Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Strefa rodzica

Stres i szereg innych emocji zawsze towarzyszy zmianie otoczenia czy nowym sytuacjom. Jako dorośli jesteśmy w stanie zapanować nad obawami czy strachem przed zmianami, dzięki zdobytemu doświadczeniu i odporności psychicznej, jednak dzieci dopiero się tego uczą. Pójście do przedszkola jest jedną z ważniejszych zmian i wydarzeń w życiu dziecka. Jak przygotować dziecko do przedszkola, aby mogło przezwyciężyć lęk i cieszyć się obcowaniem z rówieśnikami?

Przygotowanie dziecka do przedszkola

Pójście do przedszkola bywa wyzwaniem nie tylko dla dzieci, lecz także dla ich rodziców. Obawy, czy maluch sobie poradzi w nowym miejscu i czy otrzyma najlepszą opiekę, mogą spędzać sen z powiek. Z tego powodu przygotowanie dziecka do przedszkola należy zacząć od… siebie. Twoje emocje jako rodzica nie tylko są widoczne dla bystrego i stale Cię obserwującego malucha, lecz także mogą się mu udzielać, co może wzmocnić lęk separacyjny u dzieci. Oczywiście nie przestaniesz się przejmować z dnia na dzień. Wybranie odpowiedniej placówki, rozmowa z dyrekcją i opiekunkami, a także świadomość, że dzięki temu Twoja pociecha rozwinie umiejętności społeczne, może znacząco obniżyć Twój stres i obawy.  Gdy ten etap masz już za sobą, dopiero wtedy możesz analizować, jak przygotować 3-latka do pójścia do przedszkola.

 

Przedszkole – jak przygotować dziecko krok po kroku     

  1. Porozmawiaj. Koniecznie porozmawiaj z pociechą, że za jakiś czas pójdzie do przedszkola. Nie obwieszczaj jej tego dzień przed rozpoczęciem „roku przedszkolnego”, gwarantując tym samym rozpacz i szok. Wyjaśnij maluchowi, dlaczego będzie uczęszczał do placówki i co będzie tam robić. 

  2. Wykorzystaj dni otwarte. Wiele placówek organizuje dni otwarte, podczas których możecie obejrzeć całe przedszkole. Pokaż dziecku, jak wyglądają sale i jeśli to możliwie przedstaw mu nauczycielkę, która będzie opiekować się jego grupą. To zdecydowanie urealni wyobrażenie o przedszkolu i pomoże dostrzec, że nie ma w nim nic strasznego.

  3. Przedstaw pozytywy. Dla dziecka Twoje zdanie i opinia są wyznacznikiem w wielu kwestiach, dlatego śmiało opowiedz mu o swoich przedszkolnych doświadczeniach. Wróć pamięcią do tego, co lubiłaś/łeś robić w przedszkolu, czym się bawić i z kim kolegować. Dzięki temu Twoja pociecha nabierze odwagi w obliczu nowej sytuacji. Aby dodatkowo podkreślić, że pójście do przedszkola to radosne wydarzenie, możecie wspólnie odliczać dni do pierwszego dnia, na ściennym kalendarzu. Pociecha może oznaczać dni naklejkami lub kolorowymi markerami, co nada całości radosny charakter.

  4. Trening samodzielności w domu. Nie każdy 3-latek jest w pełni samodzielny, dlatego warto przećwiczyć w domu najważniejsze czynności tj. samodzielne jedzenie, ubieranie się, wiązanie butów i korzystanie z toalety. W przedszkolu dziecko powinno umieć sygnalizować swoje potrzeby. Jest to koniecznie dla zapewnienia jego komfortu i bezpieczeństwa. 

  5. Pochwal. Zarówno podczas drogi do przedszkola, jak i drogi powrotnej do domu, pochwal swoje maleństwo. Hasło: Powinieneś/powinnaś być z siebie dumny/dumna, zdecydowanie doda skrzydeł każdemu przedszkolakowi, który pokonał swoje obawy i lęk przed nowym wyzwaniem.
  6.  Dotrzymaj słowa. Zapewnij dziecko, że wrócisz o konkretnej porze. Nawet jeśli malec nie zna się na zegarku, może dopytywać opiekunów, która jest godzina, odliczając moment Twojego powrotu. Jeśli nie dotrzymasz słowa, dziecko może poczuć się oszukane, rozgoryczone i może stracić do Ciebie zaufanie. 

To tylko niektóre porady, jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola, teraz zastanówmy się co zrobić, gdy pociecha mimo zachęt wcale nie ma na to ochoty.

 

Jak przekonać dziecko do pójścia do przedszkola?

A co w przypadku, gdy maluch nie chce iść do przedszkola? Koniecznie dowiedz się dlaczego. Być może coś mu się nie spodobało, paraliżuje go strach lub brakuje mu Twojej bliskości. Lęk separacyjny może się różnie uwidaczniać i nasilać. W innym przypadku Twoja pociecha może mieć trudności w nawiązaniu nowych znajomości. Jak pomóc dziecku odnaleźć się w grupie? Podpowiedz mu, jak może się włączyć do wspólnej zabawy i wyjaśnij, że inne dzieci też czują strach lub nie wiedzą, jak znaleźć metodę na zaprzyjaźnienie się. Świadomość, że nie tylko ono czuje się zagubione, pozwoli spojrzeć mu na sytuację z szerszej perspektywy. 

Aby dodać dziecku otuchy, możesz zaproponować, aby wzięło do przedszkola swoją ulubioną zabawkę. Oczywiście wypchany przyjaciel nie zastąpi Ciebie, ale da dziecku namiastkę czegoś co zna i regularnie je wspiera.  

Nie tylko Ty zastanawiasz się, jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola. To naturalny rodzicielski dylemat i mimo że zazwyczaj pojawia się, gdy pociecha kończy 3 lata, w Waszym wypadku może być to późniejszy okres. Jednak bez względu na wiek malucha, zasady postępowania powinny być takie same. Pamiętaj dodatkowo uwzględniać charakter i osobowość dziecka. Jeśli wiesz, że Twoje maleństwo jest nieśmiałe, możesz odegrać scenkę, w której próbuje nawiązać nową znajomość. Bądź potencjalnym kolegą lub koleżanką i spróbujcie kilka razy odtworzyć prawdopodobny scenariusz nawiązania nowej relacji. Ta metoda wydaje się banalna, ale może dodać dziecku odwagi i przy okazji nauczyć je, jak radzić sobie ze stresem czy trudnymi sytuacjami. 

Jeśli dziecko mimo podjętych starań dalej nie lubi chodzić do przedszkola, możesz włączyć metodę małych kroczków. Czasami adaptacja powinna być wydłużona i delikatniejsza, aby maluch nie nabawił się traum i przewlekłego strachu. Zadbaj, aby jego wizyty w przedszkolu były krótsze lub odbywały się co drugi dzień, a następnie stopniowo je wydłużaj, aż obawy czy niechęć miną. Nie zapomnij o regularnych rozmowach i pochwałach, a z czasem wszelkie bariery i obawy zostaną pokonane!

 

Bibliografia: 

  1. Jak przygotować dziecko do pobytu w przedszkolu?, Halina Raszewska. 
  2. Adaptacja dziecka trzyletniego do środowiska przedszkolnego, Anna Izabela Brzezińska, Magdalena Czub, Natalia Ożadowicz.  
  3. Jak pomóc dziecku stać się przedszkolakiem: proces adaptacji do środowiska przedszkolnego, Dominika Duraj. 
  4. Adaptacja do przedszkola Odpowiedzi na 4 najczęstsze pytania, Zielona Wieża. 
  5. Jak pomóc dziecku odnaleźć się w grupie?, Wydawnictwo Forum Media.
  6. Lęk separacyjny u dzieci – z czego wynika i jak możesz pomóc?, Wydawnictwo Forum Media. 

   

 

 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI