Jak wytłumaczyć dziecku, skąd się biorą dzieci?

Strefa rodzica

Dzieci są mistrzami w zadawaniu trudnych pytań. Niejednokrotnie, tak jak trudne są pytania, równie trudne bywają odpowiedzi. Tematów, które ciekawią dzieci, a uchodzą za “krępujące” lub “ciężkie”, jest wiele i to na rodzicach spoczywa obowiązek dostarczenia pociechom niezbędnych informacji. Jak zatem przebrnąć przez jeden z nich i jak wytłumaczyć dziecku, skąd się biorą dzieci?

Jak powiedzieć dziecku skąd się biorą dzieci?

To całkowicie naturalne, że dzieci pragną dogłębnie poznać otaczający je świat, zrozumieć go i konstruować wnioski na podstawie zebranych informacji. Niekiedy jednak jako dorośli stajemy w obliczu prawdziwych wyzwań tematycznych. 

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci, jak rozmawiać z dzieckiem o seksie, czym jest miesiączka lub jak wyjaśnić czym się różnią chłopcy od dziewczynek? – to niejedna top lista kłopotliwych pytań, jaka czai się niemal na każdego rodzica i opiekuna. Pytania te znacznie odbiegają od naturalnie dociekliwych z zakresu: gdzie żyją komary czy dlaczego jajo drozda jest niebieskie? Wnikają w strefy intymne, uczuciowe i wiążą się z zakresem życia, które zarezerwowane jest dla osób dojrzałych i świadomych. Co zatem zrobić w momencie, gdy dziecko zada pytanie skąd się biorą dzieci? Przede wszystkim nie należy panikować. Ta chwila i tak nadeszła by prędzej czy później, jednak warto się na nią odpowiednio przygotować.

Skąd biorą się dzieci – legendy, podania i bajki

Częstą reakcją dorosłych na tego typu pytanie jest szybka odpowiedź: dowiesz się w swoim czasie lub dowiesz się w szkole. Niestety takie podejście ma wiele luk i niedociągnięć, które mogą namnożyć tylko kłopotów i kolejnych pytań. Jeśli czujesz się skrępowany lub do tego typu pytań podchodzisz z rezerwą, warto postarać się przełamać. Skoro dziecko odważyło się zadać takie pytanie, oznacza to, że rozwija się prawidłowo, dojrzewa fizycznie i emocjonalnie lub zdążyło co nieco usłyszeć na ten temat. Zwracając się do Ciebie, kieruje się zaufaniem i pewnością, że uzyska jak najlepszą odpowiedź. To niezwykle cenne i pokazuje, że w Waszej relacji panuje swoboda i bezpieczeństwo. 


Nie zbywaj zatem swojej pociechy i poświęć jej wystarczająco uwagi, by odpowiedzieć na nurtujące pytanie. Zrezygnuj przy tym o opowieściach o bocianie, kapuście czy ziarenkach. Mimo że te legendy i bajki stworzono na potrzeby złagodzenia ciężkości tematu, nie mają nic wspólnego z prawdą, na którą zasługuje Twoje dziecko. Pamiętaj, że w seksualności nie ma nic wstydliwego, jednak jej przekaz należy dostosować do wieku dziecka. Inaczej na tematy intymne należy rozmawiać z dziećmi wieku przedszkolnym, a inaczej ze starszymi pociechami. Jest to ważne, by taką wiedzę dostosować do ich umiejętności rozumienia i pojmowania spraw, a także w zależności od wieku wpleść bardziej rozbudowany zakres wiedzy czy poszczególnych wątków.

Jak wytłumaczyć 5 latkowi skąd się biorą dzieci?

Rezolutny pięciolatek mimo zadania fundamentalnego pytania, nie musi poznawać wszystkich szczegółów, jakie wiążą się z rozmnażaniem. Jako rodzic w pierwszej kolejności musisz zaspokoić jego ciekawość, która niekoniecznie wybiega w analizę najdrobniejszych etapów. Trzymaj się zatem konkretów. Możesz powiedzieć, że dzieci rosną w brzuchu mamy, a po dziewięciu miesiącach stamtąd wychodzą. Gdy pojawi się pytanie: jak dzidziuś się tam znalazł?, dobrym pomysłem będzie skierowanie uwagi na uczucia mówiąc, że dziecko pojawia się w brzuchu, gdy rodzice bardzo się kochają i często przytulają. Na tym etapie takie wyjaśnienie może być wystarczające. Podejście to może być również kluczowe, gdy chcesz przygotować dziecko na rodzeństwoA jak wytłumaczyć dziecku, skąd się biorą dzieci, gdy jest o wiele starsze?

Jak wytłumaczyć 9-latkowi, skąd się biorą dzieci?

Mimo że Twoja pociecha potrafi już czytać i wyszukiwać informacje, zwykła książka o tym, skąd się biorą dzieci czy włączenie filmu edukacyjnego, nie wystarczy, chociaż mogą one pełnić rolę uzupełniającą wiedzę. Konieczne jest byś na tym etapie rozwoju dziecka, otwarcie powiedział czym jest seks i jakie są jego konsekwencje. Dlaczego? Bo jest to wiek, w którym dziecko może uzyskać niepełne, błędne i niezbyt jasne informacje od kolegów w szkole, ich znajomych lub z mediów. To natomiast może kreować w głowie dziecka nieodpowiedni wizerunek miłości erotycznej lub doprowadzić do elementarnych braków wiedzy. Korzystaj zatem ze specjalistycznej terminologii tj. penis, macica itd. Wyjaśnij jak zbudowany jest mężczyzna i kobieta oraz jak w wyniku ich relacji dochodzi do zapłodnienia.

Pamiętaj przy tym, by nie zawstydzać dziecka lub sugerować, że rozmowa o tym jest czymś złym. 

Możesz natomiast podkreślić dziecku, że są to delikatne sprawy o których nie da się porozmawiać ze wszystkimi, dlatego lepiej poruszać te kwestie w Waszym gronie. Dzięki temu nie stworzysz kolejnego tematu tabu, a jednocześnie zminimalizujesz ryzyko, że pociecha poruszy tę kwestię podczas rodzinnego obiadu u cioci czy na urodzinach kolegi. 

Zapraszamy również do przeczytania innego artykułu: Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

Jak wytłumaczyć 10-latkowi, skąd się biorą dzieci?

Jeśli myślałeś, że wyjaśniając najważniejsze kwestie 9-latkowi, temat umrze śmiercią naturalną, to niestety jesteś w błędzie. Dzieci często wracają do danych tematów, zwłaszcza wraz z postępem ich rozumienia i dojrzałości. Dziesięciolatek może zadać Ci kolejną serię pytań po szkolnych zajęciach, które poruszają kwestie seksualności i rozmnażania (często związane jest to z przedmiotem Wychowanie do życia w rodzinie). Uzupełnij i poszerz zakres jego wiedzy. Jeśli pochodzisz z kręgów kulturowych w których ciężko rozmawia się na takie tematy lub pochodzisz z rodziny, gdzie kwestia seksualności należy do unikanych wątków, pomyśl o dobru swojego dziecka. To brak odpowiedniej edukacji seksualnej może prowadzić do niechcianej ciąży, chorób czy niepełnej satysfakcji, jaką daje akt seksualny i posiadanie dzieci. 

Dla ułatwienia zadania możesz podzielić się z partnerem rolą nauczyciela. Uzgodnijcie, że część rzeczy wyjaśnisz Ty, a część partner, dzięki czemu wspólnie pokonacie bariery z którymi dorastaliście. Jest to bardzo ważne, mimo że bywa trudne. Szkoła, media czy koledzy nie przekażą wiedzy w tym zakresie, jak zrobicie to Wy: w najlepszy sposób, dostosowany do Waszej pociechy.

Bibliografia: 

  1. Musimy pogadać. Trudne rozmowy z dzieckiem, Wydawnictwo Helion. 
  2. Mamo, tato, skąd się biorą dzieci? – propozycje książek edukacyjnych, Ewa Koston.
  3. Zwykła książka o tym, skąd się biorą dzieci – Alicja Długołęcka
  4. Sex education and talking with children about sex: 0-8 years

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI