Dołącz do czytelników
Brak wyników

Jakie to ciekawe!

9 sierpnia 2021

NR 2 (Wrzesień 2021)

Mistrzowie wtapiania się w otoczenie

0 324

Kamuflaż bywa niezbędny, by zlać się z otoczeniem, gdy nie chcemy zwracać na siebie uwagi. Wie o tym cała rzesza zwierząt, które chcą się ukryć przed drapieżnikiem lub nie chcą być zauważone podczas tropienia ofiary. 

Wszyscy znają opowieści o niezwykłej umiejętności kameleonów. Jaszczurki te mogą zmieniać kolor swojej skóry zależnie od nastroju i potrzeb. Co prawda wcale nie jest tak, że kameleon, który wchodzi na płatki czerwonego kwiatu, staje się czerwony, ale rzeczywiście te gatunki kameleonów, które żyją na drzewach, upodabniają swój kolor do ich kory lub liści. Wszystko dlatego, by owady i inne małe stworzenia, na które polują, nie widziały czającego się zagrożenia. Ponieważ kameleony poruszają się dość wolno, nie mogą ścigać swoich ofiar. Czekają bez ruchu i kiedy tylko owad zbliży się na odpowiednią odległość, wyrzucają z pyszczka długi i lepki na końcu język. Wszystko to dzieje się bardzo szybko i niefrasobliwy pasikonik ląduje w paszczy kameleona. Zmiana koloru służy im głównie do okazywania emocji. Zakochane lub zdenerwowane kamaleony mienią się kolorami. Różnymi zależnie od gatunku. 

POLECAMY

Mistrzów kamuflażu (czyli wtapiania się w otoczenie) znajdziemy też w ukwieconym ogrodzie. Gdy skupimy wzrok na kolorowym kielichu, mamy szansę zobaczyć malutkiego pająka o identycznym jak kwiat lub jego środek kolo...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy