Jak wybrać przedszkole dla dziecka?

Strefa rodzica

Rodzice, posyłając swoje dzieci do przedszkola, poszukują placówki idealnej. Trudno się temu dziwić, jednak warto pamiętać, że ideały nie istnieją, a placówka placówce nierówna. Jak wybrać przedszkole dla dziecka? Co powinno być nadrzędnym czynnikiem wyboru? Na co zwrócić uwagę i gdzie szukać rzetelnych informacji na temat przedszkola? Spróbujmy przeanalizować to wspólnie.

Jak wybrać przedszkole – podstawowe mechanizmy działania 

Pierwszym krokiem podczas wyboru przedszkola jest synchronizacja z procedurą rekrutacji, która w każdej placówce może przebiegać inaczej. Zazwyczaj wiele placówek państwowych rozpoczyna rekrutację już w marcu, dlatego dokładne rozeznanie możliwości i opcji warto zakończyć w okolicach lutego. Z kolei prywatne jednostki przedszkolne (tzw. niepubliczne), nabór rekrutacyjny najczęściej prowadzą cały rok. Niestety w obydwu przypadkach nie zawsze przekłada się to na ilość miejsc, dlatego zdecydowane działanie w określonym czasie jest jak najbardziej zasadne. 

Jeśli chodzi o samo przyjęcie dziecka do przedszkola państwowego, placówka powinna zagwarantować miejsce dla 3-latka mieszkającego w jej obwodzie. Jeśli ilość dzieci jest przeważająca nad miejscami, Dyrekcja musi wskazać placówkę zastępczą, która przyjmie pozostałe dzieci z danego rejonu. Warto jednak wiedzieć, kto ma pierwszeństwo podczas kwalifikacji rekrutacyjnej. 

W państwowych placówkach obowiązuje pięć odgórnych kryteriów ustawowych, które mogą być rozszerzone o czynniki uwzględniające warunki rejonowe. Oto one: 

 • dziecko z rodziny wielodzietnej,
 • dziecko z niepełnosprawnością,
 • dziecko, którego rodzice albo rodzeństwo są osobami z niepełnosprawnością,
 • dziecko, które wychowuje tylko jeden z rodziców,
 • dziecko, które wychowuje się w rodzinie zastępczej.

jak wybrać przedszkole

W przypadku placówek niepublicznych, kryteria są indywidualne i zależne od zarządu jednostki, dlatego należy zapoznać się z regulaminem przyjęć. Informacja o zakwalifikowaniu się do przedszkola oznacza, że dla  dziecka jest miejsce w wybranym przedszkolu i należy sfinalizować wszystkie procedury zapisu.

Jakie przedszkole wybrać – kryteria ważne dla rodziców 

Lokalizacja bywa nadrzędnym czynnikiem wyboru i trudno się temu dziwić. Bliskość placówki daje możliwość szybkiej i sprawnej logistyki, ale i szybkiej interwencji rodzica w razie konieczności (np. ból brzucha, choroba, zdarzenia losowe). Jednak należy pamiętać, że pierwsze lata życia dziecka są szczególne pod kątem rozwoju i życia społecznego, dlatego lokalizacja w miarę uznania może być jednym z kolejnych kryteriów wyboru. Co powinno znaleźć się na szczycie listy? 

 • Edukacja. Placówki państwowe działają zgodnie z rozporządzeniem MEN (Ministra Edukacji Narodowej), ale nie zawsze mają rozszerzony zakres działań dodatkowych/ponadprogramowych. Placówki niepubliczne niejednokrotnie działają według własnych zasad, opierając się o wskazówki MEN i spełniając regulacje Kuratorium Oświaty, który sprawuje nad nim pieczę, jednak mogą mieć własne systemy planowania edukacji. Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie placówki, która działa zgodnie z rozporządzeniem MEN, ale wychodzi także poza schemat podstawowego nauczania. Dlaczego to takie istotne? Dziecko zostanie dobrze przygotowane do edukacji szkolnej, ale będzie mogło w zakresie czasu przedszkolnego rozwijać swoje pasje, hobby i talenty.  
 • Orzeczenia i trudności. Jeśli Twoja pociecha należy do dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi lub zmaga się z niepełnosprawnością, poszukuj placówki, która ma wykwalifikowaną kadrę i zaplecze dydaktyczne, aby spełnić zapisy i zalecenia orzeczenia/lekarza. Nie każde przedszkole jest w stanie w pełni wykorzystać potencjał dzieci z trudnościami i wspierać ich pokonywanie. Przedszkola integracyjne są niezwykle atrakcyjne dla takich wychowanków z kilku powodów. Po pierwsze kadra pedagogiczna ma odpowiednie wykształcenie, zaplecze, kursy i wiedzę, by pracować z dziećmi wymagającymi indywidualnego podejścia. Przewidziane są dodatkowe godziny z logopedą, specjalistą TUS, terapeuty SI itp. w zależności od potrzeb. Kształtowanie umiejętności społecznych u dzieci powinno być nadrzędnym elementem placówki, która ma nie tylko sprawować opiekę nad dziećmi, ale wyrównywać ich poziom rozwojowy i wspierać życie społeczne. 
 • Wielokulturowość. Jeśli pochodzicie z rodziny wielokulturowej, zapytaj, czy placówka skupia się na propagowaniu tolerancyjności i ma już wychowanków innej narodowości. Dlaczego to takie istotne? Zabawa w duchu akceptacji i swobody etnicznej sprzyja rozwojowi i relaksacji dziecka, które będzie mogło być w pełni akceptowane i akceptować innych. Poza tym kluczowe są tu nauczyciele i ich otwarte podejście, gdzie nie ma miejsca na uprzedzenia i stereotypy. 
 • Żywienie. Jeśli Twoja pociecha jest alergikiem lub cierpi na nietolerancję pokarmową, koniecznie dowiedz się, czy placówka jest w stanie zagwarantować dziecku odpowiedni posiłek w ciągu dnia. Niektóre przedszkola gotują na miejscu, inne zamawiają catering zewnętrzny, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami. UWAGA: Jeśli Twoja pociecha cierpi na neofobię żywieniową, koniecznie poinformuj o tym jak najwcześniej. W walce z neofobią istotny jest dobór posiłków i podejście do dziecka. Nie wskazane jest „zmuszanie” dziecka do jedzenia, dlatego nauczyciele powinni mieć wiedzę w zakresie trudności, z którą boryka się dziecko. Więcej na ten temat można znaleźć w artykule: Neofobia żywieniowa - jak ją rozpoznać i zwalczyć?

Jakie pytania zadać i na co uważać?

Oto kilka pytań, które pomogą Ci ustalić, czy dana placówka jest dobrym miejscem dla Twojego dziecka: 

 1. Jakie jest czesne i co wchodzi w jego skład? Czy orzeczenie weryfikuje/obniża koszty czesnego? – Bywa tak, że przedszkola prywatne współpracują z fundacjami, które pokrywają koszt czynszu dzieci z orzeczeniem uczęszczających do placówki. 
 2. Jakie zajęcia dodatkowe są w ofercie placówki – czy wiążą się z dodatkowymi kosztami? 
 3. Jak przebiega proces adaptacji? Niektóre placówki, by przezwyciężyć lęk separacyjny u dzieci, wprowadzają tydzień próbny, podczas którego dziecko przychodzi do przedszkola na skrócony czas, by móc się zapoznać z miejscem, nauczycielami i kolegami. Rodzice w tym czasie mogą obserwować dziecko lub znajdować się w placówce w wyznaczonym miejscu, aby w razie potrzeby wyciszyć przedszkolaka i zapewnić, go, że jest bezpieczny. 
 4. W jakich godzinach działa przedszkole? Państwowe jednostki zazwyczaj działają krócej, a prywatne mogą pobierać dodatkowe opłaty za przedłużenie czasu pobytu dziecka. 
 5. Jak duże są grupy i ilu nauczycieli przydzielonych jest na klasę? 
 6. Ile posiłków jest przewidzianych w ciągu dnia? Może być to zróżnicowane jeśli chodzi o placówki. 
 7. Co ponadprogramowego uwzględnić w wyprawce dziecka?

Na co powinniśmy być wyczuleni i ostrożni? Pamiętaj, że dobry marketing bywa zdradliwy. Czasami na stronie internetowej placówki wszystko jest dosłownie „och i ach”. Nie znaczy to jednak, że wszystko pokrywa się z realiami. Być może zręczny dział marketingu i zacny zespół copywriterów umiejętnie zakamuflował braki placówki, uwypuklając jej najmocniejsze strony. Jest to naturalne i bardzo częste, jednak bywają strony znacznie mocniej podkolorowane, a przekazane informacje wymagają zdecydowanej weryfikacji. Oczywiście nie oznacza to, że nie ma placówek, które faktycznie działają w pełni zgodnie z tym co przedstawiają, ale jako rodzice powinniśmy być wyczuleni na zbyt idealne opisy. Dzięki temu podejdziemy do wyboru z rozsądkiem i spokojną analizą, unikając popełnienia złej decyzji pod wpływem zachwytu i emocji z pierwszego manewru marketingowego. 

Nie zapisuj również dziecka do placówki, której nie obejrzałeś i nie zwiedziłeś(!). W końcu Twoja pociecha ma być bezpieczna i szczęśliwa, a jak ocenisz to bez analizy przestrzeni i miejsca? Jeśli placówka nie zezwala na oglądanie jej w ciągu roku i nie organizuje dni otwartych, wykreśl ją z listy potencjalnych przedszkoli.

Wyprawka dla 4-latka do przedszkola

Co trzeba kupić dziecku do przedszkola? Wyprawka 5-latka do przedszkola powinna uwzględniać: artykuły higieniczne, worek i buty na zmianę z gumową podeszwą, ubrania na zmianę, plecak. A jaka wyprawka do przedszkola dla 3-latka? Nie powinna się różnić od wyprawki dla starszych przedszkolaków, ale upewnij się podczas naboru rekrutacyjnego, co jeszcze może być przydatne. Jeśli Twoje dziecko korzysta z pampersów, to konieczny będzie ich odpowiedni zapas, by nauczyciel grupy mógł swobodnie pielęgnować wychowanka w czasie pobytu w placówce, a także piżamka do spania jeśli przewidziane jest leżakowanie. 

Wybór przedszkola nie jest jedynym rodzicielskim dylematem jeśli chodzi o edukację dziecka. Po okresie przedszkolnym przychodzi pora na wybór szkoły podstawowej, gdzie kryteria rekrutacji, wymagań i potrzeb nie zawsze idą ze sobą w parze. Jak wybrać szkołę podstawową dla swojej pociechy podpowiadamy w artykule: Jak wybrać szkołę podstawową? 

Bibliografia: 

 1. AKCJA: Edukacja Przygotujcie Się Na Przedszkole, Tatento. 
 2. Moje dziecko idzie do przedszkola Nowe regulacje prawne w wychowaniu przedszkolnym, ORE. 
 3. (Nie)świadoma decyzja, czyli o motywach wyboru przedszkola Montessori, Iwona Zwierzchowska.
 4. Wsparcie na starcie - Moje dziecko idzie do przedszkola…, Instytut Małego Dziecka. 
 5. Po co przedszkole?, Brzezińska, A. I., Matejczuk, J. (2013).

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI