Z lutowego wydania czasopisma Małe Charaktery dowiesz się co to jest empatia oraz dlaczego naśladujemy innych. Czekają też na Ciebie porady na dobry sen. Kto z nas nie lubi wylegiwać się w łóżku? Mamy wielki wpływ na to, jak śpimy. Czasem wymaga to zmiany naszych przyzwyczajeń. To bywa wyzwaniem, ale warto je podjąć. Dobry sen sprawi, że będziemy mieć siłę spełniać swoje marzenia, przeżywać przygody z przyjaciółmi i rozwijać swoje pasje. Zobacz również co robić w sytuacji, kiedy pomoc nie pomaga. Pomaganie innym to piękny sposób, by okazać swoją miłość, sympatię, wsparcie. Co ciekawe, gdy pomagamy innym, to zarówno oni, jak i my sami stajemy się szczęśliwsi. Są jednak pewne sytuacje, w których pomoc zamiast wspierać, zaczyna krzywdzić. Przyjemnej lektury!
WDECH I WYDECH
Wyobraź sobie superbohaterkę lub superbohatera, których niezwykłą umiejętnością jest zdolność do wchodzenia w stan spokoju i skupiania swojej uwagi. Nasza postać potrafi użyć tych umiejętności w sytuacjach, w których ich najbardziej potrzebuje – po intensywnym dniu w szkole, przed nauką i ważnym występem oraz na spacerze w parku. Być może na razie o tym nie wiesz, ale ty również możesz się tego nauczyć, tak jak pisania literek czy kolorowania. Możesz to zrobić za sprawą praktyki zwanej medytacją. Medytacja to świetny i przyjemny sposób, żeby się uspokoić i skupić uwagę. Uczą się jej dorośli, młodzież i dzieci na całym świecie. Korzyści z medytacji jest naprawdę wiele!
JAK DBAĆ O POTRZEBY SWOJE I INNYCH?
Każdy nasz dzień jest przepełniony potrzebami. To one bardzo często nadają rytm naszym działaniom. Z pewnością chwilę po otworzeniu oczu, kiedy twoja potrzeba snu została zaspokojona, idziesz do kuchni na śniadanie, by zaspokoić potrzebę głodu. A kiedy twoje ciało jest już wypoczęte i najedzone, sięgasz po ulubione zabawki, by zrealizować potrzebę zabawy, lub przytulasz się do kogoś, by odczuć bliskość i bezpieczeństwo.
Jak widzisz, potrzeby to wszystko to, bez czego nie bylibyśmy w stanie normalnie żyć. Bo czy wyobrażasz sobie swój dzień bez jedzenia, spania w ukochanym łóżku czy rozmowy z rodzicami lub przyjaciółmi? 7
DLACZEGO CZUJEMY WSTRĘT?
Wstręt należy do emocji trudnych – nie lubimy się tak czuć i chcielibyśmy jak najszybciej przestać go przeżywać. Kiedy obserwujemy kogoś, kto przeżywa wstręt, często nie musimy pytać, co czuje, odgadujemy to, obserwując jego ciało i mimikę: marszczy się nos, usta wykrzywiają się w grymas i otwierają, czasami pojawiają się mdłości. To emocja, która pojawia się gwałtownie, kiedy w naszym otoczeniu zobaczymy lub wyczujemy coś, co w naszym pojęciu źle pachnie, źle smakuje albo źle wygląda.