Jak nauczyć dzieci dni tygodnia?

Strefa rodzica

Poniedziałek, wtorek, śro… I co dalej? Nauka nazw poszczególnych dni tygodnia może być wyzwaniem nie tylko dla dziecka, lecz także dla jego rodziców. Choć nazw jest tylko siedem, to ważna jest również ich kolejność i przypisanie ich do konkretnego dnia. W takim razie jak nauczyć dziecko dni tygodnia? Zapraszamy do lektury niniejszego artykułu, w którym zawarliśmy kilka sprawdzonych metod.

Dlaczego warto jak najszybciej nauczyć dziecko dni tygodnia?

Są umiejętności, których opanowanie jest niezbędne w codziennym życiu, aby móc właściwie funkcjonować w otaczającym nas świecie. Do takich sprawności należy, chociażby wiedza na temat pojęć opisujących czas czyli znajomość pór roku, miesięcy, pojęć dnia i nocy czy posługiwanie się zegarkiem, a co za tym idzie godzinami i minutami. Można też wspomnieć o umiejętności liczenia – o czym pisaliśmy w artykule: Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia – czy umiejętności rozróżniania strony lewej i prawej. 

Choć na co dzień nie myślimy o tych sprawach, gdyż są one automatyzowane przez nasz umysł, to jednak mamy świadomość, że kiedyś je nabyliśmy i to samo czeka nasze dzieci. Więc jak nauczyć dzieci dni tygodnia? Poznajmy kilka praktycznych wskazówek.

Dni tygodnia – czym one w ogóle są? 

O ile przykładowo pory roku są dla nas i dla dzieci stosunkowo intuicyjne, o tyle z dniami tygodnia nie zawsze jest już tak łatwo. Dzieci widzą za oknem śnieg, odczuwają, że na dworze jest zimno, muszą nosić kurtkę, czapkę, szalik i rękawiczki i automatycznie utożsamiają to z konkretną porą roku. Natomiast dni tygodnia są pewnym tworem, który, choć reguluje nasze życie, to dla dziecka nie zawsze jest łatwy, by odróżnić poszczególne dni tygodnia od siebie. Jest to czymś bardziej abstrakcyjnym, mniej namacalnym. Właśnie w przełamaniu tej abstrakcyjności pomoże nam pierwsza metoda.

Jak nauczyć dziecko dni tygodnia – metoda skojarzeń

Tę metodę warto połączyć z innymi działaniami tak, aby szybciej uzyskać pożądany rezultat. W tej metodzie chcemy pomóc dziecku zrozumieć powiązanie nazwy dnia z konkretnymi momentami jego życia. Oczywistą metodą na przekazanie tego są rozmowy i objaśnianie podczas codziennych aktywności. Jak może to wyglądać? Jak nauczyć dni tygodnia z pomocą metody skojarzeń?

Jeśli nasze dziecko uczęszcza do przedszkola, wtedy możemy powiązać to z poszczególnymi wydarzeniami z życia przedszkolnego. Jednak bez tego też możemy sobie poradzić. Może to wyglądać następująco:

 • Poniedziałek – to dzień, w którym tata się z Tobą żegna wcześnie rano, bo idzie do pracy.
 • Wtorek – w ten dzień zwykle odwiedzasz babcię.
 • Środa – jeśli w jakiś dzień nie dzieje się nic szczególnego, do czego moglibyśmy nawiązać, możemy zawsze użyć schematu „dzień przed”, lub „dzień po”.
 • Czwartek – innym sposobem jest wprowadzenie jakiegoś stałego elementu, na przykład w czwartki zawsze zamawiamy pizzę albo w czwartki zawsze chodzimy na duże zakupy.
 • Piątek – tego dnia zawsze gdzieś wychodzimy np. do ZOO lub na plac zabaw.
 • Sobota – tego dnia chodzimy na długie spacery
 • Niedziela – tego dnia jemy obiad u babci i dziadka.

W ten sposób możemy powiązać miłe chwile z życia naszego dziecka z konkretnymi nazwami dni tygodnia, a poza tym z wyprzedzeniem przygotowujemy dziecko do edukacji przedszkolno-szkolnej. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Jak przygotować dziecko do pierwszej klasy? 

Skupmy się jednak na tym, jak nauczyć dziecko tych nazw, aby zapamiętało je szybko i łatwo?

Różnorodne metody nauki dni tygodnia

Pomocy, które warto wykorzystać do nauki dni tygodnia i miesięcy, jest wiele. Warto z nich korzystać, ponieważ znacząco ułatwiają poznawanie nazw przez dzieci. Co ważne, wykonanie takich pomocy jest niezwykle łatwe i może być dobrą zabawą, dlatego warto tę okazję wykorzystać na wspólną aktywność z dzieckiem. Zobaczmy, jak mogą wyglądać takie pomoce:

 • Plansza edukacyjna – to duża kartka, najlepiej minimum A3, na której wypisujemy przydatne informacje jak na przykład cyfry od 1 do 9, miesiące, oraz dni tygodnia. Oczywiście całość powinna być kolorowa, uatrakcyjniona rysunkami i różnymi stylami pisma. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Taką planszę wieszamy w widocznym dla dziecka miejscu i zachęcamy je do przeglądania jej oraz czytania i powtarzania na podstawie zawartych w niej informacji.
 • Karty z poszczególnymi dniami tygodnia – należy przygotować siedem kart, po jednej dla każdego dnia. Karty powinny być kolorowe, tak by skojarzyć jeden konkretny kolor z jednym dniem tygodnia. Dodatkowo można wprowadzić kolejne cyfry: od 1 do 7 dla danego dnia oraz odpowiedniki w innym języku, którego nasze dziecko się uczy np. nazwy dni po angielsku. Takie holistyczne podejście umożliwia naukę kilku rzeczy jednocześnie. Kartę danego dnia możemy wywieszać na tablicy, przypinać do lodówki, czy umieszczać w innym widocznym dla dziecka miejscu. Ta forma nauki z pewnością wykorzystuje pamięć wzrokową.
 • Tradycyjny kalendarz – dobrze, gdy w naszym domu umieścimy w widocznym miejscu tradycyjny kalendarz. Korzystanie z niego na pewno przyda się dziecku w przyszłości, a dzięki temu będzie ono już znało jego układ i oczywiście nazwy dni. Przy tradycyjnym kalendarzu możemy wykorzystać przesuwane okienko lub zachęcić dziecko do skreślania na kalendarzu dnia, który minął. Może to być świetny sposób także na naukę cierpliwości, kiedy na przykład dziecko czeka na jakieś wydarzenie, jak wakacje czy nawet realizację obietnicy zakupu nowej zabawki. Dobrze jest też zaangażować dziecko do rozmów o dniach tygodnia poprzez pytania: „Jaki dziś mamy dzień?”, albo „Co będzie jutro?”. To pozwoli dziecku na ugruntowanie nabytej wiedzy.
 • Piosenki edukacyjne, wierszyki i rymowanki – nie brakuje piosenek i historyjek, podczas których wymieniane są dni tygodnia. To oczywiście także świetny sposób na naukę tych nazw w innym języku.
 • Tygodniowe memory – można stworzyć naszą własną wersję popularnej gry „Memory”, gdzie nazwy dni tygodnia należy dopasować na przykład do ilustracji ze zwierzątkiem, do jakiegoś kształtu geometrycznego lub koloru.

jak nauczyć dzieci dni tygodnia

W jakim wieku dziecko uczy się dni tygodnia?

Opanowywanie różnych umiejętności przez dzieci jest kwestią indywidualną i zależną od wielu czynników. Mimo to nakreślamy pewne ramy, w których najczęściej dana rzecz jest przyswajana i rozumiana przez dzieci. Jeśli chodzi o dni tygodnia. to dość często dzieci w wieku 4-5 lat umieją już wymienić dni tygodnia. Jednak wymienić, a umieć zastosować w praktyce, to dwie różne rzeczy. Dlatego dzieci w tym wieku raczej nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, jaki dzień będzie jutro. Więc w jakim wieku dziecko uczy się dni tygodnia? To właśnie od 4 do 5 lat, a nawet wcześniej, i od umiejętności wymienienia dni tygodnia zaczyna się pełne zrozumienie, czym jest tydzień, miesiąc i tak dalej. Dziecko w pewnym momencie samo zainteresuje się kalendarzem jeśli tylko stworzymy mu ku temu przyjazne warunki i nie będziemy niczego na nim wymuszać.

Nauka dni tygodnia to świetna zabawa - podsumowanie

Kluczem do sukcesu w nauce dni tygodnia jest połączenie tego z zabawą. Dobrze jest pokazać dziecku, że nabyta wiedza jest fajna i przydatna. Jednak umiejętność recytowania dni tygodnia to dopiero początek. Istotą jest zrozumienie, czym jest czas i czym są poszczególne dni tygodnia, a nie tylko mówienie ich nazw z pamięci. Jednego możemy być pewni – niezależnie jaką metodę nauki wybierzesz, z Twoją pomocą Twój podopieczny z pewnością szybko opanuje nazwy każdego dnia tygodnia i zrozumie, czym są dni tygodnia!

Bibliografia: 

 1. Czego uczyć 7 latka? - Małe charaktery - Psychologiczny magazyn dla dzieci w wieku 5–11 lat.
 2. Plansze dydaktyczne: Dni tygodnia: PDF do druku: A4 i XXL
 3. Uczymy się dni tygodnia - KreatywneWrota.pl
 4. Nauka nazw dni tygodnia i miesięcy, Dzieckiem bądź.
 5. Jak przybliżyć małemu dziecku czas? (Nauka zegarka i kalendarza).
 6.  Dzisiaj, jutro, pojutrze - prosta pomoc edukacyjna dla dzieci DIY - Dzieciaki w domu.
 7. Jak nauczyć dziecko dni tygodnia....? - Pierwsze Kroki

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI