Dołącz do czytelników
Brak wyników

Strefa rodzica

15 czerwca 2022

Jak wybrać odpowiednie zabawki dla dziecka?

0 50

Zabawki to nieodłączni towarzysze każdego dziecka. Ukochany miś staje się przyjacielem, wsparciem w trudnych chwilach i kompanem zasypiania. Jednak obecnie rynek zabawkowy oferuje znacznie więcej opcji niż pluszowy miś. Jakie zabawki warto kupić dziecku i czym kierować się przy wyborze?

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Zanim skupimy się na rozmaitych zabawkach i poszukamy „idealnej” dla naszego dziecka, niezbędne jest sprawdzenie jej bezpieczeństwa. Jak to zrobić? Zobacz, czy zabawka jest na pewno dostosowana do wieku dziecka, czy została starannie wykonana i czy posiada certyfikaty lub oznaczenie „Safe toys”. Oznaczenie CE mówi nam, że zabawka została wykonana zgodnie z normami bezpieczeństwa obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej. 

Z kolei certyfikat GOTS informuje nas, że produkt został w całości wytworzony z naturalnych surowców, a przy produkcji nie użyto toksycznych substancji chemicznych. Co do zabawek elektrycznych, to powinny mieć maksymalne napięcie 24 V, aby zminimalizować ryzyko porażenia prądem. 

POLECAMY

Oczywiście to nie wszystkie oznaczania bezpieczeństwa, z którymi możemy się spotkać na zabawkach, ale jedne z najważniejszych. Pamiętaj, że dzieci przytulają się do zabawek, a następnie mogą dotykać twarzy, ust i oczu. Właśnie dlatego jest ważne, aby zabawka nie wywoływała uczuleń czy podrażnień, a to niejednokrotnie zdarza się w przypadku produktów „podejrzanego” pochodzenia. Staraj się zatem kupować pluszaki, które w łatwy sposób można wyprać i zapewnić w ten sposób swojemu dziecku maksymalne bezpieczeństwo. Jeżeli wiemy już, na co zwracać uwagę, możemy przystąpić do poszukiwań i zakupów! 

Zabawkowe opcje

Coraz częściej zwraca się uwagę, aby zabawki nie tylko bawiły, lecz także uczyły, pobudzały kreatywność, wyobraźnie i sprzyjały ogólnemu rozwojowi dziecka. Jest to więc czynnik nadrzędny przy poszukiwaniu, a zadaniem zabawki jest m.in. wprowadzenie w otaczający świat. Poza tym należy uwzględnić upodobania dziecka. Nie każda dziewczynka będzie chciała bawić się lalkami, tak jak nie każdy chłopiec będzie marzył o koparce lub wyścigówce. Staraj się więc za pomocą zabawek rozwijać pasje i zainteresowania swojego dziecka, dzięki temu będzie mogło kształtować swoje umiejętności i talenty. 

Warto również wziąć pod uwagę obecny poziom rozwoju i osobowość dziecka. Dzieci mające autyzm lub spektrum autyzmu nie do końca będą zadowolone z  zabawek elektronicznych, które wydają bardzo głośne dźwięki i emanują silne światło. Wielu specjalistów przestrzega również przed kupowaniem zabawek edukacyjno-grających dla dzieci z opóźnioną lub słabo rozwijającą się mową. Zabawka tylko przekaże komunikat, ale nie nawiąże kontaktu wzrokowego i nie zachęci do interakcji, która jest niezbędna przy pobudzaniu mowy i komunikacji. Może wręcz utrwalać barierę w mówieniu.

Możliwe propozycje

Co zatem może znaleźć się w naszym zakupowym koszyku? 

Klocki – wybór może okazać się banalny, ale nie bez przyczyny klocki (pomimo upływu lat) dalej stanowią bogate źródło rozwoju i radosnej zabawy. Obecnie mamy rozmaite formy klocków: drewniane, silikonowe, gumowe, plastikowe, z antyalergicznego tworzywa i o nietypowych kształtach i wielkościach. Klocki poprzez budowanie, planowanie i projektowanie kreują zmysł przestrzenny, pobudzają motorykę, kreatywność i wyobraźnię dziecka, a także wpływają na jego intelekt. Ponadto klocki sprawdzą się zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Wiele firm robi specjalne serie, w których umieszcza na klockach nie tylko alfabet czy cyferki, lecz także ulubione postacie z bajek np. popularne księżniczki lub superbohaterów. 

Planszówki – gry planszowe dają dzieciom wiele możliwości i pasują do niemal każdej grupy wiekowej. Oferują także inne zalety: uczą współpracy, rywalizacji i zabawy w grupie. Popularne planszówki w stylu monopoly lub eurobiznes nauczą dziecko podstaw przedsiębiorczości, inwestowania i dokonywania wyborów. Pobudzają myślenie i stanowią antidotum na zabawę podczas złej pogody. 

Sprzęt sportowy – piłka, rakietki, rzutki, skakanka, hula-hop czy ringo to zabawki wielosezonowe. Zachęcają do intensywnego ruchu, sportu i kształtują umiejętności psychoruchowe, spostrzegawczość, skupienie i zdrowe współzawodnictwo. Można je zabrać ze sobą na urlop czy spacer do parku i delektować się wspólną zabawą. Kto wie, może taka zabawka obudzi w Twoim dziecku małego sportowca? 

Zestaw małego chemika, inteligentne masy i brokatowe piaski – tego typu zabawki mocno stymulują zmysł estetyczny, kreatywność i umiejętności psychoruchowe. Dzieci same lub z naszym udziałem mogą godzinami lepić, tworzyć i formować. Niekiedy zniechęcająca do zakupu tego typu akcesoriów może być ich cena, ale obecnie w internecie można znaleźć przydatne tricki DIY, czyli metodą „zrób to sam”, w którą także można zaangażować dziecko.  Co najważniejsze, nie jest to zabawka, która szybko się znudzi!

Instrumenty – organki, cymbałki, flet czy mała gitara lub perkusja mogą pomóc dziecku odkryć swoją muzyczną stronę i trenować poczucie rytmu, tonacji i rozróżniać wysokość dźwięków. Z ich pomocą można odgrywać wiele choreografii i scenek, jednak minusem może się okazać ich zbytnia popularność i atrakcyjność dla dziecka, co będzie skutkować u rodziców lekkimi (ale do wytrzymania) migrenami od ciągłego słuchania „prób muzycznych”. Czego się jednak nie robi dla dziecka i jego rozwoju? 

Maskotki i pluszaki – pasują do chłopca i dziewczynki i mają przodującą zaletę nad innymi zabawkami: uczą empatii. Z misiem lub pluszowym króliczkiem czy lalką dzieci mogą w obrębie swojej wyobraźni nawiązać z nimi więź, przyjaźń i relacje. Często zabierają je w długą podróż, włączają do wspólnej zabawy i szukają wsparcia w trudnych chwilach, intensywnie się do nich przytulając. Wybierając się na zakupy po pluszaka, możesz zachęcić dziecko, aby samo dokonało wyboru. 

W temacie zabawek warto podkreślić, że każda z nich ma zapewnić dziecku rozrywkę i rozwijać je edukacyjnie, ale nie całkowicie zastąpić rodzica. Kupując nową zabawkę, rozpakuj ją razem z dzieckiem, pobawcie się nią wspólnie i spędźcie razem czas. Dzięki temu zapewnisz dziecku nie tylko atrakcyjne czy edukacyjne dodatki, lecz także nawiążesz z nim bliską więź, co przełoży się na jego całościowy rozwój i relacje społeczno-rodzinne. 

Wspólne spędzanie czasu w domu i na zewnątrz (wpływ natury na dziecko i jego rozwój również jest kluczowy!) wraz z ulubionymi zabawkami malucha to niezapomniane chwile i dla niego, i dla Ciebie. 

 

Przypisy