Jak nauczyć dziecko systematyczności?

Strefa rodzica

Systematyczność w codziennym życiu jest niezwykle ważna i przydaje się w każdej dziedzinie życia. Nauka, praca czy obowiązki domowe dzięki systematyczności stają się łatwiejsze, przyjemniejsze i szybsze w realizacji. Nie jest to jednak cecha, z którą się rodzimy, czy pojawia się samoistnie. Jak nauczyć dziecko systematyczności, dzięki której łatwiej mu będzie realizować swoje cele i porządkować codzienność?

Życie dorosłych wiąże się z ciągłym wyścigiem z czasem. Terminy projektów, zobowiązań i obowiązków gonią jeden za drugim, a zaniedbanie jednego z nich skutkuje lawiną piętrzących się zadań. Co ciekawe, sytuacja wcale nie wygląda inaczej w przypadku dzieci. Już od najmłodszych lat muszą zmagać się z presją czasu i wymagań, szczególnie edukacyjnych. Niewyrobienie się na czas czy braki w wiedzy wynikające z zaniedbań regularnego przerabiania materiału może wiązać się z frustracją, przemęczeniem i zniechęceniem. Konieczne jest zatem wyrobienie w dziecku nawyku systematyczności, która stanie się jego najlepszym sprzymierzeńcem codziennego życia.

 

Jak nauczyć dziecko systematyczności w nauce?

W kwestii nauki systematyczności dużą rolę odgrywają rodzice lub opiekunowie. Nie oczekuj, że zasad systematyczności dziecko nauczy się w szkole. Dlaczego? Bo to w domu odrabia lekcje, musi przyswoić kolejną partię materiału i wykonać dodatkowe zadania. Zwróć zatem uwagę, aby czas Twojej pociechy był racjonalnie podzielony, ustal harmonogram działania i wyjaśnij dziecku, dlaczego ważne jest przestrzeganie go. Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko systematycznej nauki, koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami i dostosuj je do Waszych potrzeb.

 1. Zadbaj, aby dziecko odrabiało lekcje lub uczyło się o stałej porze. W ten sposób systematyczność u dziecka utrwali się i będzie widoczna w pozostałych aspektach edukacyjnych. 
 2. Naucz dziecko odpowiedzialności. Mówi się, że systematyczność i odpowiedzialność zawsze idą ze sobą w parze. Poczucie obowiązku i bycie odpowiedzialnym motywuje do systematycznego działania. 
 3. Zadbaj, aby Twoja pociecha podczas nauki miała ciszę i spokój. Aby wyrobić systematyczność u dziecka, musi mu ona kojarzyć się z czymś miłym i korzystnym, a nie uciążliwym obowiązkiem. Oprócz tego wspólnie z dzieckiem przyszykujcie jego „kącik” do nauki, aby mogło skupić się na przyswajaniu materiału. Usuńcie zbędne przedmioty, które mogłyby rozpraszać jego uwagę. 
 4. Jeśli Twoja pociecha ma problem z systematyczną nauką, pomóż mu pokonać trudności, ale nie wykonuj zadań za nią. Przeanalizujcie, co sprawia mu problem i zniechęca do działania, a następnie poszukajcie metod, które mogą temu zaradzić. Na przykład dobrym sposobem jest zaczynanie od wykonania trudniejszych zadań, a na końcu zostawienie tych łatwiejszych, jednak ta metoda nie sprawdza się u wszystkich dzieci. Być może Twoja pociecha powinna zacząć naukę od łatwiejszych zadań, aby poczuć motywację do dalszych działań. 
 5. Nie zapomnij o nagrodzie. Nie chodzi oczywiście o prezenty za odrobienie lekcji czy naukę, ale o pochwałę. Gdy dziecko zobaczy, że doceniasz jego wysiłki, jeszcze bardziej zmotywuje się do systematycznego działania. 
 6. Wyjaśnij dziecku, dlaczego chcesz je nauczyć systematyczności. Gdy zrozumie zasadność nauki, lepiej ją przyswoi.

 

Jak nauczyć dziecko systematyczności w codziennych obowiązkach?

Systematyczna nauka jest bardzo ważna, jednak nie należy zapominać o pozostałych obowiązkach czy zobowiązaniach. Posiadanie zwierzaka może nauczyć dziecko regularności i prawidłowej opieki. Jeśli nie wyjdzie z pupilem o odpowiedniej (systematycznej) porze, może narazić się na dodatkowe obowiązki w postaci sprzątania jego nieczystości. Tak samo jest ze sprzątaniem pokoju. Jeśli pociecha będzie sprzątać regularnie, utrzymanie porządku będzie szybkie i łatwe.

Aby dziecko mogło nauczyć się regularnych działań, warto stać się dla niego przykładem. Pokaż, że sam wykonujesz systematycznie swoje obowiązki i przedstaw, jakie wynikają z tego korzyści. Dobrym sposobem na naukę systematyczności jest wykonywanie wspólnie pewnych obowiązków.

A co w sytuacji, gdy dziecko chce odłożyć na później swoje zadania? Czy należy ulec, czy za wszelką cenę dążyć, aby konsekwentnie je wykonało? Wszystko zależy od sytuacji. Jeśli dziecko czuje się chore lub ma „kryzys emocjonalny” z powodu przeładowania nauką i obowiązkami, pozwól mu odetchnąć. Systematyczność nie oznacza też niewolnictwa reguł i zasad. Należy być elastycznym i uwzględniać zmienne warunki. Jednak ucz pociechę planowania i przewidywania różnych sytuacji. Zbliżają się urodziny kolegi lub wycieczka w czasie zaplanowanych obowiązków? Zachęć dziecko, aby wykonało je wcześniej. Dzięki temu nie będzie spychać ich na dalszy plan czy odkładać na później, a ustawi prawidłowo swoje priorytety. Będzie potrafiło uporządkować swoją przestrzeń i plan. Przyda mu się to w nastoletnim i dorosłym życiu, które z każdym rokiem staje się coraz bardziej wymagające. 

Systematyczność to nie nudny schemat, a umiejętność regularnego i elastycznego działania. Gdy maluch przezwycięży swoje pierwsze niekorzystne przywary (jak na przykład odkładanie wszystkiego na później) bez trudu wprowadzi systematyczność do swojej codzienności.

 

Bibliografia: 

 1. Czego może nauczyć dziecko posiadanie zwierzaka? Wydawnictwo Forum Media.
 2. Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności? Wydawnictwo Forum Media. 
 3. Wczesna edukacja - 7 kroków do systematyczności - Cudowne Dziecko, Aneta Czerska.
 4. Motywowanie dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą, Joanna Jarmużek.

 

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI