

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia do 100

Kolejną pomocą są sztuczki związane z mnożeniem przez 9. Warto wspomnieć o dwóch. Wynik mnożenia danej liczby (nazwijmy ją n) przez 9 będzie zawsze równy iloczynowi mnożenia liczby (n × 10) - n. Przykładowo 6 × 9 = (6 × 10) - 6 = 54. Dobrze jest pamiętać, że przy mnożeniu przez 9 (do 100) suma cyfr z wyniku musi się równać właśnie 9. Przykładowo 9 × 9 = 81, a  8 + 1 = 9. To dobra metoda na dodatkowe sprawdzenie. Zaznaczmy na tabliczce, jak zasady związane z 9 nam pomogły i nanosimy także pozostałe zasady, dzięki którym mnożenie jest łatwe.

Ilość wyników mnożenia, które zaznaczono na zielono, każde dziecko może szybko opanować dzięki kilku zasadom. Co z pozostałym? Dla tych również istnieją techniki ułatwiające mnożenie. Jednak jest to zaledwie sześć działań, które być może łatwiej i szybciej będzie po prostu zapamiętać.

Jak najlepiej nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Jak skutecznie nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Na pewno ważne jest nasze podejście. Przy matematyce konieczna jest także konkretna wiedza matematyczna. Metoda eliminacji, pokonywania poszczególnych „etapów” nauki, poznawanie nowych zasad i narzędzi, czyli ogólna grywalizacja nauki pozwoli dziecku na szybkie opanowanie tabliczki mnożenia. Czy warto nauczyć dziecko tabliczki mnożenia na pamięć? Z jednej strony tak. Ale zdecydowanie lepsze efekty uzyskamy kiedy pomożemy dziecku zrozumieć matematykę, w tym mnożenie. Wtedy nauczenie się na pamięć, będzie przyjemną wartością dodatnią. A jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia na pamięć? Wykorzystując pamięć wzrokową, która jest kluczowa przy szybkim utrwalaniu wiadomości. Pomogą Ci w tym fiszki matematyczne i ilustracje.

Jak skutecznie nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Oczywiście nauka mnożenia powinna polegać na jej „wieczystym” utrwaleniu, a nie na chwilowym zapamiętaniu. Oprócz wyżej omówionych metod w codziennej nauce wykorzystuj bajki, piosenki i wierszyki matematyczne, które szczególnie zapadają w dziecięcą pamięć. Jeśli Twoja pociecha jest w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, możesz zastanowić się nad kupnem zabawek dydaktycznych, które pomagają utrwalić wiadomości mnożenia. Jakie wybrać i na czym się skupić, podpowiadaliśmy w jednym z poprzednich artykułów: Jak wybrać odpowiednie zabawki dla dziecka?

Nie zapominaj o pochwałach i dopingowaniu swojej pociechy. Każdy jej postęp i krok naprzód to ogrom radości, dlatego śmiało to okazuj. Dzieci czując się doceniane, jeszcze chętniej przykładają się do nauki i poznawania nowych rzeczy. Jeśli zastanawiasz się, jak przygotować dziecko do pierwszej klasy, to nauka tabliczki mnożenia może być zasadna. Dziecko opanuje materiał przed pójściem do szkoły, a to obniży jego stres i da możliwości wykazania się. 

Bibliografia: 

  1. Jak dziecko nauczyć tabliczki mnożenia?, Aktywny Rozwój.
  2. Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Buki.
  3. KOLOROWA TABLICZKA MNOŻENIA - uczę liczyć kreatywnie - E-Akademia Rodziców
  4. https://zsp.polanow.pl/pliki/plik/tabliczka-mnozenia-skonwertowany-1588672718.pdf
  5. Jak uczyć tabliczki mnożenia? Centrum Dobrego Wychowania.

 

 

 

 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI