Jak wesprzeć dziecko, które boi się ciemności?

Kuferek z emocjami

Lęk przed ciemnością pojawia się u dzieci w okolicach 3 urodzin. Jest on w tym wieku tzw. ”lękiem rozwojowym”, a więc takim który jest naturalny i towarzyszy większości dzieci. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy przechodzić obok niego obojętnie, licząc że dziecko samo sobie z nim poradzi.

Wręcz przeciwnie. Ważne jest, by w szczególny sposób zadbać o to, by dziecko miało poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. Te warunki są pomagają dziecku „wyrosnąć” z etapu, w którym ciemność budzi lęk i/lub przerażenie.

Co więc robić, gdy dziecko boi się ciemności?

 1. Pokaż dziecku, że strach jest czymś normalnym. Dotyczy każdego z nas i że każdy ma do niego prawo. Opowiedz o tym, czego bałeś się w dzieciństwie. Możesz też podzielić się tym, czego boisz się aktualnie (np. pająków, myszy etc) . Ważne jest tu jednak by nie wspominać o rzeczach i sprawach, które są dla dziecka (a niekiedy również dla dorosłych) zbyt trudne i mogą potęgować lęk takich jak choroby, wojna, głód, problemy finansowe.
 2. Nigdy nie zawstydzaj dziecka z powodu jego leków ani nie porównuj go z innymi dziećmi.
 3. Rozmawiaj z dzieckiem na temat tego czego się boi, daj mu czas na to by mogło się tym podzielić.
 4. Ogranicz bodźce wywołujące stres u dziecka: unikaj kłótni, rozmów o problemach dorosłych, oglądania raportów wojennych czy słuchania audycji które mogą wzbudzać niepokój u dzieci.
 5. Przyjrzyj się uważnie temu co ogląda, czyta, czy w jakie gry gra twoje dziecko. Bajki epatujące przemocą, mroczne komiksy czy granie w „strzelanki” nie tylko przestymulowuje dziecko, ale również działaj na jego wyobraźnię podsuwając nieprzyjemne obrazy.
 6. Bawcie się w półmroku: zorganizujcie sobie teatrzyk cieni w pokoju, wyjdźcie na podwórko wieczorem z latarkami by bawić się w chowanego. Jeśli macie w domu stary rzutnik z bajkami do wyświetlania na ścianie otrzepcie go z kurzu i wspólnie czytajcie i oglądajcie je wieczorem. Warto wcześniej zobaczyć samemu jakie treści przekazuje konkretna klisza, zdarza się bowiem, że są one zupełnie nieprzystosowane do wieku dzieci lub też propagują przemoc lub postawę pełną nienawiści (W zbiorach starych bajek moich dzieci znalazłam np. scenę bicia dzieci pasem lub też gotowania w kotle białego człowieka przez afrykańskie plemię).
 7. Ucz dziecko radzenia sobie z lękiem. Jeśli dziecko boi się potworów, duchów i innych wyobrażonych postaci możecie pobawić się przed snem w detektywów i sprawdzić wspólnie pokój aby uspokoić malucha. Możecie przed snem zagrać w „Potwory do szafy”, albo narysować śmiesznego przyjaznego potworka.
 8. Wybieraj bajki na dobranoc, które są dostosowane do wieku i rozwoju emocjonalnego dziecka. Unikaj tych nadmiernie ekscytujących, strasznych, nastawiając się raczej na spokojniejsze opowieści.
 9. Towarzysz dziecku w chwilach lęku, jeśli boi się nie zostawiaj go samego w pokoju, staraj się okazać wsparcie, ciepło i zainteresowanie.
 10. Zadbaj o to by w pokoju w którym śpi dziecko znalazło się łatwo dostępne dla niego światło- mała lampka nocna, świecąca maskotka, fluorescencyjne gwiazdki na suficie.
 11. Narysujcie wspólnie strażnika snu, który będzie dziecku towarzyszył w nocy. Powieście go na ścianie bądź ramie łóżka dziecka. Rysowanie go to świetna okazja by porozmawiać o tym czego dotyczą obawy dziecka i czego potrzebuje by poczuć się bezpiecznie.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł: Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI