Czego uczyć 7 latka?

Strefa rodzica

“Jest jeszcze za mały”, albo “Na wszystko przyjdzie czas” – frazy te niejednokrotnie słyszą rodzice, zastanawiając się, czy ich pociecha jest już na tyle duża, aby nauczyć się nowej umiejętności. Mimo że same w sobie zawierają prawdę, postawione w nieodpowiednim momencie będą stanowić barierę rozwoju. Pamiętaj ponadto, że im szybciej zaczniesz uczyć czegoś dziecko, tym szybciej opanuje ono umiejętności, które przydadzą mu się w przyszłości. Zatem czego uczyć 7-latka?

 

Nauka 7 latka

Etapy rozwoju dziecka nie obejmują tylko zdobywania umiejętności intelektualnych czy edukacyjnych. Owszem, umiejętności pisania, czytania czy dedukcji lub analizy są niezwykle ważne i stale należy je rozwijać, ale nie można zapominać o umiejętnościach społecznych lub wychowawczych. Od nich zależy samodzielność dziecka i to jakim będzie dorosłym. W przypływie opiekuńczości i chęci zapewnienia dziecku wszystkiego, co najlepsze, niekiedy rodzice mogą je wyręczać ze wszystkich domowych obowiązków lub nie wymagać innych powinności niż odrabianie lekcji. Mimo dobrych chęci takie podejście na dłuższą metę ubezwłasnowolni dziecko albo zaburzy jego prawidłowe standardy moralne. 

 

Czego uczyć 7-latka?

Jako rodzic musisz zrozumieć, że wymagając od dziecka innych rzeczy niż tych związanych ze szkołą, nie robisz mu krzywdy i nie zabierasz dzieciństwa. Wręcz przeciwnie! Przyczyniasz się do jego prawidłowego rozwoju, kształtowania uczuć, emocji i cech, które ułatwią mu osiągać sukcesy życiowe. Siedmiolatek jest gotowy na wyzwania różnego rodzaju i warto to wykorzystać. 

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł: Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

Co powinien umieć 7-latek w domu?

Od obowiązków domowych nie ma ucieczki. Bez względu na to, czy mieszkamy w pojedynkę, z rodziną czy współlokatorem, obowiązki domowe pojawią się wszędzie: sprzątanie, gotowanie, układanie, odkurzanie i wiele innych czekają na nas na każdym etapie życia. Im szybciej nasza pociecha to zrozumie i zaangażuje się przy ich wykonywaniu, tym lepiej będzie w stanie organizować swoje domowe środowisko w dorosłości. Co można zatem zlecić siedmiolatkowi? 

 • sprzątanie – zbieranie zabawek, sprzątanie swojego pokoju, lub zmywanie po sobie jest w zasięgu umiejętności i możliwości 7-latka. Oprócz nauki czystości nauczy dziecko doceniać pracę pozostałych domowników, 
 • przygotowywanie posiłków – zrobienie sobie śniadania czy kanapek do szkoły na początek może być wyzwaniem. Zdecydowanie bardziej zmyślne i smaczniejsze potrawy potrafi przygotować rodzic, ale im częściej dziecko będzie szykować sobie proste posiłki, tym szybciej rozwinie swoje kulinarne umiejętności. Oczywiście nie należy zostawiać 7- latka samego z gorącym tłuszczem przy pieczeniu naleśników albo z ostrym nożem czy tosterem. Kontroluj jego poczynania i pokaż, jak w łatwy i bezpieczny sposób może przygotować sobie smaczną kanapkę, będąc zawsze w gotowości do pomocy,
 • własna higiena – umiejętność samodzielnego umycia się i zadbania o swoje potrzeby fizjologiczne jest nie tylko niezbędna w domu, lecz także w szkole lub poza nią. Pokaż dziecku, jak dbać o higienę w prawidłowy sposób i obserwuj, jak sobie radzi,  
 • przygotowanie do szkoły i wyjścia – pakowanie tornistra czy samodzielne ubranie się powinno być normą dla 7-latka, dlatego naucz go wiązania sznurówek, szalika czy zapinania guzików jak najwcześniej. 

 

Oczywiście wymagania muszą być dostosowane nie tylko do wieku, lecz także możliwości dziecka. Siedmiolatek z niepełnosprawnością może mieć ograniczone możliwości pomagania w domu, ale nie oznacza to, że całkowicie nie będzie uczestniczyć w codziennych obowiązkach. Znajdź dla niego to, co go nie obciąży, a jednocześnie podkreśli, jak bardzo jest pomocny. Podobnie jest z pozostałymi punktami wymienionymi w akapicie. 

 

Co powinien umieć 7-latek w szkole?

Szkoła bardzo szybko weryfikuje poziom samodzielności dziecka, a wręcz wymaga, aby zgłębiało umiejętności zdobyte w domu. Samodzielne przebieranie się na zajęcia wychowania fizycznego, sprzątanie klasy czy odkładanie talerza po skończonym posiłku w stołówce będzie przewijać się w całym procesie edukacji, dlatego tak ważne jest, aby dziecko nauczyło się niezbędnych umiejętności, nim wyruszy do pierwszej klasy. Oprócz tego warto uczyć dziecko kulturalnej i prawidłowej komunikacji. Używanie zwrotów grzecznościowych, uważne słuchanie, czy wyrażanie swojego zdania to coś, co powinien umieć 7-latek. 

 

Nie zapomnij o nauce zasad współpracy, wzajemnego szacunku i odpowiedzialności za swoje czyny lub słowa. Kształtowanie umiejętności społecznych należy zacząć jak najwcześniej, jednak siedmiolatek w kontaktach z rówieśnikami i nauczycielami może szlifować i poszerzać swoje umiejętności, które zapewnią mu prawidłowy rozwój społeczny. 

 

Wymagaj i wspieraj 

Pamiętaj, że opanowywanie nowych czynności czy umiejętności nie zawsze jest łatwe, a co za tym idzie, Twoja pociecha nie będzie wykonywać ich idealnie czy „tak jak trzeba”. To całkowicie normalne, dlatego okaż cierpliwość, zrozumienie, wsparcie i nie dopuść do tego, aby dziecko się zniechęciło. Wkrocz i pomóż, gdy zauważysz, że dziecko nie poradzi sobie bez Twojej pomocy, ale jednocześnie nie biegnij z ratunkiem przy każdej drobnej trudności. Umiejętność rozwiązywania problemów i ich przezwyciężanie to też coś, czego warto uczyć 7-latka. Nie odbieraj mu tej możliwości, nawet z powodu dobrych intencji. Okres wczesnoszkolny ma ogromny wpływ na przyszłość dziecka i jego kształtowanie władz poznawczych. Odkładanie wymagań i nauki „na później”, odbije się na jego osobowości, charakterze i psychice. 

 

Ucząc 7-latka powyższych elementów, sprawisz, że w dorosłym życiu będzie samowystarczalny, odpowiedzialny oraz będzie z wdzięcznością doceniał Twoje wszystkie rodzicielskie wysiłki.

 

Bibliografia: 

 1. Jak Nauczyć Dziecko Obowiązków Domowych? Wydawnictwo Forum Media.
 2. Powinności Dziecka Wobec Rodziców Na Podstawie Kodeksu Rodzinnego I Opiekuńczego, Joanna Deputat. 
 3. Jak Zaangażować Dzieci W Obowiązki Domowe? Janusz Wardak.
 4. Jak Wychować Szczęśliwe Dziecko, Nowa Era.
 5. Jak Kochać I Wymagać, Joanna Sakowska, Ore. 
 6. Kształtowanie Umiejętności Społecznych U Dzieci, Wydawnictwo Forum Media.
   

 

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI