Czego może nauczyć dziecko posiadanie zwierzaka?

Strefa rodzica

Każdy pragnie mieć lojalnego przyjaciela, który zawsze go wysłucha i będzie gotowy do wspólnej zabawy. Właśnie z tego powodu dzieci niejednokrotnie proszą usilnie swoich rodziców o zakup wymarzonego pupila. Mimo że włochaty domownik może dorosłym kojarzyć się jedynie z obowiązkiem, warto zastanowić się, czego może nauczyć dziecko posiadanie zwierzaka i jak jego obecność wpłynie na rozwój emocjonalny pociechy.

“Masz go karmić, wyprowadzać i sprzątać po nim” – to częste słowa, które słyszy dziecko, gdy szeregi domowników zasila czworonożny przyjaciel. W ten sposób rodzice wskazują wagę odpowiedzialnego traktowania żywej istoty, za którą od danej chwili odpowiada pociecha. 

Oprócz tego obowiązki związane ze zwierzakiem uczą dziecko dyscypliny i regularności. W jaki sposób? Zapominając o stałej porze spaceru, dziecko może natknąć się na „niespodziankę” (odchody, zniszczenia w mieszkaniu wynikające ze zwierzęcej chęci wyładowania emocji itp.), a sprzątanie domu po pupilu nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy, nie mówiąc już o konsekwencjach, jakie będą za to czekać ze strony rodzicieli. Nie chcąc dopuścić do serii niefortunnych zdarzeń i sytuacji, dziecko będzie przykładać większą wagę do regularnego zaspokajania potrzeb swojego pupila. Ale oprócz odpowiedzialnej postawy, która ewidentnie będzie rzutować na dorosłe życie pociechy, możemy jeszcze zauważyć niebagatelne korzyści w rozwoju emocjonalnym.

POLECAMY

Czego uczy nas przyjaźń ze zwierzętami?

Wiele filmów familijnych z udziałem zwierząt podkreśla, jak przyjaźń z nimi wpływa na rozwój uczuć. Mimo zróżnicowanej fabuły ten wątek nie jest podkoloryzowany, a opiera się na częstych realiach. Zwierzęta obdarzają nas bezgranicznym zaufaniem, miłością i lojalnością, która jest widoczna w każdym ich geście. Dzięki temu dziecko samo kształtuje powyższe cechy, uczy się bezinteresownej opieki i rozwija szeroko rozumianą empatię. Opiekuńczość, chęć pomocy i wrażliwość na cierpienie innych w dużym stopniu można wykształcić, dorastając ze zwierzakiem.

A jak nauczyć dziecko szacunku do zwierząt? Od samego początku zaznacz, że pupil potrzebuje również swojej przestrzeni osobistej i spokoju. Ma indywidualny charakter, uczucia i nie zawsze będzie chętny na wspólne figle. Wyjaśni, że w takich momentach najlepiej pozwolić zwierzakowi odpocząć, a nie zmuszać go do zabawy. Dobrym pomysłem jest zwrócenie uwagi dziecku, aby traktowało zwierzęta, tak jak samo chciałoby być traktowane, czyli z szacunkiem, tolerancją, zrozumieniem i empatią. W ten sposób akcentujemy, że zwierzę to nie zabawka, a istota o odrębnej autonomii i potrzebach, które koniecznie trzeba uwzględniać.

Obserwacja pupila – bez względu czy jest to rybka, chomik czy kot – pobudza i jednocześnie zaspokaja naturalną ciekawość i potrzebę poznawania świata. Dzięki temu kształtuje swój światopogląd i uczy zależności, jakie występują w przyrodzie. 

Nie możemy zapominać o tym, że obecność zwierzęcia w życiu dziecka niezwykle wspomaga kształtowanie jego umiejętności społecznych i redukuje stres. Dzieci wycofane, mające trudności z nawiązywaniem relacji z rówieśnikami, nie mają takich oporów w kontakcie z czworonogiem, a to pierwszy krok do sukcesu i dążeniu ku otwartości. Również dzieci z nadpobudliwością ruchową, mogą poprzez kontakt ze zwierzakiem nauczyć się samokontroli, cierpliwości, a także autowyciszania swoich emocji.

Jedna z najważniejszych lekcji 

Nie można zapominać, że nikt nie jest wieczny, a zwierzęta szczególnie – w porównaniu z ludźmi – w zależności od gatunku i rasy, żegnają się z ludzką rodziną o wiele szybciej. Uświadomienie pociechy, że zwierzak nie będzie towarzyszył nam cały czas, a w pewnym momencie odejdzie na zawsze, może być bodźcem do tego, aby nauczyć malucha doceniać każdą chwilę z bliskimi. Jako dorośli niekiedy o tym zapominamy, ale mając świadomość ulotności życia i momentów, lepiej doceniamy nawet codzienne, wspólne obowiązki i doświadczenia. Nie zapomnij jednak przygotować dziecko na taki moment, by mogło sobie z nim poradzić. Silne przywiązanie, miłość, a następnie strata, która nie jest pod “kontrolą” osób dorosłych, może wpłynąć niekorzystnie na dorastający umysł i serce. 

Co ponadto? Mimo że zakup zwierzaka wpływa na życie całej rodziny, przy wyborze przede wszystkim kieruj się dobrem i potrzebami dziecka, a nie swoją wygodą. Konieczne jest, aby pupil odpowiadał osobowości pociechy. Jeśli ma ona ADHD lub jest nieśmiała, zakup rybki nie zawsze będzie trafionym pomysłem. Sprawdzi się ona u młodszych dzieci, które z chęcią będą obserwować, jak pływa w akwarium i szuka schronienia wśród skał, ale dzieci aktywne i potrzebujące uwagi szybko się tym znudzą. Dzieci nieśmiałe nie będą mogły nawiązać z nią interakcji, a ta jest potrzebna, aby otworzyły się na otoczenie. Zakup zwierzaka powinien zatem uwzględniać Wasze warunki i możliwości domowe, finansowe oraz zapotrzebowania dziecka. Kierując się tym, Twoja pociecha może zyskać prawdziwego i wiernego przyjaciela, który korzystnie wpłynie na jego dorastające serce.

Bibliografia:

  1. Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności?, Wydawnictwo Forum Media. 

  2. Odejście psa - jak przygotować dziecko?, Wydawnictwo Forum Media. 
  3. Zwierzę domowe jako członek rodziny w XIX i XXI wieku, Natalia Zacharek.
  4. Edukacja I Zabawa Poprzez Kontakt Ze Zwierzętami Jako Metoda Kształtowania Postaw Zrównoważonych Wśród Najmłodszych, Justyna Kleszcz.
  5. Wpływ zwierząt na rozwój dziecka, Alina Beister.
  6. Zwierzęta i ich znaczenie dla rozwoju dziecka, Martyna Tarnawska.

Przypisy