Dołącz do czytelników
Brak wyników

Strefa rodzica

15 czerwca 2022

Wakacje z dzieckiem – jak mieć niezapomniane, rodzinne wspomnienia?

0 75

Zbliża się okres wakacji i urlopów, a co za tym idzie planowania wyjazdów. Gdzie jednak warto udać się na wakacje z dzieckiem? Na co zwracać uwagę dokonując wyboru? I czy wakacje w domu mogą być atrakcyjne dla całej rodziny?

Wielu rodziców zdaje sobie sprawę, że wakacje z dziećmi różnią się od urlopów, które spędzają pary. Jak określiła pewna mama: „Musisz mieć oczy dookoła głowy i nawet śpiąc, czuwasz”. Dużo w tym prawdy. Dzieci w zależności od charakteru i ruchliwości wymagają stałego skupienia i koncentracji opiekunów na swojej osobie. Mimo to wyjazd może być udany i niezapomniany dla wszystkich członków rodziny. Gdzie zatem wybrać się wspólnie na wakacje?

Wybierz idealne miejsce 

Obecnie przemysł turystyczny jest tak zróżnicowany, że opcji wyjazdowych mamy od groma! Dlatego warto zastanowić się na wstępie, gdzie lubimy spędzać czas. Niektórzy są wielbicielami gór, a inni morza. Trzeci wolą zwiedzać nowe zakątki świata, a jeszcze inni zaszyć się w chatce w lesie. Bez względu na lokalizację, którą wybierzemy, dzieci na pewno docenią urok danego miejsca. Jednak z myślą o nich warto sprawdzić, czy miejsce, do którego się udajemy, jest przyjazne najmłodszym. Co to znaczy? Niektóre kurorty hotelowe – szczególnie te zagraniczne – umieszczają na swoich stronach informacje, że hotel jest wyłącznie dla osób dorosłych lub dla par. Obostrzenia dotyczące dzieci wiążą się z programem rozrywek hotelu i grupy docelowych klientów. Zgodzimy się, że ciągłe imprezy, głośna muzyka i programy taneczne nie będą sprzyjały odpoczynkowi z dzieckiem. 

POLECAMY

Inne z kolei ośrodki wypoczynkowe są nastawione na obecność małych klientów: liczne baseny dostosowane do wieku dziecka, które zostały wyposażone w podgrzewaną wodę, atrakcje wodne w postaci zjeżdżalni, animacje, minikluby, przedstawienia czy możliwość zostawienia dziecka w „wakacyjnym przedszkolu”, gdzie opiekę sprawuje wykwalifikowana opiekunka, aby rodzice mogli spokojnie zjeść posiłek w jadalni, są niezwykle docenianym wariantem przez rodziny z dziećmi. W tego typu miejscach obsługa jest zdecydowanie bardziej wyrozumiała i obserwuje wybryki dzieci, a to zapewnia komfort psychiczny rodzicom. Czują, że nie są negatywnie oceniani za ewentualne wpadki pociechy. Widząc tę znaczącą różnicę, nie tylko zwracajmy uwagę na okolicę i piękne widoki, lecz także zapoznajmy się z ofertą danego hotelu czy pensjonatu. 

Jeśli planujesz spędzić wakacje w Polsce, a pensjonat nie ma szczególnych atrakcji dla dzieci, możesz przeanalizować atrakcje w okolicy. Często w miejscowościach wypoczynkowych na okres wakacyjny przyjeżdża cyrk czy wesołe miasteczko. Wystarczy odpowiednio zaplanować wspólny czas, aby móc skorzystać z tego typu atrakcyjnych rozwiązań. 

Wakacje w domu

A czy wakacje mogą być udane, jeśli spędzasz je w domu? Oczywiście! Wystarczy odpowiedni plan i każdy członek rodziny będzie zadowolony. W zależności od tego gdzie mieszkasz, zastanów się, czy zależy Ci na aktywności (w tym zwiedzaniu), czy na samym odpoczynku. Często mieszkając w danym miejscu z powodu natłoku obowiązków nie zdajemy sobie sprawy, ile do zaoferowania ma najbliższa okolica. Przeanalizuj, czy w niedalekiej odległości są miejsca, które możecie zwiedzić np. zamki lub fortece. Wbrew pozorom dzieci uwielbiają takie historyczne wycieczki! Mogą poznać historię danego miejsca, życia rycerzy i zmienić codzienne otoczenie. A może mieszkasz niedaleko parku krajobrazowego lub narodowego? Koniecznie zaplanuj wycieczkę w takie miejsce! Nie tylko będziecie mogli obcować z przyrodą, lecz także docenić niesamowite walory „pierwotnej” Matki Natury. Polska ma do zaoferowania wiele bezcennych bogactw, wystarczy tylko wybrać, które chcemy zobaczyć w pierwszej kolejności. 

A co jeśli mieszkasz w takim miejscu, że dookoła nie ma zbyt wielu atrakcji? Nic straconego! Stwórz idealne wakacje w obrębie czterech ścian. Jak?

Zabawy i animacje w wersji „rodzicielski handmade”

Niniejszy akapit poświęcimy przykładowym zabawom, które możesz zorganizować w domowym zaciszu lub w najbliższej okolicy. Oto lista pt. „rodzicielskie atrakcje handmade!”

  1. Gry planszowe – brzmi banalnie i mało atrakcyjnie, ale odkładając na bok uprzedzenia, możemy się przekonać, że wspólne gry dają naprawdę wiele radości! Oczywiście dostosuj planszówkę do wieku dziecka. Przy takich aktywnościach zacieśniają się więzi rodzinne, dzieci uczą się zdrowej rywalizacji, a nawet przegrywania. 
  2. Zabawa w podchody – ta opcja daje nam wiele możliwości do popisu. Stwórz z dziećmi dwie drużyny i wspólnie realizujcie ułożone wcześniej zadania. Wyznacz trasę ukrytych kartek ze wskazówkami – może to być obszar domu, ogrodu, lub okolicy – określ motyw przewodni i dobrze się bawcie! 
  3. Ogrodowe obozowisko/piknik – jeśli masz ogród lub działkę, możesz rozłożyć namiot i wspólnie spędzić noc na świeżym powietrzu! Przygotuj kilka bajek lub historii do opowiedzenia na dobranoc, zabierz rzeczy niezbędne do rozpalenia ogniska lub przygotuj smakołyki piknikowe. Dzieci będą zachwycone, a Wy będziecie mogli wyciszyć się w otoczeniu przyrody i blasku gwiazd. 
  4. Domowe kino – nie musisz iść do kina, aby poczuć ten wyjątkowy klimat! Wystarczy wypożyczyć projektor (jeśli nie masz go w swoim domu) i wyświetlić film familijny lub bajkę na ścianie. Wcześniej przygotuj domowy popcorn, zasłoń okna i cieszcie się wspólnym seansem! 
  5. Kąpielisko – nie lubisz kolejek i tłoku na basenie? Żaden problem. Dmuchany basen może być opcją, którą pokocha cała rodzina. Wybierz odpowiedni model, który pomieści Was wszystkich, zaopatrz się w dmuchane piłki do zabawy i bańki, które koniecznie muszą towarzyszyć basenowym wygłupom. 
  6. Zajęcia artystyczne – wspólne malowanie, lepienie czy tworzenie może rozwijać Wasze wspólne pasje, kreatywność i wzmacniać więzi. Oprócz tego zadbasz o kształtowanie umiejętności grafomotorycznych swoich dzieci i pomożesz im pogłębiać artystyczne doznania. 
  7. Półkolonie – a może w twoim mieście organizowane są półkolonie? Atrakcyjne wycieczki, obcowanie z rówieśnikami i warsztaty tematyczne mogą przypaść do gustu Twojemu dziecku. Pamiętaj jednak, aby zapisać je na półkolonie dostosowane do ich wieku i prowadzone przez odpowiedzialnych organizatorów. 

Oczywiście to nie wszystkie dostępne możliwości, ale inspiracja, którą możesz dowolnie modelować i dostosowywać do swoich warunków czy zainteresowań pociechy. 

Bezpieczeństwo dzieci na wakacjach

Przy tematyce wakacji z dziećmi nie można pominąć jednego z najważniejszych aspektów– bezpieczeństwa. Aby wakacje były udane, jako rodzic musisz przewidzieć wszystkie nieprzewidziane sytuacje, nim nadejdzie chwila wypoczynku. 

Wybierając się do innego kraju, miasta czy okolicy, pamiętaj, że jesteście w nieznanym dla Was miejscu. Porozmawiaj z dziećmi, aby były szczególnie ostrożne i mimo radosnych chwil, nie oddalały się od Was. Oprócz tego przestrzeż je przed nowymi znajomościami – szczególnie z osobami dorosłymi. Naucz swoje dzieci odpowiednio reagować na zaczepki ze strony nieznajomych, gdyż szybka reakcja jest kluczowa –  nie tylko na wakacjach.

Przed samym wyjazdem warto też zrobić listę potrzebnych rzeczy i nie chodzi tu tylko o spakowanie ubrań czy dokumentów. Zaopatrz się w podręczną apteczkę, koniecznie krem z filtrem dla dzieci i dorosłych i ksero książeczki zdrowia dziecka. Mimo że nie planujemy wypadków, warto być zabezpieczonym na każdą okoliczność. Jeśli maluch zacznie gorączkować lub się zrani i niezbędna będzie pomoc lekarska, posiadanie wszystkich dokumentów jest kluczowe. Z kolei w sytuacji, gdy wybierasz się za granicę, warto sporządzić listę przyjmowanych leków, substancji uczulających, przebytych chorób czy szczepień w języku angielskim i wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. 

Nie zapominaj również o swoim komforcie i wygodzie. Praktyczny i lekki wózek turystyczny, rowerek czy hulajnoga lepiej się sprawdzą niż ciężkie i trudno składane odpowiedniki. Jeśli Wasza podróż będzie dosyć długa, zadbaj, aby dzieci się nie nudziły czy niepokoiły (szczególnie podczas lotu samolotem). Kolorowanka, zestaw mazaków czy wgrane na telefon/tablet bajki pomogą dziecku przetrwać niedogodności podróży, a Tobie cieszyć się cichą i spokojną trasą. 

Podczas wycieczek zawsze miej naładowany telefon, zapisany numer alarmowy i zapas wody. Pamiętaj, że dzieci szybciej się męczą, a nagła zmiana pogody może Was zaskoczyć nie tylko w górach. Przed wszelkimi dłuższymi trasami upewnij się, że będziesz w stanie zapewnić bezpieczny powrót sobie i dziecku nawet w trudnych okolicznościach. 

Mamy nadzieję, że powyższe porady i wskazówki przyczynią się do Waszych udanych i radosnych wakacji, bez względu na to, gdzie je spędzacie! 

 

Przypisy