Jak przygotować dziecko do powrotu do pracy?

Strefa rodzica

Urlop macierzyński nie trwa wiecznie – prędzej czy później dosięgają nas obowiązki, a powrót do codzienności bywa konieczny dla całej rodziny. Jednak maluch, który przyzwyczaił się do stałej obecności mamy, nie zawsze chce się pogodzić ze zmianami. Jak przygotować dziecko do powrotu do pracy, aby mogło odnaleźć się w nowej rzeczywistości bez rodzicielki u boku?

Jak przygotować dziecko do powrotu do pracy – „mamo zostań”

Czynnikiem hamującym powrót do pracy jest troska o malucha, który przez ostatni czas nawiązał szczególną więź z mamą. Jej stała obecność stanowiła filar codzienności, a informacja, że teraz się to zmieni, może wywołać szereg reakcji: smutek, płacz, rozdrażnienie i żal albo wiązać się z wyrzutami i szantażem typu “jeśli mnie kochasz, to zostań ze mną”. 

Serce matki nagle staje na rozdrożu, a obowiązki zawodowe nie zamierzają przecież odpuścić. Jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy? Przede wszystkim nie należy zamartwiać się na zapas i nie wariować! Reakcje dziecka oraz nasze odczucia są całkiem naturalne. Warto jednak podjąć pewne działania, które ułatwią akceptację nowej rzeczywistości dla całej rodziny. Jakie? Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. 

Powrót do pracy po macierzyńskim – jak przygotować dziecko, aby uniknąć lęku separacyjnego? 

Lęk separacyjny u dzieci często pojawia się pod wpływem nowej sytuacji i nagłych zmian, dlatego jeśli planujesz po urlopie macierzyńskim wrócić do pracy, przygotuj malca na to znacznie wcześniej. W jaki sposób? Przede wszystkim zaplanuj z partnerem Wasz harmonogram i plan dnia. Zastanówcie się, czy chcesz wrócić do pracy w pełnym wymiarze godzin, czy może szef zgodzi się na elastyczne godziny pracy. Często kluczowym czynnikiem odpowiadającym na to pytanie są warunki rodziny i fakt, czy wciąż karmisz piersią. Pamiętaj, aby nie robić nic na siłę czy wbrew sobie. Powrót mamy do pracy nie powinien być „końcem świata”. 

Jeśli Twoja pociecha jest jeszcze w okresie niemowlęcym, możesz zauważyć, że gdy tylko znikniesz z pola widzenia dziecka, rozpoczyna się alarmowanie krzykiem i płaczem. Nic w tym nadzwyczajnego. Dziecko nie pojmuje, że mama wciąż jest blisko i w zasięgu ręki, nawet jak jej nie widać. Aby oswoić pociechę z rozłąką, trenuj znikanie. ”Zniknij” na 10 minut, aby następnie się pojawić. Z czasem wydłużaj takie zabiegi, aż zauważysz, że malec staje się spokojny mimo Twojego braku. 

Jeśli masz taką możliwość, powrót do pracy możesz rozpocząć od wariantu zdalnego lub kilkugodzinnego. Dzięki temu, dziecko także oswoi się, że w konkretnych godzinach nie jesteś obecna w domu, ale zawsze wracasz o ustalonej porze. Ważne jest też, z kim planujesz zostawić pociechę pod opieką. Czy ma to być niania, babcia, a może inny członek rodziny? To zależy od Ciebie, ale uwzględnij, aby była to osoba kompetentna, która będzie kontynuować Wasze wcześniejsze rytuały (jak określone zabawy, pory karmienia i drzemki). 

Dzieci czują się bezpiecznie, jeśli ich rytm dnia przebiega zawsze zgodnie z planem i ustalonym rytmem. Jeśli zastanawiasz się nad wynajęciem niani, koniecznie przemyśl swój wybór. Czym kierować się podczas wyboru i na co zwracać uwagę? Jeden z wcześniejszych artykułów może Ci w tym pomóc: Niania – jak wybrać „idealną” opiekunkę dla dziecka?

Powrót nie taki straszny jak go malują 

A jak wygląda powrót do pracy przy dwójce dzieci? Jeśli Twoje pociechy są w wieku przedszkolnym i planujesz, aby zaczęły uczęszczać do przedszkola, nim wrócisz do pracy, zadbaj o ich aklimatyzowanie się w placówce. Wiele z nich ułatwia to, pozwalając, aby w początkowych dniach rodzic towarzyszył dziecku, które może swobodnie zapoznać się z nowym otoczeniem i poznać nowych kolegów. Dzięki temu, gdy w pełni wrócisz do aktywności zawodowej, Twoje dzieci nie będą przerażone zmianami, a przedszkole będzie dla nich oczywistym miejscem spędzania wolnego czasu. 

Sytuacja może się jednak skomplikować, gdy masz dzieci w różnym wieku. Noworodek i przedszkolak w domu to spore wyzwanie przed mamą, która planuje wrócić do pracy, ale nie oznacza to, że nie da się wszystkiego pogodzić. Liczy się Twoje nastawienie oraz pomoc ze strony partnera. 

Starszemu dziecku warto tłumaczyć, jakie zmiany zajdą w Waszym domu w najbliższym czasie i że to całkiem naturalne. Jeśli pociecha się buntuje przed tym „pomysłem”, zapewnijcie ją, że jest kochana i w razie potrzeby będziecie obok. Im więcej rozmów, zapewnień i spokoju, tym więcej akceptacji ze strony dziecka. 

Pamiętaj, aby wyciszać wszelkie obawy i nie lekceważyć dziecięcego strachu na zmiany. Więcej na ten temat poruszaliśmy w artykule:  Jak zadbać o prawidłowy rozwój emocjonalny dziecka?

Konsekwencja i zadowolenie? 

Czasami możesz stanąć w obliczu stresujących chwil. Na przykład po powrocie do domu, Twoja pociecha może być nadąsana, zła lub odreagowywać inaczej Twoją nieobecność. Nie obwiniaj się za taki stan rzeczy i zaakceptuj, że maluch też musi pozwolić ujść swoim emocjom i frustracji. Konsekwencja działania, przy regularnych zapewnieniach o miłości z czasem oswoi dziecko z brakiem mamy. 

Nie wahaj się powiedzieć: Ja też za Tobą tęsknię, gdy jestem w pracy, ale wiesz, że dzięki niej mamy pieniądze na jedzenie, dom i zabawki. Nie znaczy to jednak, że jesteś dla mnie mniej ważny/ważna. 

Czasami nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale dziecko słysząc takie szczere wyznania i argumenty, wycisza się i analizuje zasadność tych słów. 

Poza tym widząc szczęśliwą mamę, która czuje się spełniona zawodowo, dziecko uczy się, jak ważna jest samorealizacja, samorozwój i szacunek do samego siebie. Taki model postępowania znacząco wpłynie na jego rozwój i dorosłe życie. Mama jest nie tylko mamą – ma prawo do odpoczynku, relaksu, hobby i kariery zawodowej. Zdrowe nawyki to też zdrowe podejście do codzienności i elastyczne dostosowanie się do sytuacji. 

A co robić, jeśli widzisz, że maluch za żadne skarby świata (mimo Waszych wysiłków) nie chce iść na kompromis i współpracować? Daj mu więcej czasu i się nie poddawaj w dążeniu do celu! Niektóre dzieci dłużej oswajają się ze zmianami i nie da się tego przeskoczyć.

Powrót mamy do pracy – zero schematów!

Niektóre mamy mogą czuć się sfrustrowane czy przygnębione widząc, że inne kobiety są w stanie ułożyć swój plan tak, aby pogodzić wszelkie obowiązki z macierzyństwem, a im nie do końca to wychodzi. NIE PORÓWNUJ SIĘ! Każda sytuacja jest inna, tak jak warunki, które też należy brać pod uwagę. Nie pozwól również, aby w stan poczucia winy wprowadziły Cię hasła typu: To tylko kwestia organizacji. Gdybyś lepiej planowała, udałoby Ci się. 

Dobre rady nie zawsze idą w parze z rzeczywistością. Oczywiście nie należy popadać w skrajności. Jeśli napotkasz jakąś trudność na drodze do celu, nie wycofuj się i nie poddawaj, mówiąc, że inni mają łatwiej. Staraj się myśleć pozytywnie i dostrzegać możliwości. Takim podejściem nie tylko zrealizujesz swoje plany, ale przede wszystkim staniesz się wzorem dla swojej pociechy, która bacznie Cię obserwuje – nawet gdy nie ma Cię bezpośrednio przy jej boku!

Bibliografia: 

  1. Powrót mamy do pracy. Jak ogarnąć lęk separacyjny i moje wyrzuty sumienia?, Anna Jankowska. 
  2. Mama wraca do pracy, Rozmowa z Moniką Lipowską Hajduk.
  3. Mama w pracy – społeczne uwarunkowania powrotu kobiet na rynek pracy po przerwie związanej z wychowaniem dziecka, Julita Czernecka, Patrycja Woszczyk, Krystyna Dzwonkowska-Godula. 
  4. Mama wraca do pracy! Jak przygotować na to dziecko? - Mamopracuj
  5. Mama wraca do pracy - bariery behawioralne i kierunki wsparcia, Łukasz Baszczak, Aneta Kiełczewska, Agnieszka Wincewicz, Radosław Zyzik.
  6. Wrócić do pracy czy zostać z dzieckiem? Mama wraca do pracy, jak przygotować dziecko?
  7. Strach Ma Wielkie Oczy, Czyli O Powrocie Mamy Do Pracy, Maria Wachowiak- Czuchnowska.
  8. Możliwość przyjścia do pracy z dzieckiem - Serwis Służby Cywilnej - Portal Gov.pl

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI