Jak przygotować dziecko do pobytu w szpitalu?

Strefa rodzica

Zdrowie jest najważniejsze! Te oczywiste i prawdziwe słowa często towarzyszą nam w różnych sytuacjach. Aby jednak zadbać o zdrowie, a szczególnie zdrowie pociechy, niekiedy niezbędny jest pobyt w placówce medycznej. Jak przygotować dziecko do pobytu w szpitalu? Na czym się skupić i jak pozbyć się dziecięcego strachu przed badaniami? 

Jak przygotować dziecko na pobyt w szpitalu – po pierwsze psychika i emocje!

Jako dorośli często w pierwszej kolejności stawiamy na praktyczność działania i planowane przygotowanie, w związku z tym często chcemy zacząć od odpowiedniego spakowania pociechy, zabrania wyników badań i pozostałej dokumentacji medycznej, a także przygotować niezbędne deklaracje charakterystyczne dla danych placówek medycznych. Nim jednak przejdziemy do tych spraw, powinniśmy zacząć od czegoś innego – przygotowania emocjonalnego dziecka. 

Jesteś ciekawy, jak wspierać dziecko w radzeniu sobie z emocjami? Zajrzyj do naszego artykułu: "Emocje dziecka: Jak pomóc je regulować?"

Bez względu na to czy dziecko idzie do szpitala z powodu operacji, badań kontrolnych, czy na obserwację, w każdym tym aspekcie pierwszorzędną rolę gra przygotowanie psychiczno-emocjonalne. Maluch nie wie, czego może się spodziewać. Naturalnie odczuwa strach, a dziecięca wyobraźnia może mu podsuwać niesamowite scenariusze wydarzeń, które zainspirowałyby licznych scenarzystów filmowych. Jeśli zatem macie wyznaczony już termin pobytu w szpitalu, pamiętaj o:

 1. Poinformowaniu i wyjaśnieniu dziecku, dlaczego musi iść do szpitala. Gdy maluch zacznie protestować, nie zamykaj dyskusji hasłami: I tak pójdziesz, nie ma innego wyjścia. Zamiast tego okaż cierpliwość i powiedz: Wiem, że się boisz, ale nie masz czego. Lekarze są bardzo mili, pielęgniarki na Ciebie czekają, a poza tym to może być świetna przygoda, o której opowiesz kolegom! Mów jednak swobodnie i naturalnie, aby maluch nie dostrzegł nieszczerej teatralności (może to dodatkowo wywołać jego czujność i obawy). 
 2. Zapewnij malucha, że przy nim cały czas będziesz. Obawa przed utratą opiekuna z oczu może być przerażająca. Uspokój dziecko, że zawsze jeden z rodziców będzie obok niego – wiele szpitali bez problemu godzi się na obecność opiekuna całą dobę, jednak jeśli Wasza placówka ma odmienne zasady, koniecznie przygotuj dziecko na te chwile samotności. Możesz zapewnić, że zawsze może do Ciebie zadzwonić, a przyjacielska „ciocia pielęgniarka”, będzie chwilowo Cię zastępować. Lęk separacyjny u dzieci jest naturalnym zjawiskiem, ale trzeba odpowiednio nad nim zapanować, aby mogło czuć się bezpiecznie nawet, gdy nie będzie Cię obok. 
 3. Aby dodatkowo przełamać niechęć malucha do pobytu w szpitalu, podkreśl, że pozna tam nowych kolegów i koleżanki, które tak jak on będą leżeć na oddziale. To może być zachęcające i pokrzepiające w dedukcji małego pacjenta. 
 4. Koniecznie przedyskutuj z dzieckiem kwestię współpracy z personelem medycznym. Wyjaśnij, że lekarze i pielęgniarki będą musieli zrobić kilka badań, aby móc go wyleczyć. Będzie się to wiązało z przyjmowaniem leków i spokojnym siedzeniem w czasie diagnostyki. A co zrobić, gdy maluch ma z tym problem? W artykule: Co robić, gdy dziecko nie chce brać leków i nie współpracuje podczas choroby?, podaliśmy kilka przydatnych wskazówek, które mogą ułatwić wybranie najlepszej metody wspierającej współpracę malucha. Istotne jest też, by zachęcić malucha do szczerości z lekarzem. Jeśli odczuwa ból czy inne dolegliwości, powinno o nich od razu mówić, aby personel medyczny mógł odpowiednio zebrać wywiad i reagować podczas kuracji.
 5. Chwal! Po odbytym badaniu czy przyjęciu leków przez malucha koniecznie go pochwal! Zwłaszcza, jeśli Twoja pociecha musiała przemóc samą siebie w danej kwestii. Docenianie z Twojej strony będzie motywacją do dalszej współpracy. 
 6. Nie oszukuj i nie kłam. Jeśli badanie będzie nieprzyjemne i może sprawiać dziecku ból, nie okłamuj go, że będzie inaczej. Gdy nastąpi ta chwila, maluch nie tylko straci do Ciebie zaufanie, lecz także może zacząć panikować, sądząc, że coś jest nie tak. Przecież mama mówiła, że nie będzie bolało, a skoro boli, to nie jest dobrze! Przygotuj dziecko na dyskomfort i zapewnij, że jest on konieczny dla pełnego zdrowia.

Jak przygotować dziecko do pobytu w szpitalu – pakowanie i przygotowanie 

Jak spakować dziecko do szpitala? Przede wszystkim uwzględnij listę rzeczy wymaganych na danym oddziale. Często w czasie zapisu opiekun dziecka otrzymuje listę niezbędnych przedmiotów, które należy przygotować we własnym zakresie. Nie zapomnij przy tym o rzeczach osobistych malucha – ulubionej zabawce, kocyku czy poduszce, bez których trudno mu zasnąć. 

Istotne jest również, aby maluch brał pełny udział w czasie pakowania. Dlaczego? Z kilku powodów. Po pierwsze może to być atrakcyjna forma zabawy i rozładowania emocjonalnego strachu przed szpitalem. W radosnej atmosferze możecie się pakować i przygotowywać niczym do fajnej i przyjemnej wycieczki. Po drugie maluch uczy się, co jest niezbędne w czasie pobytu poza domem. Bacznie Ci się przygląda, w jaki sposób pakujesz wiele rzeczy i na co zwracasz uwagę – jest to swego rodzaju podwalina dla samodzielności, która zaowocuje podczas jego pierwszego obozu, wycieczek i w dorosłym życiu. 

Poniżej przedstawiamy przykładową (i podstawową) listę rzeczy, które mogą przydać się podczas Waszego szpitalnego pobytu.

Z dzieckiem do szpitala – co zabrać?
1.

Dokumentację medyczną. Ankiety, kwestionariusze, skierowanie, książeczkę zdrowia i wynika badań. 

2. Przybory higieniczne. Szczoteczka do zębów, ręcznik, pasta do zębów, mydło, szampon, klapki pod prysznic, grzebień, itp.
3. Odzież. Szlafrok, piżamy (na zmianę), bieliznę, kapcie,
4.

Przekąski. Ulubione przekąski mogą uatrakcyjnić pobyt w szpitalu. Upewnij się tylko czy maluch może je spożywać, kiedy powinien być na czczo i ewentualnie z jakich produktów zrezygnować. 

5.

Zabawki/ulubione przedmioty. Zachowaj jednak umiar w ich ilości i nie zabieraj hałaśliwych/interaktywnych zabawek czy lampek nocnych. Pamiętaj, że maluch nie będzie w sali sam, a z innymi dziećmi, którym może przeszkadzać hałas czy dodatkowe światło w czasie zasypiania. 

Pokaż dziecku, że ufasz personelowi szpitala – to je wyciszy i napędzi prawidłową współpracę malucha z otoczeniem. Jeśli Twoja pociecha dalej ma wiele obaw lub się czymś niepokoi, poinformuj o tym lekarza prowadzącego i pielęgniarki, aby mogli umiejętnie stworzyć płaszczyznę porozumienia. Dzięki temu ich przyjazne podejście, a także doświadczenie poparte dodatkowymi informacjami z Twojej strony, może podnieść komfort i sukcesywność całego pobytu w szpitalu!

Bibliografia:

 1. Jak przygotować dziecko na pobyt w szpitalu | Pacjent GOV.
 2. Jak przygotować dziecko do szpitala?, PALEY EUROPEAN INSTITUTE.
 3. Jak przygotować dziecko do pobytu w szpitalu? - Blog | Szpital Świętego Wojciecha.
 4. Poradnik dla rodziców i personelu, Mały pacjent, Katarzyna Wnęk-Joniec Lucyna Pławecka-Stolarska Natalia Lipowska. 
 5. Przygotowanie dziecka do pobytu w szpitalu, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika. 
 6. Jak przeżyć z dzieckiem w szpitalu? - Niebieskie Pudełko. 
 7. Czas i przestrzeń dziecka z chorobą przewlekłą w instytucji szpitalnej, Emilia Krzyżanowska.

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI