Jak przygotować dziecko, gdy mama idzie do szpitala?

Strefa rodzica

Będąc rodzicem, wszystko się zmienia. Każda decyzja i sytuacja wpływa nie tylko na Ciebie, lecz także na Twoją pociechę. Twoja nieobecność mocno rzutuje na zachowanie i odczucia dziecka, jednak są wyjątkowe sytuacje, które wymagają szczególnego podejścia. Zatem jak przygotować dziecko, gdy mama idzie do szpitala?

Jak przygotować dziecko, gdy mama idzie do szpitala – wyzwanie dla obojga 

W jednym z poprzednich artykułów podpowiadaliśmy, jak przygotować dziecko do pobytu w szpitalu. Tym razem jednak role się odwracają i to mama musi wybyć w medyczną podróż do szpitala. Co na to maluch? Zapewne nie będzie zachwycony. Mama jest jego stabilnym filarem codzienności, zwłaszcza jeśli dziecko jest z nią silnie związane. Poza tym sama mama może być pełna obaw, jak maluch przeżyje rozłąkę – zwłaszcza jeśli pobyt w placówce medycznej może być dłuższy albo się przeciągnąć. Co zatem robić?

 1. Wzmacnianie odporności psychicznej u dzieci wiąże się między innymi z wzajemną szczerością. Nie urywaj zatem faktu, że idziesz do szpitala ani nie mów o tym na ostatnią chwilę. Dlaczego? Niektóre dzieci potrzebują więcej czasu, aby oswoić się z taką myślą lub ją zaakceptować. Wysoko wrażliwe dziecko może w pierwszej kolejności spanikować, że mama idzie do szpitala albo mocno się zmartwić, nim dotrze do niego, z czym jeszcze wiąże się nieobecność mamy.  
 2. Wyjaśnij, DLACZEGO idziesz do szpitala. Oczywiście warto pominąć najgorsze i najtrudniejsze wieści związane z chorobą czy agresywną terapią.
 3. Podkreśl, że przez jakiś czas możesz źle się czuć, ale jest to efekt zdrowienia. Jest to szczególnie ważne jeśli czeka Cię wyczerpująca terapia lub rehabilitacja. Po powrocie do domu maluch może być mocno zdziwiony, że w szpitalu miałaś wyzdrowieć, a czujesz się gorzej lub nie możesz się już z nim tak intensywnie bawić jak dotychczas. Takie stany Twojego samopoczucia też klarownie sygnalizuj, aby maluch mógł szlifować empatię i zrozumienie.   
 4. Ustal z partnerem czy zasadne będą odwiedziny w szpitalu z dzieckiem. Jeśli tak, zapewnij malucha, że rozstajecie się tylko na trochę i będziecie się widywać. W innym przypadku wyjaśnij dziecku, dlaczego nie będzie mogło Cię odwiedzić. Możesz powiedzieć: mama będzie cały czas pod dobrą opieką, ale dzieci nie mogą pojawiać się na oddziale, bo jest on dla dorosłych. Ale będę z Tobą rozmawiać regularnie przez telefon!  
 5. A co w przypadku, gdy powodem Twojej obecności w szpitalu jest poród? Koniecznie przygotuj malucha na fakt, że nie wrócisz sama. Starsze dziecko lepiej może zrozumieć sytuację, ale również wymagać, abyś poświęciła mu chwilę na wyjaśnienia i zapewnienie, że dalej będziesz go kochać. Czasami powrót mamy ze szpitala z rodzeństwem wywołuje tyle zmian, że dziecko czuje się zagrożone, zazdrosne, a jego świat wywraca się do góry nogami. Przygotuj więc pociechę zawczasu na obecność rodzeństwa. W jaki sposób? w artykule 8 wskazówek, jak przygotować dziecko na rodzeństwo przygotowaliśmy kilka porad w tym aspekcie. 

Mama w szpitalu – opieka nad dzieckiem w domu 

Aby pod Twoją nieobecność zadbać o swoją pociechę, koniecznie zastanów się, kto może Was wesprzeć – rodzice, teściowie, a może niania? Przemyśl z partnerem, kto najlepiej uwzględni wasze domowe zasady i metody wychowawcze i zapewni dziecku komfort emocjonalny. 

Mama w szpitalu powinna skupić się na swoim zdrowiu, a nie martwić się, czy domownicy sobie radzą, dziecko jest bezpieczne, a dom po jej powrocie nie będzie wyglądać jak po wybuchu bomby atomowej. Jeśli w Twoim otoczeniu nie masz osoby, która mogłaby Cię wesprzeć, koniecznie zatrudnij wykwalifikowaną nianię, która dopilnuje dziecka i najważniejszych domowych spraw. Oczywiście nie wybieraj jej na ostatnią chwilę! Nim pójdziesz do szpitala, upewnij się, że osoba, którą wybrałaś, jest godna zaufania. W artykule Niania – jak wybrać „idealną” opiekunkę dla dziecka?, podkreślaliśmy, na co zwrócić uwagę. Możesz skorzystać z osób z polecenia lub z zaufanych agencji, których pracownicy są regularnie sprawdzani i weryfikowani. 

Bądź również w miarę możliwości w stałym kontakcie z dzieckiem – jeśli Twoja pociecha jest w okresie przedszkolnym i nie ma swojego telefonu, naucz ją na pamięć Twojego numeru komórki. Dzięki temu będzie mogła zadzwonić, kiedy poczuje tęsknotę lub wydarzy się coś nieoczekiwanego. Niektórzy rodzice decydują się, aby na ten szczególny okres sprawić dziecku telefon, by mogło swobodnie dzwonić do rodzicielki – chcą w ten sposób złagodzić lęk separacyjny dziecka i pokazać mu, że brak mamy obok, nie oznacza z nią braku kontaktu. Po powrocie do domu, telefon wraca na swoje miejsce. Oczywiście to czy włączysz podobną metodę w Twoim przypadku, zależy wyłącznie od Ciebie. Jak każda metoda ma swoje plusy i minusy, ale warto rozważyć indywidualne zalety dla dziecka.  

A co gdy kontakt z Tobą będzie mocno utrudniony? W szpitalu możesz przechodzić operację i być zbyt słaba na telefoniczne rozmowy czy śpiewanie piosenek do snu. Warto rozważyć też takie niesprzyjające scenariusze. Wycisz pociechę i zapewnij, że nawet wtedy będziesz o niej myśleć i pamiętać, a po powrocie do domu nadrobicie stracony czas. Dobrym pomysłem jest stworzenie też „planu godziny”. Na czym polega? Ustal z dzieckiem pory w ciągu dnia, w których będziecie robić to samo, nie kontaktując się ze sobą. Na przykład o godzinie 10:00 powiecie wasz wspólny ulubiony wierszyk, a o 13:15 zjecie na deser ulubiony owoc. Dzięki temu dziecko skupi swoje myśli na zabawie i fakcie, że nawet będąc w dwóch różnych miejscach, dalej, „jesteście blisko siebie”. Taki plan można narysować w formie mapy myśli, na dużym kolorowym kartonie i dowolnie go udekorować, a następnie powiesić w widocznym miejscu. Wspólna zabawa może rozładować napięcie emocjonalne dziecka i niepokoje. 

Jeśli Twoja pociecha jest na to gotowa, możecie swobodnie rozmawiać o przyczynie Twojej planowanej nieobecności. Odpowiadaj na pytania, wyjaśnij kwestie zdrowotne lub narysuj, jak będzie wyglądał Twój pobyt w szpitalu. Takie oswajanie dziecka z tematem i spokojna rozmowa może je uspokoić i pomóc dostrzec, że najlepszym wspieraniem Ciebie w tej sytuacji jest jego akceptacja nowych warunków, jakich się znajdzie. 

Nie zamartwiaj się i zaufaj też swojemu dziecku, że poradzi sobie w odmiennej sytuacji. Gdy dziecko dostrzeże, że sama panikujesz, automatycznie włączy u siebie ten sam tryb zachowania. 

Dodatkowo: W miarę możliwości warto się przygotować do takich sytuacji wcześniej, ucząc dziecko samodzielności. Ubieranie się, mycie czy zrobienie kanapki do szkoły może być kluczowe w swobodnym funkcjonowaniu, gdy mamy nie ma w domu. 

Podsumowując, bądź szczera ze swoją pociechą, postaraj się oswoić ją z sytuacją znacznie wcześniej, zapewnij jej odpowiednią opiekę pod Twoją nieobecność i skup się na swoim zdrowiu, by móc jak najszybciej wrócić do domu pełna sił i zapału do zabawy z ukochanym dzieckiem. 

Bibliografia: 

 1. Jak przygotować starsze dziecko do porodu mamy?, Dzieci są ważne.
 2. Moja mama idzie rodzić – kto bardziej tęskni, mama czy dziecko?, Tata prezes.
 3. Jak długo mama zostanie w szpitalu?, Babyland.
 4. ŚWIADOMA MAMA W SZPITALU[br]SPECJALISTYCZNYM IM. ŚW. RODZINY.
 5. Pobyt w szpitalu. O chwilach, w których nawet mama traci moc, SuperStyler.

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI