Dołącz do czytelników
Brak wyników

Jakie to ciekawe!

17 maja 2022

NR 10 (Czerwiec 2022)

Po co nam dotyk?

0 76

Czy wiesz, że skóra jest największym organem ciała człowieka? I to właśnie w skórze ukryty jest zmysł dotyku! Znajdują się w niej receptory, dzięki którym możesz stwierdzić, czy coś jest gorące czy zimne, tępe czy ostre, szorstkie czy gładkie, mokre czy suche. Czy wiesz, jak nazywają się receptory rozmieszczone w skórze człowieka? Są to receptory bólowe, termiczne oraz mechaniczne.

Dlaczego czujemy ból?

Przypomnij sobie sytuację, gdy coś cię zabolało. Może coś spadło ci na stopę albo podczas jazdy na rowerze doszło do upadku? Czy zadziałał wtedy zmysł dotyku? Pojawił się ból? Dzięki receptorom bólowym organizm dostał sygnał, że wydarzyło się coś, na co trzeba zwrócić uwagę. Ból jest naszym przyjacielem. Mały ból ostrzega i zachęca do większej ostrożności. Duży ból zawiadamia o tym, że w którejś części twojego ciała dzieje się coś, co powinno cię zaniepokoić. Rodzice zabierają cię wtedy do lekarza.
 

POLECAMY


Co jeszcze czujemy?

Zmysł dotyku odpowiada nie tylko za ból. Odpowiada też za inne wrażenia dotykowe. Pojawiają się na przykład, gdy głaszczesz małego kotka. Czujesz wtedy miękkość jego futerka. Gdy przychodzi czas gilgotania, to całe ciało łaskocze! Dzięki zmysłowi dotyku rozróżniasz ciepło i zimno. Gdy w letni dzień jesz lody, czujesz, że na języku pojawia się chłód, w przeciwieństwie do ciepła na skórze,...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy