Niania – jak wybrać „idealną” opiekunkę dla dziecka?

Strefa rodzica

Wybór opiekunki do dziecka nie jest łatwy. W końcu rodzice poszukują osoby, która zadba o dobro i bezpieczeństwo ich dzieci pod ich nieobecność. Jak dokonać wyboru podczas rozmów z potencjalną nianią, o co ją zapytać i właściwie czego wymagać?

Wielu rodziców obawia się zostawić swoje pociechy pod opieką obcej osoby, jednak praca i inne obowiązki wymagają od nich, aby prędzej czy później zatrudnili nianię. Wiedzą, że powinna to być osoba kompetentna, opiekuńcza i przede wszystkim godna zaufania! Ale jak ustalić, która z potencjalnych kandydatek będzie dobrym wyborem na to stanowisko? Nim podamy kilka wskazówek, pamiętaj, aby przed rozpoczęciem poszukiwań ustalić swoje priorytety i oczekiwania. Może zależy Ci na tym, aby niania jedynie bawiła się z dzieckiem do Twojego powrotu, a może chciałabyś, aby odrobiła z nim lekcje lub ugotowała obiad? Czy preferujesz, aby była to osoba doświadczona życiowo, czy młoda i energiczna? To, jakie wymagania wymienisz, będzie znaczące także dla drugiej strony i stałej, dobrej współpracy oraz pomoże Ci podczas poszukiwań. 

Gdzie szukać niani?

Gdy już mamy ustalone najważniejsze priorytety, pojawia się kolejne pytanie: gdzie szukać niani? Jedną z najpopularniejszych metod wszystkich poszukiwawczy jest „podpytanie” przyjaciół, rodziny i znajomych. Być może znają godną polecenia osobę, która na ten moment poszukuje pracy. Wówczas mamy szansę zatrudnić nianię, która będzie znana we wspólnym środowisku, a to z kolei wzbudzi w rodzicach większe zaufanie. 

W innym przypadku można skorzystać z ofert profesjonalnych agencji opiekunek. Agencje same weryfikują swoich pracowników i oferują im niezbędne szkolenia z opieki nad dziećmi, co może być szczególnie atrakcyjne dla rodziców. Zanim jednak podpiszemy z nimi umowę, dokładnie przeanalizujmy, do czego się zobowiązujemy i co dostajemy w zamian m.in. ile kandydatek zostanie nam przedstawionych, co w momencie, gdy będziemy chcieli zmienić opiekunkę na inną i czy wiążą się z tym dodatkowe opłaty.

Kolejną możliwością jest szukanie na własną rękę wśród ogłoszeń zamieszczonych w internecie. Jednak w tym przypadku musisz być bardziej wnikliwy jako rodzic, gdyż bazujesz wyłącznie na informacjach osoby „reklamującej się”. 

Pierwsze spotkanie z nianią

Gdy już wybierzesz potencjalne kandydatki, które mają zaopiekować się Twoim dzieckiem, warto przygotować sobie listę pytań i wymagań, aby podczas rozmowy kwalifikacyjnej niczego nie pominąć. Przede wszystkim poproś o referencje od poprzednich pracodawców. W razie wątpliwości będziesz mogła się z nimi skontaktować i upewnić, że dana osoba jest godna zaufania. A co jeśli niania nie ma referencji, ale pomagała w opiece nad młodszym rodzeństwem? Nie przekreślaj jej. Postaraj się ją poznać w miarę możliwości, słuchając, jak opowiada o rodzeństwie czy nielicznych podopiecznych. Dowiedz się, jakie ma zainteresowania i dlaczego chce zostać opiekunką do dzieci. 

Oprócz tego warto zapytać o nałogi. Jeśli opiekunka jest osobą palącą, możesz ustalić, że ma tego nie robić przy dzieciach. Nie bój się zapytać o stan zdrowia niani zwłaszcza wtedy,  gdy jest to osoba z „internetu”. Nie chodzi oczywiście, aby wnikać w czyjeś życie prywatne i mimo, że w tej sprawie nie zawsze możemy liczyć na szczerość, to taka informacja może okazać się niezbędna. Wiedząc, jakie ma ograniczenia, nie będziesz wymagać czegoś, co mogłoby ją narazić na pogorszenie stanu zdrowia.  

Przedstaw plan dnia dziecka i upewnij się, że opiekunka rozumie każdy z podpunktów oraz jest w stanie zrealizować dany harmonogram. Czy będzie dyspozycyjna w nagłych wypadkach i czy w razie konieczności przyjdzie do chorego dziecka? Wyjaśnij, jakie masz oczekiwania i na czym najbardziej Ci zależy. Pierwsza rozmowa jest kluczowa i może trochę potrwać, ale im więcej wyjaśnicie sobie na etapie pierwszej rozmowy, tym Wasza współpraca będzie przyjemniejsza i bez niespodzianek.   

Niezbędne będzie także ustalenie granic. Wyraźnie przedstaw opiekunce, czego nie wolno jej robić np. odwiedzać z dzieckiem znajomych czy wyjeżdżać z nim poza osiedle. Ustalcie również, czy zatrudniona opiekunka będzie pracować na pół czy cały etat oraz jak ma się zachować w sytuacjach awaryjnych/nieprzewidzianych np. gdy pociecha skręci kostkę na placu zabaw. 

Ponieważ czasy się zmieniają, podobnie jak normy społeczne, nie zdziw się, jeśli na Twoje ogłoszenie czy z polecenia agencji odpowie mężczyzna. Mimo że burzy to mocno zakorzeniony stereotyp niani, mężczyźni nie są gorszymi opiekunami. Wielu z nich ma wykształcenie pedagogiczne i predyspozycję do opieki nad dziećmi. Pamiętaj jednak, że wybór odpowiedniej nani należy do Ciebie jako rodzica i musisz czuć się komfortowo, jeśli chodzi o opiekę nad pociechą pod Twoją nieobecność. 

Jak przyzwyczaić dziecko do niani

Finałowym etapem wyboru niani jest praktyka! Chodzi głównie o to, aby zobaczyć, jak opiekunka radzi sobie z Twoją pociechą i w jaki sposób spędzają czas. Na początek bądź podczas pierwszych chwil pracy, ale nie interweniuj bez potrzeby. Spokojnie obserwuj, dając jej możliwość się wykazać. Jeśli na koniec wizyty stwierdzisz, że coś jest do poprawy, śmiało o tym powiedz. A co z dzieckiem? Być może ciężko mu będzie zaakceptować fakt, że czas będzie z nim spędzać ktoś inny niż mama czy tata. Aby pomóc mu zaadaptować się w nowej sytuacji, wyjaśnij, dlaczego opiekunka jest Wam potrzebna i zachęć je, aby dało nowej niani szansę. Objaśnij również maluchowi, jak dokładnie będzie wyglądać ich wspólny czas. Jest to ważne, bo w razie jakiś „odstępstw od ustaleń”, dziecko może poinformować Cię o tym, pamiętając, co mówiłaś na początku, a Ty będziesz mogła sprawnie zainterweniować. 

Na samym początku staraj się nie zostawiać pociechy na cały dzień z opiekunką, a stopniowo wydłużaj czas swojej nieobecności. Dzięki temu Twoje dziecko będzie miało poczucie stabilności i łatwiej zaakceptuje nową sytuację. Jeśli jednak zauważysz, że syn lub córka reaguje płaczem po każdej wizycie niani i ewidentnie za nią nie przepada (a niechęć nie wynika tylko z tęsknoty za rodzicem), koniecznie zmień opiekunkę. Nie tylko Ty musisz mieć poczucie zaufania do niani, lecz także Twoje dziecko. 

Mimo że podjęcie decyzji o zatrudnieniu opiekunki nie jest łatwe, to wcale nie oznacza, że zajmie Ci dużo czasu. Pokrzepiający jest również fakt, że nie tylko Ty musisz mierzyć się z dylematem i wyborem, lecz także inni rodzice na całym świecie. Pamiętaj jednak, że dobre przygotowanie, ustalenie priorytetów i wymagań, a także poleganie na swojej rodzicielskiej intuicji, mogą okazać się kluczem do znalezienia wieloletniej i zaufanej opiekunki, która będzie dobrym kompanem dla Twoich dzieci!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI