Jak pomóc dziecku znaleźć pasję?

Strefa rodzica

“Nie siedź tak i zajmij się czymś” lub “Zamiast się nudzić, idź i pobaw się na dworze” – takie zachęty niekiedy mogą padać z ust dorosłych, gdy dziecko nie do końca wie, jak spożytkować swój wolny czas. Niestety nie rozwiązują one sytuacji. Wychowywanie dzieci wiąże się nie tylko z przekazywaniem wiedzy i zasad moralnych, ale wskazywaniem im możliwości rozwoju. Ale jak pomóc dziecku znaleźć pasję lub hobby, które przyniosą mu radość i satysfakcję? 

 

Niekiedy wśród wywiadów znanych osób, które osiągnęły jakiś sukces, możemy wyłapać pewne, regularnie powtarzające  zdanie: pasją do tego zarazili mnie rodzice. Jest ono kluczowe, aby zrozumieć, że odnalezienie pasji, życiowego powołania, hobby czy talentu nie zawsze następuje samoistne. To właśnie rodzice stanowią główny mianownik ułatwiający poszukiwanie dziecięcych pasji, które będą mogły rozwijać latami.  

Po co i dlaczego?

Pasja czy hobby dziecka jest niezwykle ważnym czynnikiem samodoskonalącym. Pomaga mu się zrelaksować, buduje jego poczucie własnej wartości, podnosi samoocenę i daje wiele satysfakcji. Ale to nie wszystko. W zależności od hobby dziecko uczy się systematyczności, konsekwencji działania i odpowiedzialności. Staje się ambitne, a doskonaląc jedną umiejętność, może dostrzec u siebie pokłady nowego talentu.

Aby jednak nasza pociecha mogła odnaleźć to co naprawdę lubi, warto jej w tym umiejętnie pomóc. Jak?

Hobby dla dziecka – rola rodzica w poszukiwaniach pasji 

Przede wszystkim pamiętaj, że pasja Twojego dziecka nie powinna być Twoją pasją. Oczywiście nie mówimy tu o wspólnych czy zbliżonych zainteresowaniach, które prowadzą do jednego hobby, a o “narzucaniu” dziecku konkretnych zajęć. Niekiedy jest tak, że nasze niezrealizowane marzenia z dzieciństwa przerzucamy na dzieci. Zawsze marzyłaś, aby być baletnicą, więc zapisujesz dziecko na lekcje baletu? A może w dzieciństwie kochałeś pływać i chcesz, aby Twoja pociecha startowała w zawodach pływackich? Taki sposób wyznaczania kierunków rozwoju nie do końca się sprawdzi. Owszem, niekiedy dzieci mogą dziedziczyć po nas pewne zamiłowania i zdecydowanie za nie, w danym aspekcie, może być trafionym wyborem. Ale nie jest tak zawsze, przez co dziecko angażuje się w dane hobby czy pasję nie z satysfakcji i radości, a ze względu na rodziców. Jak uniknąć takiego scenariusza? Wybierz bezpieczniejsze opcje „wywiadowcze”, które pomogą Ci ustalić, w jakim kierunku powinno rozwijać się Twoje dziecko. Oto niektóre z nich:

 1. Słuchaj uważnie i obserwuj. Szczera rozmowa z dzieckiem na temat jego zainteresowań jest najpraktyczniejszą metodą, dzięki której możesz szybko i łatwo dowiedzieć się, co Twoja pociecha lubi robić. Po konkretnej informacji możesz zacząć działać i zapisać dziecko na określone zajęcia kreatywne lub warsztaty – np. teatralne, plastyczne, kulinarne czy historyczne – które staną się początkową drogą do rozwoju pasji. 
 2. Nie wymagaj najlepszych wyników – pasja i hobby powinny być napędzane szczerym zaangażowaniem, a nie walką i rywalizacją o pierwsze miejsce, które często ograbiają z radości wykonywania danej czynności. Nie sugeruj zatem dziecku, że powinno być najlepsze w grupie czy ulepszać swoje zdolności ze względu na nagrody. 
 3. Pokazuj nowe rzeczy – jeśli Twoja pociecha lubi malować, dopinguj ją w rozwijaniu swoich umiejętności, ale nie osiadajcie na laurach. Pokazuj jej nowe rzeczy, które mogą ją zainteresować i wpisać się w już posiadane umiejętności. 
 4. Nie generalizuj – nie dziel zainteresowań na hobby dla chłopca i hobby dla dziewczynek. Pasje powinny być rozwijane bez względu na płeć czy opinię publiczną. Poza tym świat się zmienia, a przykładem może być gotowanie. Kiedyś nie do pomyślenia było, że mężczyzna lubi gotować i jest kucharzem- pasjonatem. Dzisiaj nie stanowi to „sensacji”, a wielu z najwybitniejszych kucharzy świata to mężczyźni. Tak samo jest w przypadku dziewczynek, które świetnie radzą sobie na terytorium stereotypowo uznawanym za męskie.  
 5. Nie stój w miejscu – niektóre pasje czy hobby zostaną z Twoim dzieckiem na lata, ale pamiętaj, że zainteresowania się zmieniają, a Twoja rola jako pomocnika w wyznaczaniu kierunku rozwoju nigdy się nie kończy. Twoja pociecha dorasta, a hobby dzieci w wieku szkolnym mogą przyjąć zupełnie inną formę czy zakres tematyczny. Po określonym czasie upewnij się, czy Twoje dziecko dalej ma satysfakcję z dotychczasowego hobby, czy pora na pewne zmiany i “dostosowanie wiekowe”.  
 6. Gaś słomiany zapał –  dzieci często mają 100 pomysłów na minutę. Jednego dnia chcą grać w filmach, a drugiego marzą, aby być trenerem koni. To normalne, ale nie dopuść do tego, aby dziecko co chwilę zmieniało obiekt swoich zainteresowań. Dlaczego? Czy nie jest to hamowaniem rozwoju? Nie. Pozwoli to natomiast uniknąć chaotycznego chwytania się różnych zajęć i ich powierzchownym poznaniu. Hobby czy pasja powinny uwzględniać dłuży okres czasu, aby dziecko mogło dogłębnie poznać tajniki i zakamarki danej tematyki i rozsądnie podejść do ewentualnej zmiany zainteresowań. Dzięki temu nauczy się odpowiedzialnego podejścia, które jest niezbędne w dorosłym życiu, a Tobie zaoszczędzi to ciągłego zapisywania na rozmaite i nowe zajęcia czy kupowania nowych przyrządów lub akcesoriów.

Gdy Twoje dziecko wreszcie odnajdzie swoje pasje, aktywnie uczestnicz w jego hobbystycznym świecie. Analizuj i doceniaj postępy, angażuj się we wspólne działania i przede wszystkim ciesz się, że możesz obserwować, jak dziecko z satysfakcją kształtuje swoją osobowość, uczucia i charakter.

Bibliografia:

 1. Zajęcia rozwijające kreatywność, Wydawnictwo Forum Media.
 2. Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności?, Wydawnictwo Forum Media.
 3. Rozwijanie zainteresowań dzieci, Milena Kowalska.
 4. Program własny rozwijamy pasje i zdolności dla dzieci w wieku 4-6 lat, Dudek Krystyna, Frey-Kobylska Aneta, Jagodzińska Elżbieta, Kasprzyk Małgorzata, Ożóg Małgorzata.
 5. Od aktywności twórczej dziecka do jego pasji, B. Rogalska. 
 6. Rola rodziców w rozwoju pasji u dzieci, Karolina Mudło-Głagolska.

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI